Nirav Patel: „Nauczyłem się ujarzmiać chaos codzienności“

Jego imię, Nirav, w języku hindi oznacza „spokojny, cichy”. I taka jest właśnie fotografia Nirava Patela – niespieszna, lekko rozmarzona, wykorzystująca symetrię oraz grę światła i cienia. Jej bohaterkami są głównie kobiety.

Autor: Julia Kaczorowska

2 Sierpień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Zainteresowanie fotografią to naturalny efektem jego doświadczeń we wczesnym dzieciństwie. Jako dziecko, Patel żył w niespokojnej okolicy, w której jedyną ucieczką była dla niego samotność i tworzenie wyimaginowanych światów. Dziś mieszka i pracuje w Santa Rosa, blisko San Francisco. – Wczesne lata silnie ukształtowały to, jak dziś widzę świat. Nauczyłem się ujarzmiać chaos codzienności, wybierając z niej ważne chwile i zamrażając je za pomocą swojego aparatu. Dzięki temu, że fotografuję, mogę zapamiętać i dzielić uczucia, które przyniosły mi ulgę trudnych chwilach – wyjaśnia fotograf.

Nirav Patel większość swojego życia poświęcił matematyce i naukom ścisłym. Jednak tuż po tym, jak uzyskał tytuł inżyniera, postanowił zostać fotografem. Dziś sesje zdjęciowe i fotografia ślubna to jego źródło utrzymania – To była najtrudniejsza, a zarazem najłatwiejsza decyzja w moim życiu – wspomina.

Do osobistych projektów lubi wykorzystywać aparaty analogowe takie jak Contax, Zeiss Ikon lub średnioformatowy Fuji GF670. Inspiracji szuka w książkach i filmach. Podkreśla jak ważne jest, by otaczać się kreatywnymi ludźmi. - Mam silną grupę przyjaciół, która wspiera się nawzajem. Są dla mnie niczym rodzina. Nie wiem, gdzie bym był, gdyby nie oni – wyjaśnia.

Zobacz wszystkie zdjęcia (23)

Co jeszcze składa się na jego sukces? – Ważne żeby nie pracować przez cały dzień, bez odchodzenia od komputera. Odetchnij, zrób sobie kilka przerw, gdy zaczynasz czuć, że się blokujesz. Streching, bieganie, słuchanie muzyki: cokolwiek, by przerwać cykl patrzenia się w ekran – tłumaczy. - Zauważyłem, że gdy próbuję pracować cały dzień, efekty są po prostu znacznie gorsze i w końcu i tak wracam do ponownego edytowania tych zdjęć. Staram się pracować do godziny 17. Resztę dnia poświęcam rodzinie – dodaje.

Więcej zdjęć fotografa: www.niravpatelphoto.com i niravpatelphotography.tumblr.com

 

 

 

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
SWPA 2025 - Polacy wśród finalistów konkursu studenckiego
SWPA 2025 - Polacy wśród finalistów konkursu studenckiego
Sony World Photography Awards ogłosiło nazwiska finalistów sekcji studenckiej i młodzieżowej. O główną nagrodę powalczą w tym roku Albert Słowiński z Akademii Sztuki w Szczecinie oraz...
10
 Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards zdobyło zdjęcie surfera
Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards...
Fotografia Jérôme'a Brouilleta, przedstawiająca brazylijskiego surfera Gabe’a Medinę, zdobyła główną nagrodę World Sports Photography Awards 2024. W konkursie wzięli udział najlepsi fotografowie...
13
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Za nami kolejna edycja jednego z naszych ulubionych konkursów fotograficznych. Portrait of Britain od 7 lat nagradza zdjęcia dokumentujące społeczność Wielkiej Brytanii. Tegoroczna...
10
Powiązane artykuły