Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Zanieczyszczenie świetlne to zmora wszystkich osób zajmujących się astrofotografią. Z tym filtrem będziecie jednak mogli się go w znacznym stopniu pozbyć, a do tego możecie z niego korzystać z dowolnym obiektywem.
Pamiętacie jeszcze filtr Pure Night, o którym informowaliśmy was w zeszłym tygodniu? Dzieki szkle z domieszką didymu skutecznie blokuje on światło o długości fali 589 nm, emitowane przez lampy sodowe czyli takie, jakich obecnie używa większość miejskich latarni, pozwalając tworzyć znacznie lepsze zdjęcia nocnego nieba.
Na tej samej zasadzie bazuje nowe rozwiązanie firmy STC Optical, z tą jednak różnicą, że filtr montujemy bezpośrednio na matryce aparatu, po uprzednim podniesieniu lustra. Sprawia to, że podczas komponowania ujęć będziemy musieli korzystać z trybu Live View, ale ma też jedną niepodważalną zaletę. Dzięki niemy będziemy mogli efektywnie fotografować nocne niebo dowolnym obiektywem, nawet takim na który nie zamocujemy standardowego filtra. Dobrym przykładem będzie to chociażby Samyang 14 mm f/2.8.
Oprócz odcinania długości fali odpowiedzialnych za zanieszczynie świetlne, filtr oferuje wysoką przepuszczalność dla zakresów światła emitowanych przez mgławice emisyjne (Hα=656,3 nm, Hβ=486,1 nm, OIII=495,9 & 500,7 nm, SII=672,4 nm), co pozwolić ma na uzyskanie efektów, których nie bylibyśmy w stanie otrzymać w postprodukcji.
Efekt? Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia wykonanych w formacie JPEG, za pomoca Nikona D800.
Filtr możliwy jest do kupienia w wersjach do pełnoklatkowych lustrzanek Canona i Nikona za pośrednictwem strony internetowej producenta, w cenie około 210 dolarów. Więcej informacji znajdziecie pod adresem stcoptics.com.