Nieznane zdjęcia Warszawy połowy XX wieku autorstwa amerykańskiego urbanisty

Warszawa ubiegłego stulecia nie może narzekać na brak zdjęć, co jest m.in. zasługą takich kronikarzy jak Zbyszko Siemaszko czy Tadeusz Rolke. Rzadko jednak mamy okazję oglądać je w kolorze tak, jak w przy okazji odnalezionego ostatnio archiwum zdjęć Johna Repsa.

Autor: Maciej Luśtyk

23 Styczeń 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Amerykańska biblioteka w pierwszej chwili raczej nie kojarzy nam się z miejscem, w którym moglibyśmy znaleźć ciekawe zdjęcia z Polski. Trudno się więc dziwić, że przez dłuższy czas mogły nie zostać przez nikogo zauważone. Nieznane zdjęcia polskiej stolicy lat 50. i 60 XX wieku odszukał w zeszłym tygodniu na stronie biblioteki Uniwersytetu Cornell warszawski przewodnik Arkadiusz Żołnierczyk.

fot. John Reps / Cornell University Library. Okolice Placu Defilad. W tle Domy Towarowe "Centrum" w budowie

Archiwum zawiera ponad 1300 zdjęć pochodzących ze zbiorów Johna Repsa, amerykańskiego urbanisty i profesora uniwersytetu, który w połowie ubiegłego stulecia kilkukrotnie odwiedzał państwa europejskie fotografując ich najważniejsze ośrodki miejskie. Dwukrotnie odwiedził także Warszawę, czego efektem jest ponad 40 fotografii wykonanych w różnych punktach stolicy.

- To bardzo ciekawe zdjęcia, ponieważ ukazują nasze miasto z perspektywy cudzoziemca-urbanisty. Ich autora, w odróżnieniu od innych obcokrajowców odwiedzających Warszawę tamtych lat, nie interesowały widoczne jeszcze ślady wojennych zniszczeń. Reps skupił swoją uwagę na nowo powstałych zespołach zabudowy. Stąd zdjęcia Muranowa czy MDM-u, ale również rzadziej fotografowanego osiedla Bielany, zwanego popularnie Piechotkowem - mówi Jastrzębski w rozmowie z serwisem Metro Warszawa.

Zobacz wszystkie zdjęcia (20)

Zdjęcia wyróżnia także użycie drogiego, kolorowego filmu (m.in Kodachrome), który w tamtych czasach nie był dostępny dla większości polskich fotografów. I choć centralnym punktem wielu fotografii jest architektura, trudno odmówić im wartości dokumentalnej.

Wszystkie warszawskie zdjęcia Johna Repsa znajdziecie pod adresem digital.library.cornell.edu.

 

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
SWPA 2025 - Polacy wśród finalistów konkursu studenckiego
SWPA 2025 - Polacy wśród finalistów konkursu studenckiego
Sony World Photography Awards ogłosiło nazwiska finalistów sekcji studenckiej i młodzieżowej. O główną nagrodę powalczą w tym roku Albert Słowiński z Akademii Sztuki w Szczecinie oraz...
9
 Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards zdobyło zdjęcie surfera
Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards...
Fotografia Jérôme'a Brouilleta, przedstawiająca brazylijskiego surfera Gabe’a Medinę, zdobyła główną nagrodę World Sports Photography Awards 2024. W konkursie wzięli udział najlepsi fotografowie...
13
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Za nami kolejna edycja jednego z naszych ulubionych konkursów fotograficznych. Portrait of Britain od 7 lat nagradza zdjęcia dokumentujące społeczność Wielkiej Brytanii. Tegoroczna...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)