Konstrukcja

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Cena / Jakość:
6
Optyka:
7
Budowa:
7
Marka:
Tamron
Nasza ocena:

71%

Do naszej redakcji trafił obiektyw Tamron 16-300 mm f/3.5-6.3 Di II VC PZD MACRO. To zmiennoogniskowe szkło zostało stworzone z myślą o entuzjastach fotografii, którzy cenią sobie uniwersalne obiektywy typu superzoom. Sprawdźmy zatem, jak nowy obiektyw Tamrona poradził sobie w naszym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

23 Kwiecień 2015
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

 

2. Konstrukcja


Tamron 16-300 mm f/3.5-6.3 Di II VC PZD MACRO został wykonany głównie z tworzyw sztucznych, jednak całość sprawia wrażenie solidnej, wytrzymałej i odpornej konstrukcji. Na szczególne pochwały zasługuje ergonomia obiektywu. Nowe szkło - jak na sprzęt typu superzoom - jest bardzo kompaktowe. Dodatkowo, szerokie pierścienie zostały wyłożone gumą, na której umieszczono wyczuwalne rowki, co jeszcze bardziej zwiększa komfort podczas użytkowania. Co więcej, przybliżanie i oddalanie odbywa się szybko i płynnie. Wystarczy przekręcić pierścień o 45 stopni, aby zmienić cały zakres ogniskowych - z 16 mm na 300 mm.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Wszystkie elementy obiektywu są odpowiednio dopasowane i dobrze przylegają do siebie, tworząc tym samy zwartą konstrukcję. Ponadto, bagnet wykonany ze stopu metali został dodatkowo uszczelniony, co jeszcze bardziej podkreśla fakt, że z obiektywu możemy korzystać nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

W zestawie otrzymujemy osłonkę przeciwsłoneczną, tylny oraz przedni dekielek, który został wyposażony w głęboki i wyprofilowany podwójny uchwyt. Dodatkowe elementy są dobrze wykonane i korzystanie z nich nie stanowi żadnego problemu.

Obiektyw posiada zmienne światło f/3,5 (16 mm) - f/6,3 (300 mm) i składa się z 16 elementów rozmieszczonych w 12 grupach. Wśród nich producent umieścił trzy elementy asferyczne i jeden hybrydowy element asferyczny, których zadaniem jest redukowanie aberracji sferycznej oraz zniekształceń. Ponadto, w obiektywie znajdują się jeszcze dwa elementy niskodyspersyjne, jedenelement ze szkłaXR (Extra Refractive Index), a także jedenelement ze szkła UXR (Ultra-Extra Refractive Index). Przysłona obiektywu składa się z siedmiu listków i możemy ją domknąć od f/22 do f/40 (w zależności od ogniskowej).

Obiektyw waży 540 g i mierzy 75 x 100 mm. Rozmiar mocowania filtra wynosi 67 mm.

Zakres ogniskowych w praktyce
Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang Remaster Slim - pierwsze wrażenia
Samyang Remaster Slim - pierwsze wrażenia
Samyang Remaster Slim to nowy pomysł na modułową optykę, która w miniaturowej formie i niskiej cenie dostarcza amatorom wybór 3 stosunkowo jasnych obiektywów stałoogniskowych. Czy to...
9
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
To najnowszy standard w systemie Nikon Z. Choć bardzo jasny, został wyceniony przez producenta wręcz budżetowo. Jak wypada w praktyce? Oto garść zdjęć przykładowych!
20
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po 8 latach Tamron powraca do tematu profesjonalnej portretówki makro. Nowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD oferować ma doskonałą optykę i wysoką kulturę pracy w bardzo atrakcyjnej...
26
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)