Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Znamy już wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2014.
Podwójnym laureatem - zarówno w kategorii Zdjęcie Roku jak i Zdjęcie 10-lecia został Jakub Szymczuk z "Gościa Niedzielnego". Nagrodzona fotografia została wykonana 20 lutego 2014 w Kijowie.
"Czarny czwartek" - pod taką nazwą przeszedł do historii Ukrainy 20 lutego 2014 roku, kiedy doszło do największych walk między antyrządowymi demonstrantami a ukraińskimi siłami bezpieczeństwa. Protesty zwolenników integracji europejskiej Ukrainy przeciwko rządom prezydenta Wiktora Janukowycza trwały na Majdanie Niepodległości od listopada 2013 roku - w lutym przybrały najbardziej krwawy obraz. Wojsko, policja i snajperzy strzelali do demonstrantów, tego dnia w starciach z siłami bezpieczeństwa zginęło ok. 70 osób. Na zdjęciu jedna z ofiar - mężczyzna biegł nieuzbrojony na czoło barykady, chcąc rzucić oponę, gdy kula snajpera przeszyła jego hełm i głowę na wylot.
Autor Zdjęcia Roku otrzymał główną nagrodę Grand Press Photo 2014 i 10 tys. zł.
Zdjęcie 10-lecia zostało wybrane spośród wszystkich dziesięciu zwycięskich fotografii kolejnych edycji Grand Press Photo.
Konkurs od 2005 roku organizuje miesięcznik "Press". To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Tradycją tego konkursu jest - co stanowi o jego wyjątkowości - że przewodniczącym jury, do którego należy decydujący głos przy wyborze nagrodzonych prac, jest zwycięzca World Press Photo. W tym roku był to szwedzki fotoreporter Paul Hansen, którego zdjęcie zrobione w Strefie Gazy wygrało ubiegłoroczny konkurs World Press Photo. Oprócz Hansena w jury Grand Press Photo 2014 oceniającym zdjęcia zasiadali: Piotr Andrews, Anna Bedyńska ("Gazeta Wyborcza"), Andrej Reiser (Czech Press Photo), Markus Schreiber (Associated Press), Andrzej Zygmuntowicz.
W tym roku fotoreporterzy zgłosili ponad 4,2 tys. fotografii, które konkurowały w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Portret sesyjny. Jury zakwalifikowało do finału 172 zdjęcia - 53 pojedyncze i 16 fotoreportaży. O nagrody walczyło 51 fotoreporterów.
Wszystkie zdjęcia, które trafiły do finału, będą prezentowane na wystawie pokonkursowej, której otwarcie odbędzie się w czerwcu w Warszawie.
Nagrodzone prace znajdziecie w naszej galerii.
Posłuchajcie co, na temat roli fotoreportera, ma do powiedzenia przewodniczący jury Grand Press Photo 2014, zwycięzca World Press Photo 2013 - Paul Hansen (w języku angielskim).