Nikon D3S - test

Nikon D3S jest bezpośrednim następcą modelu D3, który miał premierę w sierpniu 2007 roku. W międzyczasie Nikon zaprezentował studyjną wersję czyli model D3X, który charakteryzuje się 24,5-megapikselową matrycą. Teraz przyszedł czas na nowy aparat dla reporterów, który będzie oferował dobrą jakość zdjęć na wysokich czułościach - nawet do ISO 12800 i szybki tryb zdjęć seryjnych.

Autor: Marcin Falana

22 Styczeń 2010
Artykuł na: 49-60 minut

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu
Menu modelu D3S jest spójne z całą linią lustrzanek Nikona więc wszyscy użytkownicy poprzednich modeli nie będą mieli z nim większych problemów. Menu zostało podzielone na sześć zakładek, poruszamy się po nich za pomocą nawigatora, funkcje zatwierdzamy przyciskiem OK oraz środkowym lub prawym przyciskiem nawigatora. Poniżej prezentujemy animowaną ilustrację przedstawiającą zakładki menu Nikona D3S.
menu - główne zakładki


Menu odtwarzania
W tej części menu znajdziemy funkcje związane z odtwarzaniem, usuwaniem i bezpośrednim drukowaniem zdjęć. Z ciekawostek warto wymienić możliwość zaprogramowania co D3S ma robić po usunięciu zdjęcia.
menu odtwarzania

Z podstawowych funkcji trzeba wspomnieć o zakładce Tryb wyświetlania, która pozwala dostosować informacje wyświetlane w trybie odtwarzania: punkt ostrości, obszary prześwietlone, histogram RGB oraz dane - zakładka poniżej.
zakładka trybu wyświetlania


Menu fotografowania
W tej zakładce znajdziemy najważniejsze parametry związane z fotografowaniem. Do części z nich mamy bezpośredni dostęp po naciśnięciu przypisanego przycisku umieszczonego na korpusie - ISO, WB, QUAL, a w menu fotografowania możemy je dokładniej zdefiniować. Poza tym znalazły się tu ustawienia filmowania, przetwarzania obrazu, redukcji szumu i inne.
menu fotografowania

Warto wspomnieć o zakładce Picture Control, która umożliwia wybranie jednego ze stylów obrazu: Standardowe, Neutralne, Żywe, Monochromatyczne i dostosowanie go pod względem wyostrzenia, kontrastu, jasności nasycenia i odcienia. Do dyspozycji mamy także szybką korektę, która umożliwia zmianę kilku parametrów jednocześnie.
zakładka Picture Control

W trybie monochromatycznym dodatkowo do dyspozycji mamy Efekty filtrów - YORG i Zabarwienie, którym możemy zmieniać dominantę naszych zdjęć monochromatycznych - zakładka poniżej.
zakładka dostosowania trybu monochromatycznego


Menu ustawień osobistych
Menu ustawień osobistych to najbardziej rozbudowana część menu D3S, która pozwala na dokładne dostosowanie aparatu do naszych potrzeb. Na pierwszej stronie tej zakładki widzimy podrozdziały oznaczone kolorowymi literami. Pierwsza zakładka pozwala na wybór grupy parametrów do których chcemy się dostać: Autofokus, Pomiar/ekspozycja, Zegary/blokada AE, Fotografowanie/wyświetl., Bracketing/lampa błyskowa, Elementy sterujące. Do tego możemy wybrać ustawienia osobiste z Banku ustawień osobistych, w którym możemy zaprogramować 4 takie zestawy.
menu ustawień osobistych


Menu ustawień
Zakładka menu ustawień pozwala na zmiany parametrów, które nie są bezpośrednio związane z fotografowaniem. Z ciekawszych funkcji znajdziemy tu formatowanie karty pamięci, czyszczenie matrycy, informację o baterii czy wirtualny horyzont.
menu ustawień

informacje o baterii

wirtualny horyzont

Z nowinek warto wspomnieć o możliwości redukcji migotania podczas kręcenia klipów wideo w sztucznym świetle, szczególnie jarzeniowym. Do dyspozycji mamy dwie częstotliwości 50 lub 60 Hz.
redukcja migotania

Jeżeli korzystamy ze starszego obiektywu bez procesora D3s daje nam możliwość wprowadzenia jego danych - zakładka poniżej.
wprowadzanie danych obiektywu bez CPU

Funkcją, którą znajdziemy tylko w profesjonalnych lustrzankach jest mikroregulacja autofokusa.
precyzyjna korekta AF


Menu retuszu
Jak sama nazwa wskazuje ta część menu pozwala na dokonanie zmian w już istniejących plikach. Z ciekawszych funkcji warto wymienić możliwość wywoływania plików RAW, przycinanie klipów filmowych i zapis wybranej klatki z filmu.
menu retuszu

zakładka wywoływania plików RAW

zakładka edycji filmu


Moje menu
Zakładka moje menu pozwala na zgrupowanie najczęściej używanych pozycji menu. Mamy możliwość dodawania i usuwania zakładek ze wszystkich części menu. Dzięki temu skraca się czas dostępu do często używanych funkcji w porównaniu z tradycyjnym wyszukiwaniem. Przy tak rozbudowanym menu aparatu zakładka Moje menu będzie na pewno bardzo pomocna.
moje menu

Dodatkowo mamy możliwość wyboru zakładki - Moje menu lub Ostatnie ustawienia. Zakładka Ostatnie ustawienia pozwala na wyświetlanie ostatnio używanych funkcji.
moje menu wybór zakładki


Tryby odtwarzania
Do trybu odtwarzania dostajemy się za pomocą przycisku z symbolem trójkąta play. Nikon D3S oferuje duże możliwości dostosowania informacji wyświetlanej ze zdjęciem. Dostajemy się do niej po wciśnięciu przycisków nawigatora w górę/dół - aparat wyświetla wtedy zdjęcia z odpowiednią informacją, której ilość definiujemy w zakładce Tryb wyświetlania w menu odtwarzania (powyżej).
informacje dostępne w trybie odtwarzania

Do powiększania zdjęć i wyświetlania miniaturek musimy użyć dwóch dłoni - jedną przytrzymujemy przycisk z symbolem lupy, a drugą kręcimy tylną tarczą nastaw. Obrót w lewo wyświetla miniaturki, natomiast po obrocie w prawo D3S wyświetla ramkę, która oznacza powiększany obszar, do którego dostajemy się puszczając przycisk z lupą. Po ponownym wciśnięciu przycisku z lupą aparat wyświetla całe zdjęcie z ramką, której rozmiar zmieniamy tylną tarczą.
wyświetlanie miniaturek i powiększanie zdjęć

Jest to bardzo przyjazne rozwiązanie, które jest jednocześnie instynktowne. Po kilku dniach pracy z D3S obsługa trybu wyświetlania zdjęć nie nastręcza żadnych problemów. Jak przystało na profesjonalistę D3S pozwala na przewijanie powiększeń co umożliwia szczegółową ocenę sąsiadujących zdjęć.

Podsumowanie
Menu Nikona D3S jest bardzo rozbudowane i pozwala na szerokie dostosowanie aparatu do naszych potrzeb. Jednocześnie jest na tyle przejrzyste, że po krótkim czasie nie mamy większych problemów z jego obsługą. Dużym ułatwieniem jest też menu ekranowe, które pozwala na szybkie zmiany kilku parametrów - w tym programowanie przycisków.

Z elementów ułatwiających życie warto wspomnieć o tym, że po zmianie jakiegoś parametru i wyjściu z niego, po ponownym wciśnięciu przycisku MENU otwiera się zakładka którą przed chwilą zmienialiśmy. Dużym udogodnieniem jest też możliwość przewijania powiększeń i zakładka moje menu.

+ przewijanie powiększeń
+ moje menu
+ histogram / histogram RGB

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)