Fujinon XF 14mm f/2.8 R - test

Fujinon XF 14mm f/2.8 R to superszerokokątny obiektyw z mocowaniem Fujifilm XF, dający ekwiwalent 21mm dla małego obrazka. Przekonajcie się, jak wypadł w naszym teście.

Autor: Marcin Grabowiecki

12 Kwiecień 2013
Artykuł na: 23-28 minut

13. Podsumowanie

Fujinon XF 14mm f/2.8 R przetestowaliśmy zgodnie z procedurą DxO. To jeden z najlepszych obiektywów z bagnetem XF.

Obiektyw jest solidnie wykonany. Metalowy bagnet pozwala na sprawne mocowanie do korpusu. W skład zestawu handlowego wchodzi przedni oraz tylni dekielek, plastikowa osłona przeciwsłoneczna, oraz materiałowy pokrowiec. Przedni dekielek mógłby być zgrabniejszy, żeby harmonizować z czarną metalową obudową.

Autofokus funkcjonuje szybko i sprawnie. Pochwalić możemy pierścień do manualnego ustawiania ostrości, który pracuje płynnie i ma nieduży skok umożliwiający w miarę szybkie przeostrzanie. Przy korzystaniu z elektronicznego wizjera poprawiono funkcjonowanie ustawiania ostrości, które działa w sposób zbliżony do obiektywów manualnych.

W kwestii rozdzielczości obrazu szkło notuje bardzo dobre wyniki już od maksymalnego otworu względnego. Na większość przesłon obiektyw przekroczył znacznie granicę przyzwoitości. W przypadku plików RAW najlepsze wyniki zanotowaliśmy na f/5.6. Jakość obrazu spada po przekroczeniu f/11, ale nadal jest powyżej granicy przyzwoitości. Na plikach JPEG osiągnęliśmy jeszcze lepsze wyniki. Najwyższe wartości w centrum kadru zanotowaliśmy na f/5.6 , a na brzegu na f/8. Rozmycie nie ma żadnego wpływu na jakość obrazu.

Wady optyczne zostały dobrze skorygowane. Aberracja praktycznie nie występuje. Testowany obiektyw ma minimalną dystorsje beczkowatą, co jest bardzo dobrym rezultatem, biorąc pod uwagę nominalną ogniskową. Winieta jest zauważalna, ale jak na obiektyw o tak małej ogniskowej nie jest duża.

Fujinon XF 14mm f/2.8 R to znakomity obiektyw superszerokokątny do bezlusterkowców Fujifilm. Wydaje się wprost stworzony do fotografii ulicznej. Znajdzie również swoje zastosowanie w fotografii krajobrazu i architektury oraz wnętrz.

Kosztujący 4000 zł obiektyw oferuje znacznie lepszą jakość, niż Fujinon XF 18 mm f/2 R, który jest jednak dwukrotnie tańszy.

+ bardzo dobra jakość wykonania

+ znakomita rozdzielczość obrazu na wszystkich przesłonach w centrum kadru

+ znakomita rozdzielczość obrazu na wszystkich przesłonach na brzegach kadru

+ bardzo dobrze skorygowana aberracja

+ niska dystorsja

- brak stabilizacji w systemie

- plastikowa osłona przeciwsłoneczna

- niezgrabny dekielek

Fujinon XF 14mm f/2.8 R uzyskał 84% w swojej klasie

1. Wstęp

2. Specyfikacja

3. Konstrukcja

4. Ustawianie ostrości

5. Stabilizacja

6. Rozdzielczość RAW

7. Rozdzielczość JPEG

8. Rozmycie

9. Aberracja chromatyczna

10. Dystorsja

11. Winietowanie

12. Odblaski

13. Podsumowanie

14. Przykładowe zdjęcia do pobrania

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
To najnowszy standard w systemie Nikon Z. Choć bardzo jasny, został wyceniony przez producenta wręcz budżetowo. Jak wypada w praktyce? Oto garść zdjęć przykładowych!
17
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po 8 latach Tamron powraca do tematu profesjonalnej portretówki makro. Nowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD oferować ma doskonałą optykę i wysoką kulturę pracy w bardzo atrakcyjnej...
24
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
34
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj