Adobe Lightroom Mobile – test oprogramowania

Adobe Lightroom Mobile jest już w pełni darmową aplikacją służącą do postprodukcji zdjęć, z której możemy korzystać na urządzeniach mobilnych pracujących na systemach iOS i Android. Jednak czy dostępne w niej opcje będą tak efektywne i funkcjonalne, jak w stacjonarnej wersji programu? A także czy zawodowcy będą po nią z chęcią sięgać, by edytować zdjęcia w podróży? Sprawdźcie to w naszym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

16 Grudzień 2015
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

Lightroom Mobile to bez wątpienia program, który został zaprojektowany dla profesjonalnych fotografów, którzy większą część swojej pracy spędzają w terenie lub podróży. Adobe, wsłuchując się w prośby zawodowców, stworzyło aplikację, która ma w znacznym stopniu zoptymalizować i skrócić czas potrzebny na postprodukcję. Co więcej, dzięki wielu zaawansowanym opcjom, mobilna odsłona programu ma stać się pierwszym wyborem wśród tych użytkowników, którzy korektę zdjęć wykonują głównie za pomocą stacjonarnej wersji oprogramowania Lightroom.

Aplikacja na smartfony lub tablety oferuje między innymi usprawnioną komunikację z programem zainstalowanym na komputerze oraz – co nawet ważniejsze – synchronizację dowolnie wybranych kolekcji i katalogów. Dodatkowo zyskujemy także możliwość podglądu oraz rozbudowanej oceny i oznaczeń fotografii, która w praktyce działa bardzo sprawnie i płynnie oraz może być nieoceniona w pracy fotografa. Ponadto, program oferuje automatyczny import obrazów wykonanych smartfonem lub tabletem, a także podstawową korektę zdjęć – nawet, gdy nie jesteśmy podłączeni do sieci. To wszystko ma sprawić, że Lightroom Mobile będzie bezkonkurencyjny na rynku aplikacji przeznaczonych dla profesjonalnych fotografów.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Niestety nie obyło się bez mniejszych i większych wpadek, które w znacznym stopniu ograniczają możliwości mobilnej wersji programu. Brak opcji importu wykupionych lub stworzonych samodzielnie presetów ułatwiających postprodukcję zdjęć, a także szczegółowego odszumiania lub dodawania ziarna czy brak ingerowania w poszczególne składowe krzywej tonalnej RGB, to tylko drobniejsze wady związane z ogólną postprodukcją. Jednak naszym zdaniem największymi minusami programu są brak jakichkolwiek narzędzi do punktowej edycji zdjęcia, takich jak Spot Removal, Graduated Filter czy Adjustment Brush oraz dosyć wolne i mało płynne działanie aplikacji podczas edycji plików RAW. To ostatnie zwłaszcza może być bardzo uciążliwe przy pracy nad większa liczbą fotografii.

Tak więc czy aplikacja Adobe Lightroom Mobile może znaleźć zastosowanie wśród zawodowców? I tak, i nie. Jeżeli z mobilnej wersji programu będą korzystać tylko w celu selekcji materiału oraz najprostszej edycji zdjęć, to program – dzięki szybkiej i efektywnej synchronizacji ze stacjonarną wersją Lightrooma – może być nieocenioną pomocą - głównie wtedy, gdy nie mamy dostępu do komputera. Z kolei dla tych, którzy chcieliby za pomocą aplikacji mobilnej wykonać całą postprodukcję, narzędzie to może okazać się mało funkcjonalne.

Podsumowanie:

+ aplikacja jest darmowa

+ automatyczny import zdjęć wykonanych smartfonem lub tabletem

+ synchronizacja z Lightroomem zainstalowanym na komputerze

+ płynny podgląd zdjęć

+ funkcjonalny system oceny fotografii znany ze stacjonarnej wersji programu

+ efektywny mulidotyk

+ podstawowe opcje postprodukcji (zakładka Basic, Tone Curve, winieta i zaawansowane możliwości kolorystyczne)

- brak możliwości zaimportowania presetów lub innych ustawień

- brak szczegółowego odszumiania lub dodawania ziarna na fotografie

- brak ingerowania w poszczególne składowe krzywej tonalnej RGB

- brak jakichkolwiek narzędzi do punktowej edycji zdjęcia

- wolno działająca aplikacja podczas edycji obrazów w formacie RA

Spis treści

Następna

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Capture One 9 - opinia eksperta
Capture One 9 - opinia eksperta
Capture One to popularny program służący do edycji plików RAW i katalogowania zdjęć, który jest używany przez wielu profesjonalistów. Jego nowa odsłona wprowadza dużo istotnych zmian, które...
6
Fujifilm X-T1 - firmware 4.0 vs 3.0
Fujifilm X-T1 - firmware 4.0 vs 3.0
Wraz z końcem czerwca 2015 roku firma Fujifilm udostępniła długo wyczekiwaną aktualizację oprogramowania X-T1. W związku z tym w naszej redakcji pojawiły się dwa egzemplarze flagowego modelu...
0
Adobe Lightroom 6 – test oprogramowania
Adobe Lightroom 6 – test oprogramowania
Lightroom 6 to kolejna odsłona jednego z najpopularniejszych programów służących do wywoływania plików RAW. Adobe wyposażył program w wiele ciekawych funkcji takich jak rozpoznawanie twarzy, tryb...
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)