Wydarzenia
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Do tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo nadesłano ponad 5 tys. materiałów, z których jury zakwalifikowało do finału 68 zdjęć pojedynczych i 10 reportaży. Zdjęcia pojedyncze rywalizowały ze sobą w 7 kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret; w grupie reportaży w trzech: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie.
Tradycyjnie już jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo. W tym roku był to Francesco Zizola, współzałożyciel agencji NOOR. Oprócz niego, w jury zasiedli: Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Jiří Siostrzonek (Instytut Twórczej Fotografii w Opawie), Maciej Skawiński i Andrzej Zygmuntowicz.
fot. Anna Bedyńska, Moskwa, 2016
Ich decyzją, nagrodę główną przyznano Annie Bedyńskiej za zdjęcie zrobione w Moskwie 25 kwietnia 2016 roku. Fotografia przedstawia Wasilija i jego matkę. Bohater ilustracji w wieku 19 lat został skazany na 15 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Dziś jest studentem trzeciego roku prawa. Matka poświęciła życie, by udowodnić, m.in. przed Trybunałem w Strasburgu, że jej syn jest niewinny. Zdjęcie Roku zajęło także 1. miejsce w kategorii Portret.
Po raz trzeci wręczono także nagrodę w kategorii Photo Book of the Year, przyznawaną najlepszym publikacjom fotograficznym. W tym roku jej laureatem został Adam Lach z książką „Nibyland” będącą obserwacją codzienności mieszkańców gminy Września, niewielkiego, regionu w zachodniej Polsce.
Kolejny raz nagrodzono także projekty długoterminowe. W kategorii Projekt Dokumentalny zwyciężył Dawid Żuchowicz z Gazety Wyborczej z cyklem „Kombinat”, dokumentującym skutki przemian ustrojowych we wsi Troszyn. Oprócz tego, po raz pierwszy nagrodzono także amatorów. W kategorii Portfolio zwyciężyła Katarzyna Mrugała, studentka Sopockich Szkół Fotografii, której projekt pokazuje jeden dzień z życia Anny, matki zajmującej się na co dzień trójką dzieci, w czasie gdy jej mąż pracuje.
Konkurs Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Wszystkie zdjęcia, które trafiły do finału w grupie zdjęć pojedynczych i fotoreportaży, będą prezentowane na wystawie pokonkursowej, a także w corocznym albumie.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem grandpressphoto.pl.