Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Magazyn Press rusza z kolejną, 15. już edycją konkursu kierowanego do osób zajmujących się zawodowo fotografią prasową. Z okrągłej rocznicy pierwszych “wolnych” wyborów w 1989 roku przewidziano dodatkową nagrodę za Zdjęcie 30-lecia. Zdjęcia można nadsyłać do 3 kwietnia.
Grand Press Photo to najbardziej prestiżowy polski konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów.
W tym roku przewidziano 7 kategorii pojedynczych (Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret) i 5 kategorii reportażowych (Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko, Kultura i rozrywka). Autor Zdjęcia Roku może liczyć na nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.
fot. Adam Lach, Zdjęcie Roku Grand Press Photo 2018, Uczestnicy protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa. Warszawa, 24 lipca 2017
Kolejny rok z rzędu pojawia się też specjalna kategoria Projekt Dokumentalny, nagradzająca najlepsze projekty długoterminowe. Po raz drugi zobaczymy także sekcję Young Poland, w której oceniani będą młodzi twórcy, przed ukończeniem 26. roku życia. Ponownie w ramach GPP organizowany jest także konkursu Photo Book, który wybierze najciekawsze polskie książki fotograficzne wydane na przestrzeni ostatniego roku. Nowością jest natomiast kategoria specjalna Zdjęcie 30-lecia.
- Będą w nim oceniane fotografie wykonane między 4 czerwca 1989 roku a 31 marca 2019 roku, które stanowią najlepszą ilustrację transformacji ustrojowej Polski, prezentując zmiany, jakie zaszły w kraju w ciągu ostatniego 30-lecia. W konkursie tym główny nacisk położony jest na słowo „zmiana” - nie chodzi bowiem o fotografie z jednostkowych, choćby istotnych wydarzeń, np. politycznych, lecz o fotograficzny zapis przemian w Polsce. Przyznana zostanie jedna nagroda główna - mówią organizatorzy.
W tegorocznej edycji oceniane będą zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2018 roku, a 31 marca 2019 roku (z wyjątkiem kategorii Projekt Dokumentalny). Do konkursu zgłosić można maksymalnie 5 zdjęć pojedynczych, 3 fotoreportaże i 2 projekty dokumentalne (szczegóły dot. przygotowania prac znajdziecie w regulaminie). Wybrane zdjęcia należy przesłać za pośrednictwem internetowego formularza zgłoszeniowego do 3 kwietnia 2019 roku.
Ogłoszenie wyników nastąpi w maju. Jak zwykle, zwycięskie prace będziemy mieć też prawdopodobnie możliwość obejrzeć na wystawie pokonkursowej. Szczegóły na jej temat nie są jeszcze znane.
Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie pod adresem grandpressphoto.pl.