Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
“12 lipca 1995 r. wobec odmowy ONZ na przeprowadzenie ewakuacji ludności cywilnej, generał Mladić zarządził separację wszystkich mężczyzn i chłopców w wieku od 15 do 77 lat i zorganizował deportację kobiet i dzieci z rejonu Potočari. Wcześniej przygotowano autobusy, które wywiozły je w ciągu 30 godzin w bezpieczne tereny W tym samym czasie Serbowie zaatakowali uciekających muzułmanów, którzy próbowali samodzielnie dotrzeć do oddalonej o około 50 kilometrów Tuzli, gdzie znajdowała się baza ONZ. Setki ludzi zginęły.” - czytamy o wydarzeniach, które zapoczątkowały największe ludobójstwo w Europie od czasu II wojny światowej.
fot. Marcin Walko, z cyklu "Parcela M11"
Co roku, solidarni z ofiarami oraz ich rodzinami ludność całego świata odbywa "pielgrzymkę" drogą z Nezuk do Potočari, szlakiem uchodźców którzy w lipcu 1995 roku szukali schronienia, udając się do stref zdemilitaryzowanych. Wędrówka w górach to czas modlitwy za zmarłych i hołd złożony ofiarom i bohaterom wydarzeń z tamtego okresu. Co roku, w czasie tych obchodów odbywają się także pochówki nowo zidentyfikowanych ofiar.
"Marsz ma również znaczenie symbolicznie, uczestnicy udają się bowiem z miejsca, które wówczas było celem uciekinierów, trasą, której zbocza nadal pełne są min i niewybuchów, do miejsca, z którego wyruszyli szukający wówczas ratunku." - mówi fotograf. - "Szczególne podziękowania należą się przyjaciołom z Bośni i Turcji, dzięki którym poznałem szczegóły tej przejmujące historia, a także obyczaje i wszystko, co związane z tymi wydarzeniami".
"Parcela M11" to krótki esej fotograficzny na temat ofiar w Potočari, Srebrenicy i innych "bezpiecznych strefach”, w czasie konfliktu w Bośni i Hercegowinie. To tylko część materiału, który powstaje na Bałkanach - za pomocą cyfry. Równolegle, analogowym średnim formatem fotograf zapisuje materiał koncentrujący się na ludziach, jego rówieśnikach. “Do nich mam najbliżej” - dodaje Walko. “To ludzie, którzy nie odbiegają ode mnie rocznikiem, a jednak za sprawą “południowej tożsamości” nieco inaczej widzą ten świat.
Marcin Walko - urodzony w 1987 roku w Nisku, na Podkarpaciu. Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Dyplom pierwszego stopnia - Fotografia wojenna - studium wojny, punctum fotografii. Wielbiciel struktur, krzywych, pionów i poziomów w krajobrazie. Z pasją, zamiłowaniem i uwielbieniem odkrywa starą część Europy, początki jej powstania - Bałkany. W miejscach pomieszania kultury i języka. Ma za sobą dekadę twórczości fotograficznej. W poszukiwaniu unikalnych “endemicznych” miejsc, a jednocześnie w obawie o dynamikę zmian zachodzących w krajobrazie stworzył cykl "Europa w ciszy", który zawiera przekrój fotografii krajobrazowej z całej Europy.
Wielokrotnie nagradzany i honorowany w najważniejszych konkursach o randze międzynarodowej i krajowej, m.in.: Monovisions Photography Awards, Monochrome Awards, Neutral Density Awards, Discover Europe, Międzynarodowy Fotograf Roku. Jego zdjęcia były publikowane w czasopismach w Polsce i za granicą. W czerwcu 2016 roku został okrzyknięty "Inspiracją" magazynu "Szeroki Kadr”. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i sztuki.
Więcej zdjęć fotografa znajdziecie pod adresem marcinwalko.pl.