Swarat Ghosh: „Treść jest wszystkim“

Swarat Ghosh urodził się w górniczym mieście w Indiach, Dhanbad. Dziś pracuje w renomowanej firmie programistycznej jako główny projektant interfejsów, a od 2010 roku dokumentuje swoją ojczyznę na zdjęciach - tak różnych od popularnych, kolorowych kadrów z Indii.

Autor: Julia Kaczorowska

9 Kwiecień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Swarat Ghosh dotąd nie uznawał fotografii za część swojej kariery. Fotografia więc na pewno nie jest dla niego świadomym wysiłkiem polegającym na budowaniu rozpoznawalności, dbaniu o sławę.

- Uważam się za wiecznego ucznia i pasjonata. Kogoś, dla kogo fotografia jest dawką medytacji - tłumaczy. - Przyznam, że to dla mnie rodzaj psychicznego relaksu po mojej wymagającej pracy w IT. Robię to, bo dzięki temu medium mogę wyrazić siebie lepiej i jestem bardzo wdzięczny moim menadżerom i współpracownikom, którzy motywują mnie do kontynuowania mojej pasji fotograficznej, niezależnie od gorączkowego harmonogramu w firmie - dodaje.

fot. Swarat Ghosh "Beyond Street"

Jego najwcześniejsze wspomnienie związane z fotografią to kolektyw That’s Life, prace Kaushal Parekh, Prashant Godbole i wielu innych fotografów ulicznych z Indii. Zainspirowało to początkujących fotografów ulicznych, w tym Ghosha, do poważnego potraktowania tego medium. Kilka miesięcy temu fotograf dołączył do nowo powstałego kolektywu “In-Street”.

- Wielką zaletą tej grupy jest to, że mimo iż wszyscy mamy odmienne styl ekspresji i publikujemy zdjęcia z bardzo różnych części Indii, nadal mamy wspólny cel: wynieść fotografię uliczną w Indiach na wyższy poziom - wyjaśnia.

fot. Swarat Ghosh "Beyond Street"

Przygoda Ghosha z fotografią rozpoczęła się od aparatu podarowanego w prezencie przez żonę. Początkujący fotograf dołączył do różnych grup tematycznych na portalu Flickr i wraz z jego członkami podróżował po różnych częściach indyjskiego miasta Hyderabad. Z czasem zaczął odwiedzać inne miasta i coraz bardziej rozwijać się na polach fotografii dokumentalnej i ulicznej.

- Jedno z moich ulubionych zdjęć to kadr, który uchwyciłem w Bombaju podczas mojego pierwszego monsunu w 2016 roku. Uwielbiam nastrój tej fotografii i widoczną na niej ironię: wysokie budynki w tle tak mocno kontrastujące z postacią, która jest bez jakiegokolwiek schronienia - opowiada. - Jednocześnie chcę wspomnieć o tym, że bardzo podziwiam ludzi, którzy walczą z żywiołem natury i chronią się nawet pod kawałkiem plastiku. Zdjęcie jest częścią mojej serii zatytułowanej "Beyond Street", która była pokazywana w wielu miejscach na całym świecie.

Zobacz wszystkie zdjęcia (18)

Ghosh czerpie inspiracje z różnych dziedzin sztuki. Ceni takich twórców filmowych jak Satyajit Ray, Godard, Fellini, Kurosawa czy Tarkovsky, a Arundhati Roy, Amitav Ghosh, Mann, Schnitzler i Kafka to tylko niektórzy z jego ulubionych pisarzy XX wieku. Nie potrafił natomiast wyróżnić fotografów, których podziwia - wspomniał za to o książkach fotograficznych, do których wraca. Są to “Amerykanie” Roberta Franka, “Kalkuta” Raghu Rai i “Sleeping by the Mississippi” Aleca Sotha.

- W fotografii najbardziej zależy mi na uchwyceniu emocji. Content is everything, treść jest wszystkim. Dopóki trafiam na tematy związane z silnymi emocjami tworzę kadry, w których ludzie mogą odnaleźć siebie. Dla mnie fotografia to czas i zdolność obserwacji. Cierpliwość jest tu kluczem - zwierza się. - Po kilku latach fotografowania po prostu zwolniłem. Nie spieszę się już, by robić zdjęcia. Po prostu cieszę się całym doświadczeniem, nie martwiąc się zbytnio o wynik.

Zdjęcia z serii "Beyond Street" będzie można oglądać od 21 kwietnia do 29 lipca 2018 roku w ramach wystawy Eyes on main Street w Stanach Zjednoczonych. Jego prace pokazywane były na wystawach w Londynie, Paryżu, Glasgow, Tajlandii i Bombaju.

Więcej zdjęć Swarata Ghosha: swaratg.wordpress.com

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
International Landscape Photographer of the Year 2024 rozstrzygnięty. Oto najlepsze zdjęcia krajobrazowe!
International Landscape Photographer of the Year 2024 rozstrzygnięty. Oto najlepsze zdjęcia...
Już po raz 11 przyznano nagrody w jednym z najważniejszych konkursów fotografii krajobrazowej. Zwycięzcą International Landscape Photographer of the Year 2024 został Andrew Mielzynski. Jury nie...
21
Urban Photo Awards 2024 rozstrzygnięty. Polak wśród zwycięzców!
Urban Photo Awards 2024 rozstrzygnięty. Polak wśród zwycięzców!
Rozstrzygnięto konkurs fotografii miejskiej Urban Photo Awards 2024. Wśród nagrodzonych z całego świata Krzysztof Bednarski zwycięża serią zdjęć z Meksyku.
14
Nikon's Small World 2024 - małe jest piękne. Polacy wśród zwycięzców
Nikon's Small World 2024 - małe jest piękne. Polacy wśród zwycięzców
Za nami 50. edycja konkursu fotograficznego nagradzającego najlepsze zdjęcia wykonane… pod mikroskopem. Finałowa galeria to jak zwykle zachwycający przekrój abstrakcyjnych kadrów,...
12
Powiązane artykuły