“Zacząłem fotografować, bo bałem się zapomnieć”. Projekt Johna-Davida Richardsona to uniwersalna opowieść o dorastaniu

- Pamiętam dzień, w którym skończyłem trzynaście lat. Obudziłem się tego ranka, spodziewając się, że w jakiś sposób zmieniłem się w mężczyznę tej nocy - mówi nam amerykański fotograf, który od dwóch lat realizuje projekt o dorastaniu chłopców z pobliskiego skateparku.

Autor: Julia Kaczorowska

3 Lipiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Prace Johna-Davida Richardsona koncentrują się na historycznej i socjologicznej konstrukcji amerykańskiej niższej klasy społecznej. Bada pojęcia związane z tożsamością, kulturą i historią rodziny. Jednym z projektów długoterminowych realizowanych przez John-Davida Richardsona jest właśnie “A Place to Fall”.

- Zacząłem robić zdjęcia, ponieważ bałem się zapomnieć. Wraz z babcią patrzyliśmy na stare fotografie, babcia przeprowadzała mnie przez rodzinną historię, a każdy obraz ożywiał historię osadzoną gdzieś na południu Ameryki. Zakochałem się w zdolności fotografii do wyzwalania tych wspomnień - opowiada Richardson.

fot. John-David Richardson, z projektu "A Place to Fall"

fot. John-David Richardson, z projektu "A Place to Fall"

Nad projektem “A Place to Fall” Richardson zaczął pracować jeszcze podczas drugiego roku studiów na University of Nebraska. Odwiedził miejscowy skatepark, spędził tam kilka dni, a wkrótce grupa nastoletnich chłopców witała go tam już jako przyjaciela.

- Pracowałem wtedy również nad innym projektem i w jego ramach odkrywałem ideę dojrzewania, zmieniania się z nastolatka w dorosłego - wspomina. - W moich wczesnych, nastoletnich latach znalazłem akceptację w grupach społecznych istniejących na marginesie hierarchii szkolnej. Ja i moi przyjaciele przechodziliśmy przez różne, często ciężkie sytuacje w domu, ale jazda na deskorolce oraz przygody, które towarzyszą temu sportowi, dały nam poczucie wspólnoty - dodaje.

fot. John-David Richardson, z projektu "A Place to Fall"

Jako kluczowe zdjęcie z tej serii fotograf wskazuje portret “Nathan at Thirteen”. Nathan jest młodszym bratem innego chłopca z grupy i to jego Richardson fotografował najczęściej. Portret powstał po długim dniu jeżdżenia, w trzynaste urodziny Nathana.

- Nathan jest wrażliwym chłopcem i to w sposób, w jaki ja byłem wrażliwy w jego wieku. Kiedy myślę o tym zdjęciu, odnoszę się do tego jak ja czułem się w poranek moich trzynastych urodzin. Ten portret jest dla mnie wizualnym odwzorowaniem tego doświadczenia - wyjaśnia. - Pamiętam dzień, w którym skończyłem trzynaście lat. Obudziłem się tego ranka, spodziewając się, że dostanę z góry jakiś znak; że w jakiś sposób zmieniłem się w mężczyznę tej nocy. Poszedłem do łazienki i spojrzałam w lustro: moje ramiona były tak samo chude, moja skóra była wciąż bezwłosa i gładka, a resztki trądziku na mojej twarzy pozostały.

fot. John-David Richardson, z projektu "A Place to Fall"

Richardson pracuje nad projektem “A Place to Fall” od dwóch lat, a praca nie jest jeszcze skończona. Z biegiem czasu widać jak chłopcy zmieniają się fizycznie z dzieci w dorosłych i to kolejny etap, który fotograf chciałby uchwycić.

Obecnie Richardson uczy fotografii na Uniwersytecie Nebraska-Lincoln, a w lipcu przeprowadza się do Cincinnati w stanie Ohio. Będzie tam kontynuował pracę nad “A Place to Fall”. Równolegle realizuje jeszcze jeden długoterminowy projekt, “Someday I’ll Find the Sun”.

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

- Ludzie, których sfotografowałem przy okazji obydwu serii byli tak łaskawi i otwarci, że dalsze rozwijanie tych relacji stanowi dla mnie rdzeń tych projektów - dodaje na koniec.

Więcej zdjęć fotografa znajdziecie pod adresem johndavidrichardson.net oraz na profilu @johndavid_richardson w serwisie Instagram.

 

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
International Landscape Photographer of the Year 2024 rozstrzygnięty. Oto najlepsze zdjęcia krajobrazowe!
International Landscape Photographer of the Year 2024 rozstrzygnięty. Oto najlepsze zdjęcia...
Już po raz 11 przyznano nagrody w jednym z najważniejszych konkursów fotografii krajobrazowej. Zwycięzcą International Landscape Photographer of the Year 2024 został Andrew Mielzynski. Jury nie...
15
Urban Photo Awards 2024 rozstrzygnięty. Polak wśród zwycięzców!
Urban Photo Awards 2024 rozstrzygnięty. Polak wśród zwycięzców!
Rozstrzygnięto konkurs fotografii miejskiej Urban Photo Awards 2024. Wśród nagrodzonych z całego świata Krzysztof Bednarski zwycięża serią zdjęć z Meksyku.
14
Nikon's Small World 2024 - małe jest piękne. Polacy wśród zwycięzców
Nikon's Small World 2024 - małe jest piękne. Polacy wśród zwycięzców
Za nami 50. edycja konkursu fotograficznego nagradzającego najlepsze zdjęcia wykonane… pod mikroskopem. Finałowa galeria to jak zwykle zachwycający przekrój abstrakcyjnych kadrów,...
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)