Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Do tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo nadesłano niemal 5 tys. zdjęć, z których jury zakwalifikowało do finału 65 zdjęć pojedynczych i 15 reportaży. Zdjęcia pojedyncze rywalizowały ze sobą w 7 kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret; w grupie reportaży w pięciu: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko, Kultura i Rozrywka.
Jak zwykle przewodniczącym jury był fotograf światowej sławy - tym razem Stefano De Luigi z agencji VII. Oprócz niego w jury zasiadali: Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Arkadiusz Gola („Dziennik Zachodni), Peer Grimm (Deutsche Presse-Agentur), Andrej Reiser i Andrzej Zygmuntowicz.
fot. Adam Lach, Zdjęcie Roku Grand Press Photo 2018, Uczestnicy protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa. Warszawa, 24 lipca 2017
Skład ten jednogłośnie przyznał główną nagrodę Adamowi Lachowi za fotografię wykonaną podczas protestów przeciwko reformom polskiego sądownictwa w 2017 roku. Fotografia ta przypomniała jurorom obraz Eugène Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady”. I to właśnie motyw nieskrępowanej wolności zadecydował o ich ostatecznej decyzji. Za zwycięskie zdjęcie autor otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. złotych.
Czwarty raz przyznano też nagrodę w kategorii Photo Book of the Year, przyznawaną najlepszym albumom i książkom fotograficznym wydanym w danym roku. Do konkursu zgłoszono 19 tytułów. Jak mówili jurorzy, wybór nie był łatwy, najlepsza okazała się jednak publikacja „9 bram, z powrotem ani jednej” Agaty Grzybowskiej, traktująca o osobach, które porzucając życie w mieście wpadły w pułapkę, z której nie potrafią się wydostać. Po raz pierwszy przyznano w tej kategorii także wyróżnienie - Bogdanowi Dziworskiemu za książkę „f/5.6”.
Nie mogło zabraknąć też osobnej sekcji poświęconej projektom długoterminowym. W tym roku w kategorii Projekt Dokumentalny triumfował Dawid Stube z cyklem „Igor: zespół kociego krzyku” o 19-letnim chłopcu cierpiącym na rzadką chorobę genetyczną.
Po raz pierwszy natomiast mieliśmy do czynienia z sekcją Young Poland, która jest niejako rozwinięciem znanego z wcześniejszych edycji pomysłu Portfolio, pozwalającym na pokazanie się ze swoim materiałem reportażowym młodym polskim fotografom, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia. Jak mówili organizatorzy, „to chęć sprawdzenia, jak młodzi fotografowie widzą swoje pokolenie w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę”. W ramach tej kategorii oceniano bowiem zdjęcia ilustrujące życie młodego pokolenia w naszym kraju. Mogły mieć one charakter wydarzeniowy, polityczny, społeczny, kulturalny, sportowy, rozrywkowy i powinny pokazywać młodych współczesnych Polaków i ich świat. Zwyciężyli w niej Zuzanna Sosnowska i Jadwiga Janowska.
Konkurs Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Wszystkie zdjęcia, które trafiły do finału w grupie zdjęć pojedynczych i fotoreportaży, będą prezentowane na wystawie pokonkursowej, a także w corocznym albumie.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem grandpressphoto.pl.