World Press Photo 2023 - oto najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku. Co poszło nie tak?

Dobiega końca tegoroczna edycja najbardziej znanego konkursu fotograficznego na świecie. Oto najlepsze zdjęcia prasowe spośród 60 tys. zgłoszeń.

Autor: Maciej Luśtyk

29 Marzec 2023
Artykuł na: 6-9 minut

Za nami kolejna edycja największego konkursu fotografii prasowej, który od dwóch lat odbywa się w zupełnie nowej, zmienionej formule. W dużym skrócie organizatorzy pozbyli się kategorii tematycznych, a całe wydarzenie podzielili na regiony, z osobnymi jury, aby rzucić więcej światła na „niedoreprezentowanych” twórców. O szczegółach zmian możecie przeczytać w poniższym artykule.

Przeczytaj także:
World Press Photo zmieni się nie do poznania - kultowy konkurs rozbity na regiony i bez kategorii

Nowa dyrektor wykonawcza WPP wprowadza fundamentalne zmiany w funkcjonowaniu konkursu. Nowy system konkursu sprawić ma, że wydarzenie będzie lepiej odpowiadać swojej misji, ale czy nie są to przypadkiem zmiany wprowadzane na siłę? [Czytaj więcej]

Do tegorocznej edycji napłynęło w sumie ponad 60 tys. zgłoszeń, nadesłanych przez 3752 fotografów ze 127 krajów świata. „Wybór tych zachwycających, zwycięskich zdjęć spośród dziesiątek tysięcy zgłoszeń był ogromnym zadaniem dla naszych niezależnych jurorów, z których wszyscy wykazali się głęboką troską, wiedzą i pasją w podejmowaniu decyzji, dostarczając oszałamiający i globalnie zrównoważony obraz minionego roku.” - komentuje nowa dyrektor wykonawcza WPP Joumana El Zein Khoury.

„Szukałem obrazów, które chwytają za serce i nie puszczają. Są tu zdjęcia, które pozwalają zrozumieć, że "to mógłbyś być ty". To obrazy, od których nie mogę się uwolnić.” - wtóruje jej przewodniczący jury i fotoedytor New York Times Brent Lewis.

World Press Photo 2023 - najlepsze zdjęcia pojedyczne

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Opisy zdjęć wewnątrz galerii

Niestety mimo okrągłych zdań, kolejny raz otrzymujemy lekko rozczarowujący zestaw prac, który niewiele ma wspólnego z tym, z czym zwykliśmy kojarzyć World Press Photo. Oczywiście są pewne wyjątki (np. w kategoriach projektów długoterminowych) i nie brakuje tu ciekawych materiałów, ale wystarczy tylko zerknąć na dowolny rocznik w archiwum World Press Photo z lat 80., 90. czy 2000., by zauważyć, że nowe wytyczne konkursu przynoszą skutek raczej odwrotny od zamierzonego. Przynajmniej w zakresie jakości zdjęć.

Pozbycie się kategorii praktycznie w całości wyeliminowało z konkursu różnorodność gatunkową, a obecne w niektórych opisach komentarze jury wskazują, że w wielu sytuacjach opisywana historia liczy się bardziej niż reprezentujący ją materiał wizualny.

World Press Photo 2023 - najlepsze fotoreportaże

Zobacz wszystkie zdjęcia (24)

Opisy cykli wewnątrz galerii

Oczywiście trzeba brać poprawkę na to, że w obecnych realiach tradycyjna fotografia prasowa jest już niszą, a w popularnym obecnie trendzie dokumentu zaangażowanego idea decydującego momentu schodzi na dalszy plan, oraz to, że WPP być może chce nieco odejść od epatowania tragedią, ale jednocześnie brak jakiegokolwiek bardziej zapadającego w pamięć obrazu w finałowej selekcji zdjęć pojedynczych każe nam zapytać "co poszło nie tak?".

World Press Photo 2023 - najlepsze projekty długoterminowe

Zobacz wszystkie zdjęcia (48)

Opisy cykli wewnątrz galerii

Przecież wśród 60 tys. zgłoszeń świetnych zdjęć na pewno nie brakowało. W końcu rok pod znakiem wojny na Ukrainie i napięć geopolitycznych z pewnością zaowocował powstaniem doskonałych materiałów. Być może jednak nie możemy ich zobaczyć, ze względu na fakt, że jury zmuszone jest wybierać do każdej kategorii po jednej pracy z danego regionu?

World Press Photo 2023 - najlepsze prace z kategorii Open Format

Zobacz wszystkie zdjęcia (27)

Opisy cykli wewnątrz galerii

Być może też te najlepsze prace kryją się w pełnych cyklach, które będziemy mogli obejrzeć na stronie konkursu (media otrzymały jedynie selekcję zdjęć z nagrodzonych serii). Póki co czujemy jednak pewien niedosyt. Zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę fakt, że WPP kojarzone jest z jednymi z najbardziej ikonicznych obrazów w historii fotografii.

World Press Photo - o konkursie

Organizowany od 1955 roku konkurs World Press Photo przez lata urósł do rangi najważniejszego cyklicznego wydarzenia prezentującego najważniejsze zdjęcia prasowe i tematy, które zajmowały pierwsze strony wydawnictw na całym świecie. Od 2018 wprowadzono drugie, równoważne z nagrodą World Press Photo of the Year wyróżnienie, przyznawane cyklom fotograficznym. Oprócz tego, z wydarzenia wydzielona została sekcja Digital Storytelling Contest, która prezentuje najciekawsze projekty multimedialne i dokumenty wideo w ramach osobnego konkursu. W 2021 konkurs przeszedł gruntowną reorganizację, rezygnując z kategorii i dzieląc całe wydarzenie na 6 regionów.

Finał edycji World Press Photo 2023 odbędzie się 20 kwietnia. Wtedy tez poznamy laureatów 4 głównych sekcji konkursu.

Więcej o aktualnej edycji konkursu dowiecie się pod adresem worldpressphoto.org

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
 Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards zdobyło zdjęcie surfera
Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards...
Fotografia Jérôme'a Brouilleta, przedstawiająca brazylijskiego surfera Gabe’a Medinę, zdobyła główną nagrodę World Sports Photography Awards 2024. W konkursie wzięli udział najlepsi fotografowie...
13
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Za nami kolejna edycja jednego z naszych ulubionych konkursów fotograficznych. Portrait of Britain od 7 lat nagradza zdjęcia dokumentujące społeczność Wielkiej Brytanii. Tegoroczna...
10
„Dzieci z Pahiatua” - Polacy w Nowej Zelandii na zdjęciach z prywatnych archiwów
„Dzieci z Pahiatua” - Polacy w Nowej Zelandii na zdjęciach z prywatnych archiwów
Grób dziadka jest w Polsce, tatę zabito w Katyniu, mama zmarła w Iranie, siostra w Stanach, a mnie pochowają w Nowej Zelandii” – te słowa Andrzeja Rybińskiego widniały na szybie jednego ze...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)