Poznaliśmy zwycięzców Grand Press Photo 2017 - zobaczcie nagrodzone prace

Dziś podczas gali finałowej poznaliśmy wyniki tegorocznej edycji najważniejszego polskiego konkursu fotografii prasowej Grand Press Photo. Główną nagrodę otrzymała Anna Bedyńska za zdjęcie Wasilija, skazanego w wieku 19 lat na 15 lat kolonii karnej. Zobaczcie nagrodzone prace.

Autor: Maciej Luśtyk

18 Maj 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Do tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo nadesłano ponad 5 tys. materiałów, z których jury zakwalifikowało do finału 68 zdjęć pojedynczych i 10 reportaży. Zdjęcia pojedyncze rywalizowały ze sobą w 7 kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret; w grupie reportaży w trzech: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie.

Tradycyjnie już jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo. W tym roku był to Francesco Zizola, współzałożyciel agencji NOOR. Oprócz niego, w jury zasiedli: Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Jiří Siostrzonek (Instytut Twórczej Fotografii w Opawie), Maciej Skawiński i Andrzej Zygmuntowicz.

fot. Anna Bedyńska, Moskwa, 2016

Ich decyzją, nagrodę główną przyznano Annie Bedyńskiej za zdjęcie zrobione w Moskwie 25 kwietnia 2016 roku. Fotografia przedstawia Wasilija i jego matkę. Bohater ilustracji w wieku 19 lat został skazany na 15 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Dziś jest studentem trzeciego roku prawa. Matka poświęciła życie, by udowodnić, m.in. przed Trybunałem w Strasburgu, że jej syn jest niewinny. Zdjęcie Roku zajęło także 1. miejsce w kategorii Portret.

Po raz trzeci wręczono także nagrodę w kategorii Photo Book of the Year, przyznawaną najlepszym publikacjom fotograficznym. W tym roku jej laureatem został Adam Lach z książką „Nibyland” będącą obserwacją codzienności mieszkańców gminy Września, niewielkiego, regionu w zachodniej Polsce.

Zdjęcia nagrodzone w kategoriach pojedynczych:

Zobacz wszystkie zdjęcia (23)

Kolejny raz nagrodzono także projekty długoterminowe. W kategorii Projekt Dokumentalny zwyciężył Dawid Żuchowicz z Gazety Wyborczej z cyklem „Kombinat”, dokumentującym skutki przemian ustrojowych we wsi Troszyn. Oprócz tego, po raz pierwszy nagrodzono także amatorów. W kategorii Portfolio zwyciężyła Katarzyna Mrugała, studentka Sopockich Szkół Fotografii, której projekt pokazuje jeden dzień z życia Anny, matki zajmującej się na co dzień trójką dzieci, w czasie gdy jej mąż pracuje.

Zdjęcia nagrodzone w kategoriach reportażowych:

Zobacz wszystkie zdjęcia (18)

Konkurs Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Wszystkie zdjęcia, które trafiły do finału w grupie zdjęć pojedynczych i fotoreportaży, będą prezentowane na wystawie pokonkursowej, a także w corocznym albumie.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem grandpressphoto.pl.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
 Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards zdobyło zdjęcie surfera
Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards...
Fotografia Jérôme'a Brouilleta, przedstawiająca brazylijskiego surfera Gabe’a Medinę, zdobyła główną nagrodę World Sports Photography Awards 2024. W konkursie wzięli udział najlepsi fotografowie...
13
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Za nami kolejna edycja jednego z naszych ulubionych konkursów fotograficznych. Portrait of Britain od 7 lat nagradza zdjęcia dokumentujące społeczność Wielkiej Brytanii. Tegoroczna...
10
„Dzieci z Pahiatua” - Polacy w Nowej Zelandii na zdjęciach z prywatnych archiwów
„Dzieci z Pahiatua” - Polacy w Nowej Zelandii na zdjęciach z prywatnych archiwów
Grób dziadka jest w Polsce, tatę zabito w Katyniu, mama zmarła w Iranie, siostra w Stanach, a mnie pochowają w Nowej Zelandii” – te słowa Andrzeja Rybińskiego widniały na szybie jednego ze...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)