Adobe Lightroom 6 – test oprogramowania

Lightroom 6 to kolejna odsłona jednego z najpopularniejszych programów służących do wywoływania plików RAW. Adobe wyposażył program w wiele ciekawych funkcji takich jak rozpoznawanie twarzy, tryb panoramy czy łączenie zdjęć HDR. Zapraszamy do zapoznania się z nowościami jakie oferuje Adobe Lightroom 6.

Autor: Michał Chrzanowski

22 Maj 2015
Artykuł na: 9-16 minut
Spis treści

Firma Adobe od lat tworzy jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych przez profesjonalistów program do edycji plików RAW. Każdy mniej lub bardziej zaawansowany fotograf wcześniej czy później sięgnie do formatu RAW chcąc tym samym rozszerzyć możliwości postprodukcji zdjęć. Szczególnie, że Lightroom – jak sama nazwa wskazuje – jest swojego rodzaju cyfrową ciemnią, w której wywołujemy zdjęcia, osiągając ciekawe efekty wizualne.

Względem poprzedniej wersji programu, producent wprowadził kilka interesujących nowych rozwiązań, które mogą znaleźć uznanie w oczach zaawansowanych fotografów. Jedną z ciekawszych funkcji, która pojawiła się w Adobe Lightroom 6, jest rozpoznawanie twarzy, które ułatwia odszukiwanie konkretnych osób w katalogach panelu Library. Ponadto, nowa odsłona programu umożliwia łączenie kilku zdjęć w jedną fotografię panoramiczną oraz wygodne i szybkie łączenie poszczególnych kadrów i ekspozycji w jedno zdjęcie HDR. Producent wyposażył także program Lightroom 6 w specjalne narzędzie Filter Brush pozwalające na jeszcze bardziej precyzyjną kontrolę nad aplikowanymi filtrami. Rozbudowany został także tryb pokazu slajdów, który teraz obsługuje pliki filmowe i umożliwia zsynchronizowanie czasu wyświetlania obrazu z tempem muzyki dodanej do pokazu zdjęć. Jednak jednym z najważniejszych usprawnień jest pełne wykorzystanie przyspieszenia sprzętowego oferowanego przez kartę graficzną. Według producenta, ma to niemal 10-krotnie przyspieszyć poszczególne procesy.

Lightroom 6 jest dostępny do kupienia jako samodzielny program za pośrednictwem strony producenta, w cenie $149. Użytkownicy posiadający wcześniejsze wersje programu mogą dokonać aktualizacji w cenie $79. Program jest również dostępny w ramach planu dla fotografów w usłudze Creative Cloud za $9,99.

Wymagania systemowe Windows

  • procesor Intel lub AMD (64-bitowy)
  • Windows 7 (Service Pack 1), Windows 8 lub Windows 8.1
  • 2 GB pamięci RAM (zalecane 8 GB)
  • 1 GB Video RAM (VRAM)
  • 2 GB wolnej powierzchni dyskowej

Wymagania systemowe Mac OS

  • procesor Multicore Intel (64-bitowy)
  • Mac OS X 10.8, 10.9 lub 10.10
  • 2 GB pamięci RAM (zalecane 8 GB)
  • 1 GB Video RAM (VRAM)
  • 2 GB wolnej powierzchni dyskowej
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Capture One 9 - opinia eksperta
Capture One 9 - opinia eksperta
Capture One to popularny program służący do edycji plików RAW i katalogowania zdjęć, który jest używany przez wielu profesjonalistów. Jego nowa odsłona wprowadza dużo istotnych zmian, które...
6
Adobe Lightroom Mobile – test oprogramowania
Adobe Lightroom Mobile – test oprogramowania
Adobe Lightroom Mobile jest już w pełni darmową aplikacją służącą do postprodukcji zdjęć, z której możemy korzystać na urządzeniach mobilnych pracujących na systemach iOS i Android. Jednak czy...
1
Fujifilm X-T1 - firmware 4.0 vs 3.0
Fujifilm X-T1 - firmware 4.0 vs 3.0
Wraz z końcem czerwca 2015 roku firma Fujifilm udostępniła długo wyczekiwaną aktualizację oprogramowania X-T1. W związku z tym w naszej redakcji pojawiły się dwa egzemplarze flagowego modelu...
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)