Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
We wrześniu Gazeta Wyborcza wystartowała z nowym konkursem kierowanym do fotoreporterów. Nagroda im. Krzysztofa Millera nagradza “odwagę patrzenia” i ma za zadanie wyłaniać najlepsze reportaże ostatniego roku. Poznaliśmy wyniki 1 edycji konkursu.
Nagroda im. Krzysztofa Millera to ambitna próba uhonorowania jednego z najlepszych polskich fotoreporterów i zwrócenia uwagi na rodzimy reportaż. Kierowany zarówno do zawodowców, jak i amatorów konkurs przyciągnął niemal 300 zgłoszeń, które poruszały szerokie spektrum tematów. Od problemów uchodźców, przez relacje rodzinne aż po zagadnienia związane z ekologią.
Łącznie do finału zakwalifikowało się 7 fotografów: Michał Dyjuk, Wojciech Grzędziński, Jan Jurczak, Jacek Kusz, Anna Liminowicz, Alessio Paduano i Julia Zabrodzka. Głosem jury nagrodę główną przyznano pracy “Między blokami” Anny Limanowicz. Autorka najlepszego materiału fotograficznego otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. złotych i możliwość publikacji reportażu w Dużym Formacie.
“Między blokami” to zbiór 12 fotografii, ukazujących życie dwóch kobiet - Agnieszki i Honoraty, które będąc w związku wspólnie wychowują dwójkę dzieci. Na zdjęciach oglądamy sytuacje z codziennego życia, m.in. przygotowania rodziny do pierwszej wigilii we własnym mieszkaniu, imprezy z okazji 18. urodzin córki czy pożegnanie kobiet przed wyjazdem jednej z nich do pracy za granicę. Jury zwróciło szczególną uwagę na odwagę przedstawieniu trudnej historii rodzinnej i ukazanie jej w prosty do zrozumienia sposób.
Anna Liminowicz jest absolwentką Fotografii Prasowej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Jeden z założycieli stowarzyszenia fotoreporterów inPRO oraz uczestniczka programu Masterclass VII Photo Agency 2016/2017. Zajmuje się fotografią społeczną, realizując projekty długoterminowe, i komerycjną. Jej prace można znaleźć na okładkach płyt, w książkach, relacjach z wydarzeń sponsorowanych.
Nagroda im. Krzysztofa Millera ma upamiętniać jednego z najwybitniejszych polskich fotoreporterów, znanego głównie ze zdjęć dokumentujących strefy konfliktów, który przez lata zawodowo związany był przede wszystkim z Gazetą Wyborczą. Konkurs ma na celu promocję fotografii o wyjątkowych wartościach dziennikarskich, wyróżniających się pogłębionym, rzetelnym i odważnym spojrzeniem na trudne tematy.
- Kiedy dwa lata temu nagle Krzysztofa zabrakło, z koleżankami i kolegami z działu foto rozmawialiśmy o tym, że musimy coś zrobić, żeby pamiętać. O nim i o tym, co od niego dostaliśmy. O jego wrażliwości i odwadze patrzenia. Byliśmy dumni, że nasz kolega był tak wrażliwym człowiekiem, że dzięki niemu uczestniczyliśmy w czymś ważnym. Ta nagroda jest właśnie o tym. - komentuje Jerzy Wójcik, wydawca „Gazety Wyborczej”, jeden z organizatorów konkursu.
Do konkursu mogą przystąpić zarówno profesjonaliści jak i amatorzy, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów, a także członkowie jednej agencji fotograficznej. Uczestnicy mogą przesłać dokument, fotoreportaż, cykle i projekty, serie portretów wykonanych dowolną techniką
Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie pod adresem wyborcza.pl.