STC Ultra Layer - jeden filtr ND do wszystkich obiektywów. I nie tylko

Autor: Maciej Luśtyk

31 Marzec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Firma STC proponuje zupełnie nowe podejście do tematu filtrów w fotografii i prezentuje rodzinę konstrukcji montowanych bezpośrednio w body aparatu.

W grudniu informowaliśmy Was o ciekawym filtrze do astrofotografii STC Astro-Multispectra, który mocowany wewnątrz body aparatu, pozwalał na wykorzystanie z dowolnym obiektywem. Firma poszła za ciosem i zaprezentowała całą serię działających w ten sposób filtrów.

Jedną z najciekawszych pozycji jest filtr szary ND64, który obniży ekspozycję o 6 EV i który pozwolić ma na pozbycie się problemu z żonglerką filtrami podczas pracy w terenie. Największą jego zaletą jest jednak to, że jego właściwości bez problemu będziemy mogli z wykorzystać nawet podczas pracy z ultraszerokokątnymi szkłami z wypukłymi soczewkami, w przypadku których zastosowanie filtrów ND wymagało specjalnych mocowań. Producent nie zaleca jednak stosowania filtra z obiektywami o ogniskowych krótszych niż 14 mm, gdyż mogą wystąpić problemy z odwzorowaniem kolorów na brzegach kadru.

W przypadku nowych filtrów STC trzeba będzie jednak pójść na kompromis. Przy ich użyciu nie będziemy mogli skorzystać z wizjera optycznego, co oznacza konieczność kadrowania i ostrzenia w trybie Live View. W przypadku filtra ND64 na pewno nie będzie to najwygodniejsze.

Oprócz wspomnianego filtra szarego i zaprezentowanego w grudniu filtra do astrofotografii w ofercie znajdziemy także 5 wariantów filtra UV+IR oraz 3 warianty filtra przepuszczającego tylko światło podczerwone.

Filtry dostępne są w wersjach do lustrzanek Canon i Nikon (także tych z matrycami APS-C) w cenach od 90 do 185 dolarów.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem stcoptics.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Plenerowa lampa Godox AD600BM II - duża moc i wszechstronność w nowej odsłonie
Plenerowa lampa Godox AD600BM II - duża moc i wszechstronność w nowej odsłonie
Godox prezentuje nową wersję wydajnej plenerowej lampy błyskowej. Zasilana akumulatorem AD600BM II nie wspiera TTL, ale oferuje dużą moc, tryb HSS i jest zdecydowanie tańsza od bardziej...
0
Harman RED - nowy film z efektem redscale
Harman RED - nowy film z efektem redscale
Phoenix ma za mało odjechany charakter? Harman powraca z kolejnym filmem efektowym, który jeszcze bardziej podkręca wyjściowe rezultaty. Fotografując na materiale Harman RED otrzymamy...
8
Nanlux Evoke 500B - filmowe monstrum o mocy 5000W. To pierwszy taki LED na świecie
Nanlux Evoke 500B - filmowe monstrum o mocy 5000W. To pierwszy taki LED na świecie
Nanlux prezentuje lampę, która odmienić ma oblicze oświetlenia filmowego. Evoke 500B to pierwsza na świecie, odporna na warunki atmosferyczne głowica LED bi-color o mocy 5000W.
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)