Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Głębokie rozmycie nieostrości dodaje zdjęciom plastyki i niemal zawsze podoba się oglądającym. Z racji konieczności korzystania z profesjonalnych, jasnych szkieł, uzyskanie go jest właściwie nieosiągalne dla amatorów. W tym wypadku z pomocą przychodzi Photoshop.
Będąc nawet najbardziej uzdolnionym fotografem, korzystając z tanich, podstawowych obiektywów nie uzyskamy takich efektów, jak za pomocą profesjonalnych, jasnych szkieł. I nie chodzi tu o kwestię rozdzielczości obrazu, wady optyki czy możliwość wygodnej pracy w słabszych warunkach oświetleniowych. Główną różnicą jest plastyka dostarczanego obrazu, za którą w doskonałej większości wypadków odpowiada możliwość intensywnego rozmycia nieostrości i odseparowania obiektów od tła, jaką takie szkła oferują.
Niestety astronomiczne ceny profesjonalnych obiektywów sprawiają, że takie efekty pozostają nieosiągalne dla większości amatorów czy osób uczących się fotografii. Czy wobec tego, aby móc robić atrakcyjnie wyglądające zdjęcia z małą głębią ostrości konieczne jest pozbywanie się życiowych oszczędności? Na szczęście na początek może wystarczyć nam dobre poznanie technik symulacji rozmycia obrazu za pomocą programu Photoshop.
Dwa ze sposobów uzyskania realistycznie wyglądającego bokeh na etapie edycji zdjęć pokazuje Jesús Ramirez z youtubowego kanału Photoshop Training Channel. Na uwagę w szczególności zasługuje druga technika, która bazuje na tworzeniu tzw. mapy głębokości danej sceny. Choć dosyć czasochłonna, pozwoli precyzyjnie kontrolować charakter rozmycia i uzyskać efekty najbardziej zbliżone do tych, jakie moglibyśmy otrzymać przy pomocy jasnej optyki profesjonalnego obiektywu.
Oczywiście raczej nie zalecamy uciekania się do podobnych rozwiązań w przypadku jakiejkolwiek pracy komercyjnej - w takich sytuacjach dużo bezpieczniejszym, pewniejszym i szybszym rozwiązaniem będzie po prostu wypożyczenie obiektywu. Niemniej jednak tego typu techniki pomogą przeskoczyć ograniczenia sprzętowe amatorom, umożliwiając im tworzenie atrakcyjniej wyglądających fotografii, a czasem mogą okazać się przydatne nawet dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Jak zawsze w przypadku obróbki zdjęć, warto jednak pamiętać, by nie przesadzać.
Film jest w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów serwisu Youtube powinien być zrozumiały dla każdego.
Więcej ciekawych poradników i tutoriali znajdziecie na kanale Photoshop Training Channel.