Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Tegoroczna edycja GPP okazała się rekordowa. W sumie do konkursu nadesłano ponad 5 tys. zdjęć, z których jury w składzie: Pieter Ten Hoopen, Beata Łyżwa-Sokół, Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt, Radu Sigheti oraz Andrzej Zygmuntowicz, zakwalifikowało do finału 42 zdjęcia pojedyncze, 15 fotoreportaży, cztery projekty dokumentalne oraz dwa zdjęcia pojedyncze i trzy fotoreportaże w kategorii Young Poland - w sumie 266 zdjęć. Które z nich z nich okazało się najlepsze?
Jury przyznało nagrody w 7 kategoriach pojedynczych i 5 kategoriach reportażowych. Spośród nich oceniających najbardziej urzekła fotografia Jacka Szydłowskiego, przedstawiające lekarkę z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie podczas dyżuru w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii koronawirusa. Oprócz tytułu Zdjęcia Roku konkursu Grand Press Photo 2020 fotografia zdobyła także 1. miejsce w pojedynczej kategorii Wydarzenia.
- Nie jest to zdjęcie, które krzyczy. Zostawia sporo kwestii otwartych na przyszłość. Zdjęcie, do którego wszyscy możemy się odnieść. Bardzo poruszyła nas kompozycja i to jak zostało uwiecznione. Wszystkie te elementy są bardzo mocne - mówił o fotografii przewodniczący jury, Pieter Ten Hoopen.
Wszystkie nagrodzone zdjęcia pojedyczne i reportażowe, wraz z opisami oraz pracami finałowymi zobaczycie w powyższych galeriach. Szczegółową listę zwycięzców z obydwu sekcji znajdziecie na dole artykułu.
Jak co roku, przyznano także nagrodę projektom długoterminowym. W ramach sekcji Projekt Dokumentalny zwyciężył cykl „Father’s Guil(t)” autorstwa Radosława Polaka, będący osobistą opowieścią o relacjach rodzinnych.
- Mężczyźni, których spotkałem w gruzińskiej Dolinie Pankisi, nie mówią wiele o uczuciach. Większość z nich to doświadczeni wojną byli mudżahedini – święci wojownicy, którzy aby walczyć, zostawiali swoje rodziny, w tym synów, na długie miesiące albo i lata. Z czasem zacząłem odczuwać coraz więcej emocjonalnych podobieństw pomiędzy mną a nimi. W historiach spotykanych tam mężczyzn widziałem przeróżne warianty swojej relacji z ojcem. Wracałem, by znów dotknąć tłumionych przez lata uczuć: rozłąki, lęku, złości, nienawiści, tęsknoty. A w końcu: wybaczenia, miłości, chęci naśladowania, posłuszeństwa i szacunku. - mówi o swoim projekcie Polak. - Na kolejne wyprawy do Pankisi odważyłem się zaprosić ojca i pojechaliśmy już razem, dołączył też do nas mój brat ze swoim dorastającym synem. Dzięki mężczyznom z Doliny Pankisi odnalazłem drogę do pojednania się z moim ojcem. Drogę do własnej męskości. Drogę do domu.
Kolejny raz poznaliśmy także najlepszą książkę fotograficzną wydaną w ostatnim roku. Spośród kilkunastu publikacji zakwalifikowanych do finału, największe wrażenie na jury zrobiła książka „Mechanizm” Mariusz Foreckiego.
„Publikacja ta jest wynikiem konsekwentnej, uporczywej i zaangażowanej pracy autora. Udowadnia, że fotografia dokumentalna jest niezwykle ważnym zapisem dziejów, ma ogromną siłę i z czasem tylko zyskuje na wartości. A co dla książki najważniejsze - składa się ze znakomitych, dobrze wyedytowanych zdjęć, którym towarzyszy świetny materiał tekstowy” - podsumowało swój werdykt jury.
W konkursie, w sekcji Young Poland nagrodzeni zostali także młodzi twórcy, przed ukończeniem 26 roku życia. W kategorii pojedynczej najlepszy okazał się Adam Kurlanc, z kolei Piotr Szewczyk triumfował w kategorii poświeconej projektom fotograficznym. Wszystkie finałowe projekty z tej sekcji możecie obejrzeć w poniższej galerii.
W konkursie Grand Press Photo po raz pierwszy przyznano także nagrodę publiczności (Nagroda internautów), której patronem był Onet. Oceniającym najbardziej spodobała się fotografia sportowa Szymona Górskiego.
fot. Szymon Górski, Nagroda Internautów
Konkurs Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To najbardziej prestiżowy polski konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Zdjęcia finałowe co roku prezentowane są na wystawie pokonkursowej oraz w albumie podsumowującym daną edycję.
Więcej informacji o konkursie i leaureatach znajdziecie pod adresem grandpressphoto.pl.