Fujifilm Fujinon 90 mm F2 R LM WR - Konstrukcja

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
6
Optyka:
8
Budowa:
8
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

77%

Do naszej redakcji trafił Fujifilm Fujinon 90 mm F2 R LM WR. Nowa konstrukcja japońskiego producenta to stałoogniskowy jasny teleobiektyw, który został stworzony przede wszystkim z myślą o fotografii portretowej i sportowej. Zapraszamy do lektury testu, w którym zaprezentujemy osiągi nowego obiektywu firmy Fujifilm.

Autor: Michał Chrzanowski

9 Lipiec 2015
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

 


Fujifilm Fujinon 90 mm F2 R LM WR to obiektyw klasy premium, który charakteryzuje się solidnym i precyzyjnym wykonaniem. Podobnie jak reszta zaawansowanych obiektywów japońskiego producenta, tak i najnowszy model został wykonany z wysokiej klasy stopu metalu. Pierścienie ustawiania ostrości oraz przysłony są z niego wykonane, podobnie zresztą jak cała zewnętrzna obudowa wraz z bagnetem obiektywu. Co więcej, obudowa Fujifilm Fujinon 90 mm F2 R LM WR została wyposażona w siedem uszczelnień, co czyni całą konstrukcję odporną na deszcz, kurz oraz różnego rodzaju niekorzystne warunki pogodowe. Za takie rozwiązania trzeba więc pochwalić producenta, ponieważ z obiektywu będziemy w stanie korzystać w naprawdę wymagających warunkach.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Obiektyw stanowi również spójną konstrukcję pod względem wyglądu. Design nie odbiega od tego, który dobrze już znamy z innych stałoogniskowych szkieł firmy Fujifilm. Oznaczenia, kolor i wygląd czcionki oraz ogólne wykończenia nie uległy choćby najmniejszym zmianom. Ponadto, co jest cechą charakterystyczną dla konstrukcji stałoogniskowych z serii X, obiektyw posiada wąski metalowy pierścień zmiany przysłony, który przekręca się z wyczuwalnym oporem w skokach co 0,3EV. Co więcej dzięki wyraźnym rowkowaniom jest on bardzo funkcjonalny i wygodny w użyciu. Na pochwały zasługuje również szeroki pierścień manualnego ustawiania ostrości. Również na nim znalazły się delikatne żłobienia, które zwiększają komfort pracy. Przekręca się go płynnie, dzięki czemu ręczne ustawianie ostrości nie powinno stanowić żadnego problemu. Ponadto, nie zauważyliśmy żadnych wad konstrukcyjnych. Wszystkie elementy obiektywu są odpowiednio dopasowane i dobrze przylegają do siebie.
Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Układ optyczny nowego modelu składa się z jedenastu elementów umieszczonych w ośmiu grupach. W ich skład wchodzą trzy elementy ze szkła ED, o obniżonym współczynniku dyspersji, które ograniczają występowanie aberracji i zapewniają wysoką ostrość obrazu na całej powierzchni kadru. Co więcej zastosowana optyka powinna zredukować występowanie winiety do minimum. Zaś 7-listkowa przysłona w połączeniu z maksymalnym otworem przysłony f/2 pozwoli na uzyskanie okrągłego bokeh, co bardzo dobrze sprawdzi się między innymi w portretach, gdzie mała głębia ostrości jest wręcz pożądana.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Wraz z obiektywem otrzymamy przedni i tylny dekielek, osłonę przeciwsłoneczną oraz stylowy pokrowiec. Przedni dekielek dzięki podwójnemu uchwytowi jest bardzo poręczny i wygodny w użyciu. Duża osłona przeciwsłoneczna skutecznie zapobiega zaś wpadaniu światła do obiektywu.

Rozmiar mocowania filtra to 62 mm, a minimalna odległość ostrzenia wynosi 60 cm. Obiektyw waży 540 gramów i mierzy 75 x 105 mm.

]> */


]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
To najnowszy standard w systemie Nikon Z. Choć bardzo jasny, został wyceniony przez producenta wręcz budżetowo. Jak wypada w praktyce? Oto garść zdjęć przykładowych!
17
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po 8 latach Tamron powraca do tematu profesjonalnej portretówki makro. Nowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD oferować ma doskonałą optykę i wysoką kulturę pracy w bardzo atrakcyjnej...
24
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
34
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)