Adobe Lightroom 4 - moduł Develop

Photoshop Lightroom 4 to kolejna odsłona jednego z najpopularniejszych programów do wywoływania plików RAW firmy Adobe. Producent dodał nową wersję wywoływarki - PV2012, wprowadził wsparcie dla plików wideo i dodał kilka innych ciekawych rozwiązań, które rozszerzają funkcjonalność. Zapraszamy do zapoznania się z nowościami jakie oferuje Lightroom 4.

Autor: Marcin Falana

13 Kwiecień 2012
Artykuł na: 6-9 minut
Spis treści

 

Lightroom 4 oferuje nową wersję silnika wywoływarki - Process Version 2012. Oznacza to, że w nowszej wersji Lightroom trochę inaczej interpretuje surowe pliki, daje także do dyspozycji nową funkcjonalność w zakładce Basic.

Photoshop Lightroom 4 - jakie zmiany?

Zniknęły suwaki Recovery, Fill Light oraz Brightness. Pojawił się natomiast nowy zestaw suwaków: Highlights, Shadows, Whites, Blacks. Wartości początkowe są równe 0, a suwaki znajdują się na środku dzięki czemu możemy je przesuwać także do wartości ujemnych.

porównanie zakładki Basic

Warto uświadomić sobie, że wartości parametrów w nowej wersji PV2012 różnią się od tych z wcześniejszych. Jednym słowem +20 w kontraście z wersji PV2010 może nie do końca odpowiadać takiej samej wartości dla PV2012.

W prawym dolnym rogu pod zdjęciem, które zaimportowaliśmy do Lightrooma 3 lub wcześniejszej wersji pojawiła się ikonka z symbolem - !. Oznacza ona, że Ligtroom 4 oferuje nowszą wersję wywoływarki dla tego zdjęcia. Klikając na ikonkę ! możemy zadecydować z której wersji będziemy korzystać. Możemy także zaobserwować zmiany między różnymi wersjami wywoływarek. Inną metodą zmiany wersji wywoływarki jest zakładka Camera Calibration.

Nowy proces wywoływania PV2012 w standardzie wyciąga więcej z przepalonych i niedoświetlonych scen. Na przykładzie poniżej wyraźnie widać różnice między wypalonymi światłami i niedoświetlonymi cieniami zaznaczonymi na czerwono i niebiesko.

White balance

Nowością w zakładce balansu bieli jest możliwość zoomowania obszaru, który widzimy w lupie. Pozwala to na ustawienie balansu bieli z wykorzystaniem większej liczby pikseli. Może to być pomocne podczas uśredniania balansu bieli dla większej sceny.

Lokalne zmiany

Photoshop Lightroom 4 daje nam do dyspozycji zestaw funkcji, które możemy wprowadzać tylko na fragmencie zdjęcia. Służy do tego pędzel lub narzędzie gradientu. Także w tej zakładce pojawiła się nowa funkcjonalność. W najnowszej wersji możemy selektywnie wprowadzać zmiany balansu bieli w celu korekty światła mieszanego. Poza tym Lightroom 4 daje nam do dyspozycji lokalne zmiany redukcji szumu i usuwania mory.

Krzywa RGB

W najnowszej wersji Lightrooma możemy dokonywać zmian na krzywej w wybranym kanale RGB. W tym celu najpierw musimy kliknąć na ikonkę Point Curve, a następnie wybrać kanał, z którego chcemy skorzystać. Jest to przydane rozwiązanie pozwalające dokładnie kontrolować kolorystykę naszych zdjęć, poza tym możemy z niego korzystać przy takich efektach jak np. cross. Dotychczas tego typu funkcjonalność była zarezerwowana dla Photoshopa.

Soft Proofing

Lightroom 4 daje do naszej dyspozycji możliwość podejrzenia na ekranie jak będzie wyglądało nasze zdjęcie w druku - tzw. soft proof. Ponieważ monitory wyświetlają obraz o większej dynamice i gamucie niż jesteśmy w stanie uzyskać na wydruku warto przyjrzeć się jak zdjęcia będą wyglądały na papierze. Dzięki temu możemy obrobić zdjęcie pod wydruk uwzględniając profil ICC czy podłoże.

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Capture One 9 - opinia eksperta
Capture One 9 - opinia eksperta
Capture One to popularny program służący do edycji plików RAW i katalogowania zdjęć, który jest używany przez wielu profesjonalistów. Jego nowa odsłona wprowadza dużo istotnych zmian, które...
6
Adobe Lightroom Mobile – test oprogramowania
Adobe Lightroom Mobile – test oprogramowania
Adobe Lightroom Mobile jest już w pełni darmową aplikacją służącą do postprodukcji zdjęć, z której możemy korzystać na urządzeniach mobilnych pracujących na systemach iOS i Android. Jednak czy...
1
Fujifilm X-T1 - firmware 4.0 vs 3.0
Fujifilm X-T1 - firmware 4.0 vs 3.0
Wraz z końcem czerwca 2015 roku firma Fujifilm udostępniła długo wyczekiwaną aktualizację oprogramowania X-T1. W związku z tym w naszej redakcji pojawiły się dwa egzemplarze flagowego modelu...
0
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj