Konstrukcja

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
5
Cena / Jakość:
6
Optyka:
6
Budowa:
5.5
Marka:
Canon
Nasza ocena:

65%

Obiektyw EF 50 mm f/1,8 STM to następca popularnej pięćdziesiątki ze światłem f/1,8 firmy Canon. Nowa stałka to usprawniona konstrukcja, która została wyposażona w cichy silnik autofokusa, metalowy bagnet oraz soczewki pokryte specjalną powłoką antyrefleksyjną. Zobaczmy zatem, jak Canon EF 50 mm f/1,8 STM sprawdza się w praktyce.

Autor: Michał Chrzanowski

16 Lipiec 2015
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

 

2. Konstrukcja


Model EF 50 mm f/1,8 STM to niewielki i bardzo kompaktowy obiektyw (69,2 x 39,3 mm i 160 g), którego design jest spójny z lustrzankami firmy Canon. Czarne i matowe wykończenia oraz delikatne srebrne napisy sprawiają, że nowa stałka jest dyskretna i może się podobać. Co więcej, małe wymiary i waga powodują, że obiektyw zmieści się w każdej - nawet najmniejszej - torbie fotograficznej, dzięki czemu będziemy mogli mieć go zawsze przy sobie. Zaś zamocowanie obiektywu na przykład na pełnoklatkowy korpus EOS uczyni duet poręcznym zestawem.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Niestety obudowa została wykonana z dość niskiej jakości tworzyw sztucznych, przez co Canon EF 50 mm f/1,8 STM w żaden sposób nie sprawia wrażenia solidnego i wytrzymałego sprzętu. Wręcz przeciwnie, przy pierwszym zetknięciu się z obiektywem na pierwszy plan wysuwają się niskiej próby plastik i wykonanie, które pozostawia wiele do życzenia. Najsłabiej musimy ocenić pierścień ustawienia ostrość. Przekręca się go z dużym oporem - naszym zdaniem zbyt dużym. Co więcej, podczas użytkowania wyraźnie czuć ocieranie się pierścienia o obudowę obiektywu, przez co słyszalny jest charakterystyczny i nieprzyjemny dźwięk towarzyszący tarciu. Jedynym plusem pierścienia ostrości są wyczuwalne żłobienia, dzięki którym korzystanie z niego jest w miarę funkcjonalne. Ponadto, na obudowie obiektywu znajdziemy również przełącznik między autofokusem a manualnym ustawianiem ostrości, który działa sprawnie. Poza tym, jak już wspomnieliśmy wcześniej, Canon EF 50 mm f/1,8 STM został wyposażony w metalowy bagnet, który gwarantuje pewniejsze połączenie obiektywu z korpusem.
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Wnętrze obiektywu Canon EF 50 mm f/1,8 STM skrywa w sobie sześć elementów rozmieszczonych w pięciu grupach. Producent pokrył soczewki specjalnymi powłokami Canon Super Spectra, których zadaniem jest redukowanie powstawania blików i flar podczas fotografowania w warunkach ostrego i kontrastowego oświetlenia. Ponadto, obiektyw został wyposażony w siedmiolistkową przysłonę, której minimalny otwór wynosi f/22. Dzięki maksymalnej przysłonie f/1,8 uzyskamy małą głębię ostrości, która jest pożądana na przykład w fotografii portretowej, a także będziemy w stanie fotografować w słabszych warunkach oświetleniowych.

Wraz z obiektywem otrzymujemy także przedni i tylny dekielek. Przedni dekielek jest mały, jednak dzięki głębokiemu, podwójnemu uchwytowi jest poręczny i wygodny w użyciu. Średnica mocowania filtra wynosi 49 mm.


Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang Remaster Slim - pierwsze wrażenia
Samyang Remaster Slim - pierwsze wrażenia
Samyang Remaster Slim to nowy pomysł na modułową optykę, która w miniaturowej formie i niskiej cenie dostarcza amatorom wybór 3 stosunkowo jasnych obiektywów stałoogniskowych. Czy to...
9
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
To najnowszy standard w systemie Nikon Z. Choć bardzo jasny, został wyceniony przez producenta wręcz budżetowo. Jak wypada w praktyce? Oto garść zdjęć przykładowych!
20
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po 8 latach Tamron powraca do tematu profesjonalnej portretówki makro. Nowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD oferować ma doskonałą optykę i wysoką kulturę pracy w bardzo atrakcyjnej...
26
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)