Obiektywy
TTArtisan AF 35 mm f/1.8 II - mniejszy, lżejszy i tak samo tani. Nowy kompaktowy standard do APS-C
Fotograficzne projekty typu „365 zdjęć w roku” cieszą się ostatnio dużą popularnością. Niewielu jednak starcza zapału, by doprowadzić je do końca, nie mówiąc już o fotografowaniu codziennie przez 18 lat analogiem tak, jak zrobił to Jamie Livingston.
31 marca 1979, pierwsze zdjęcie w cyklu
Nowojorski fotograf i filmowiec rozpoczął dokumentację za pomocą Polaroida SX-70, 31 marca 1979 roku. Od tego dnia codziennie wykonywał jedno zdjęcie będące migawką z jego życia. Wiele z fotografii to autoportrety, nie brakuje też portretów znajomych, zdjęć zwierząt czy mających w dla niego w danej chwili znaczenie przedmiotów, takich jak chociażby pierścionek zaręczynowy. Niekiedy pojawiają się także zdjęcie dokumentujące monumentalną kolekcję wykonanych do tamtego czasu fotografii.
Łącznie Livingston wykonał ponad 6 tys. fotografii dokumentujących 18 lat swojego życia. Zapewne byłoby ich więcej gdyby nie zdiagnozowany u niego na początku 1997 roku guz mózgu, który doprowadził do jego śmierci kilka miesięcy później. Mimo nowotworu fotograf nie zaprzestał swojego projektu i dokumentował każdy dzień aż do dnia swojej śmierci. Zdjęcia z ostatniego roku życia fotografa nie są już tak pogodne, wiele z nich zostało wykonanych w szpitalu, tak jak i kończąca serię fotografia z 25 października 1997 roku, ukazująca go na łóżku szpitalnym w otoczeniu najbliższych, na krótko przed śmiercią.
30 marca 1988, projekt Livingstona liczy już ponad 3 tys. zdjęć
Mimo tragicznego końca, to właśnie dramatyczne zdarzenia z ostatnich miesięcy życia fotografa nadają projektowi znaczenia i siły. Całość składa się bowiem na wyjątkowe fotograficzne podsumowanie życia jako takiego, wraz ze wszystkimi jego radościami i smutkami.Cykl Jamiego Livingstona pozostaje chyba najbardziej obszernym projektem tego typu i mimo że znany jest światu nie od dzisiaj, zawsze będzie doskonałym przykładem tego, jak duży wpływ na projekty dokumentalne ma upływający czas.
Po śmierci fotografa, jego przyjaciele Hugh Crawford i Betsy Reid zorganizowali wystawę jego zdjęć w Bard College, gdzie Livingston rozpoczął swój projekt. Od pewnego czasu dostępna jest też strona internetowa, na której możemy zobaczyć wszystkie zdjęcia posegregowane w kolejności według daty wykonania.
Więcej informacji i pełny wykaz zdjęć znajdziecie pod adresem photooftheday.hughcrawford.com.