Zylight Active Diffusion - rewolucyjny, regulowany dyfuzor dostępny już w kwietniu

Autor: Maciej Luśtyk

21 Grudzień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Aby zmiękczyć światło, używamy różnego rodzaju dyfuzorów. Czasem jednak musimy iść na kompromisy. Już w kwietniu na rynek trafić mają giętkie panele Zylight o regulowanej mocy dyfuzji, które mają zrewolucjonizować rynek oświetleniowy. Jak to w ogóle możliwe? Zobaczcie.

Do tej pory kwestia zmiękczania światła wydawała się oczywista - im mocniejszy dyfuzor założymy na lampę, tym bardziej delikatne oświetlenie otrzymamy. Czasem jednak zmiękczenie okazuje się zbyt mocne, lub zbyt słabe. W takich wypadkach konieczna jest zmiana, lub modyfikacja dyfuzora, co wiąże się z dodatkową pracą i czasem spędzonym na planem. Ale już niebawem ma to się zmienić.

Wszystko za sprawą rewolucyjnych paneli dyfuzyjnych Zylight, które pozwolą nam na regulację mocy dyfuzji, od niemal 100-procentowej transparentności, do efektu jaki uzyskalibyśmy przepuszczając światło przez grubą warstwę matowego pleksiglasu. Jak to działa? Panele są w rzeczywistości przezroczystymi błonami LCD, które w zależności od podłączonego do nich napięcia, przepuszczają mniej lub więcej światła. Działa to na bardzo podobnej zasadzie jak regulowany filtr dolnoprzepustowy w aparatach Sony, z tym wyjątkiem, że tutaj otrzymujemy dużo większa kontrolę.

 

Panele mogą być wykorzystywane ze lampami nie emitującymi wiele ciepła. Przydadzą się więc twórcom pracującym z oświetleniem LED czy filmowym oświetleniem jarzeniowym. Rynek wideo to też miejsce, gdzie panele znajdą zapewne najwięcej nabywców, pozwolą bowiem oświetleniowcom  znacznie zmniejszyć arsenał koniecznego do noszenia ze sobą sprzętu. W dodatku panele są giętkie, co pozwala na ich wygodne zwinięcie.

Sam wynalazek nie jest nowy. Zaprezentowany został już podczas targów NAB w 2010 roku, rynkową premierę ma mieć jednak dopiero w kwietniu przyszłego roku, również na targach NAB w Las Vegas. Dopiero teraz bowiem producent znalazł wykonawcę chętnego na podjęcie się masowej produkcji urządzenia. Jak czytamy w informacji prasowej, została nim firma Chimera.

Cena dyfuzorów na razie pozostaje zagadką. Podczas prezentacji 6 lat temu, przedstawiciel firmy mówił o przedziale cenowym 250-1200 dolarów, w zależności od rozmiaru. Przez ten czas wiele mogło się jednak zmienić.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem zylight.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Rode Wireless Micro - miniaturowe mikrofony, maksymalny dźwięk
Rode Wireless Micro - miniaturowe mikrofony, maksymalny dźwięk
Rode prezentuje pomniejszoną wersję bezprzewodowych mikrofonów dla osób filmujących smartfonami. Wireless Micro obiecują wysoką jakość dźwięku, inteligentne sterowanie wzmocnieniem i...
6
Quadralite rozpoczyna Black Weeks - wyjątkowe okazje na profesjonalne oświetlenie
Quadralite rozpoczyna Black Weeks - wyjątkowe okazje na profesjonalne oświetlenie
Marka Quadralite startuje z promocją Black Weeks, nie czekając na Black Friday. Do 2 grudnia 2024 roku w oficjalnym sklepie internetowym marki oraz u wybranych dealerów czekają...
4
Druga fala promocji Black Weeks w Next77 - rabaty do 50%
Druga fala promocji Black Weeks w Next77 - rabaty do 50%
Next77 startuje z drugą falą promocji Black Weeks. Do drugiego grudnia akcesoria fotograficzne znanych marek kupicie z rabatami sięgającymi 50%.
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)