Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Photoshop Lightroom 4 to kolejna odsłona jednego z najpopularniejszych programów do wywoływania plików RAW firmy Adobe. Producent dodał nową wersję wywoływarki - PV2012, wprowadził wsparcie dla plików wideo i dodał kilka innych ciekawych rozwiązań, które rozszerzają funkcjonalność. Zapraszamy do zapoznania się z nowościami jakie oferuje Lightroom 4.
Lightroom 4 oferuje nową wersję silnika wywoływarki - Process Version 2012. Oznacza to, że w nowszej wersji Lightroom trochę inaczej interpretuje surowe pliki, daje także do dyspozycji nową funkcjonalność w zakładce Basic.
Zniknęły suwaki Recovery, Fill Light oraz Brightness. Pojawił się natomiast nowy zestaw suwaków: Highlights, Shadows, Whites, Blacks. Wartości początkowe są równe 0, a suwaki znajdują się na środku dzięki czemu możemy je przesuwać także do wartości ujemnych.
Warto uświadomić sobie, że wartości parametrów w nowej wersji PV2012 różnią się od tych z wcześniejszych. Jednym słowem +20 w kontraście z wersji PV2010 może nie do końca odpowiadać takiej samej wartości dla PV2012.
W prawym dolnym rogu pod zdjęciem, które zaimportowaliśmy do Lightrooma 3 lub wcześniejszej wersji pojawiła się ikonka z symbolem - !. Oznacza ona, że Ligtroom 4 oferuje nowszą wersję wywoływarki dla tego zdjęcia. Klikając na ikonkę ! możemy zadecydować z której wersji będziemy korzystać. Możemy także zaobserwować zmiany między różnymi wersjami wywoływarek. Inną metodą zmiany wersji wywoływarki jest zakładka Camera Calibration.
Nowy proces wywoływania PV2012 w standardzie wyciąga więcej z przepalonych i niedoświetlonych scen. Na przykładzie poniżej wyraźnie widać różnice między wypalonymi światłami i niedoświetlonymi cieniami zaznaczonymi na czerwono i niebiesko.
Nowością w zakładce balansu bieli jest możliwość zoomowania obszaru, który widzimy w lupie. Pozwala to na ustawienie balansu bieli z wykorzystaniem większej liczby pikseli. Może to być pomocne podczas uśredniania balansu bieli dla większej sceny.
Photoshop Lightroom 4 daje nam do dyspozycji zestaw funkcji, które możemy wprowadzać tylko na fragmencie zdjęcia. Służy do tego pędzel lub narzędzie gradientu. Także w tej zakładce pojawiła się nowa funkcjonalność. W najnowszej wersji możemy selektywnie wprowadzać zmiany balansu bieli w celu korekty światła mieszanego. Poza tym Lightroom 4 daje nam do dyspozycji lokalne zmiany redukcji szumu i usuwania mory.
W najnowszej wersji Lightrooma możemy dokonywać zmian na krzywej w wybranym kanale RGB. W tym celu najpierw musimy kliknąć na ikonkę Point Curve, a następnie wybrać kanał, z którego chcemy skorzystać. Jest to przydane rozwiązanie pozwalające dokładnie kontrolować kolorystykę naszych zdjęć, poza tym możemy z niego korzystać przy takich efektach jak np. cross. Dotychczas tego typu funkcjonalność była zarezerwowana dla Photoshopa.
Lightroom 4 daje do naszej dyspozycji możliwość podejrzenia na ekranie jak będzie wyglądało nasze zdjęcie w druku - tzw. soft proof. Ponieważ monitory wyświetlają obraz o większej dynamice i gamucie niż jesteśmy w stanie uzyskać na wydruku warto przyjrzeć się jak zdjęcia będą wyglądały na papierze. Dzięki temu możemy obrobić zdjęcie pod wydruk uwzględniając profil ICC czy podłoże.