Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
3. Konstrukcja
Testowany obiektyw sprawia wrażenie porządnej konstrukcji. Dosyć duży zakres ogniskowych i dobre jak na obiektyw kitowy światło nie przeszkodziły konstruktorom w zamknięciu wszystkiego w kompaktowej obudowie. Carl Zeiss Vario-Sonnar T* DT 16-80 mm f/3.5-4.5 jest bardzo dobrze oznakowany - ma dwie skale pozwalające odczytać aktualną ogniskową i odległość w jakiej ustawiona jest ostrość ( w metrach lub stopach angielskich). Inne napisy mówią o zakresie zoomu i o minimalnych przesłonach dla skrajnych ogniskowych. Na przedniej części znajduje się czerwona litera *T świadcząca o zastosowaniu specjalnych powłok zapewniających lepsze przepuszczanie światła i osłabiających poświatę. Loga na bocznych ścianach informują nas o producencie obiektywu (Carl Zeiss) i o nazwie systemu do którego należy (Sony).
Carl Zeiss Vario-Sonnar T* DT 16-80 mm f/3.5-4.5 zbudowany jest z 14 elementów, wśród których występują dwie soczewki asferyczne. Szkła o niskiej dyspersji nie występują, co jest raczej typowe dla konstrukcji tej klasy. Przysłona składa się z siedmiu listków, które możemy domykać od f/3.5 do f/22 dla 16mm i od f/4,5 do f/29 dla 80mm.
Osoby chcące ten obiektyw wykorzystywać razem z filtrem polaryzacyjnym albo z filtrem połówkowym na pewno ucieszy wiadomość, że podczas ustawiania ostrości nie obraca się przednia część, na której mocowane są właśnie te elementy. Ogniskowe możemy zmieniać w zakresie od 16 do 80mm, co daje ekwiwalent dla małego obrazka 24 - 120mm. Poniżej umieszczone są przykładowe zdjęcia obrazujące powiększenia jakie uzyskać możemy tym 5-krotnym zoomem.