Nikon D3S - test

Nikon D3S jest bezpośrednim następcą modelu D3, który miał premierę w sierpniu 2007 roku. W międzyczasie Nikon zaprezentował studyjną wersję czyli model D3X, który charakteryzuje się 24,5-megapikselową matrycą. Teraz przyszedł czas na nowy aparat dla reporterów, który będzie oferował dobrą jakość zdjęć na wysokich czułościach - nawet do ISO 12800 i szybki tryb zdjęć seryjnych.

Autor: Marcin Falana

22 Styczeń 2010
Artykuł na: 49-60 minut

4. Budowa i obsługa

Optyka i sensor
W modelu D3S podobnie jak w innych lustrzankach Nikona zastosowano bagnet typu F. Obsługuje on oczywiście napęd autofokusa obiektywów, które nie zostały wyposażone w silnik autofokusa. Odbywa się to poprzez specjalne sprzęgło łączące silnik wbudowany w korpus z mechanizmem przesuwu soczewek w obiektywie. Bagnet jest dobrze oznaczony i nie sprawia większych problemów podczas zmiany obiektywów.
bagnet F

Matryca CMOS zastosowana w modelu D3S ma wymiary 36 x 23,9 mm i jest dostosowana do podglądu na żywo i nagrywania filmów. Jej rozdzielczość to 12,87-megapikseli z czego 12,1 mln to piksele efektywne. Nikon twierdzi, że matryca zastosowana w D3S została przeprojektowana dzięki czemu daje do dyspozycji zdefiniowany zakres czułości ISO 200 do ISO 12800, rozszerzalny o ISO L1 - ISO 100 i ISO Hi 1, Hi 2, Hi 3, gdzie Hi 3 odpowiada czułości ISO 102400. Matryca została także wyposażona w automatyczny system czyszczenia, który dzięki wibracjom o odpowiedniej częstotliwości skutecznie dba o jej czystość. W przypadku zapisu zdjęć w formacie RAW korpus pozwala na wybór 12- lub 14-bitowego zapisu. Za dalszą obróbkę obrazu odpowiedzialny jest procesor EXPEED.

Wizjer
Nikon D3S należy do ekskluzywnej grupy lustrzanek, która oferuje 100% krycia pola widzenia aparatu. Znaczy to, że matryca rejestruje dokładnie taki obraz jaki widzimy przez wizjer, a nie trochę większy jak to się dzieje w lustrzankach niższej klasy. Zastosowano w nim pryzmat pentagonalny, powiększenie wynosi 0,7x, a punkt oczny 18 mm (dla -1 dioptrii). Korekty dioptrażu możemy dokonać za pomocą tarczy umieszczonej z prawej strony wizjera, w zakresie od -3 do +1 dioptrii.
wizjer z widoczną dźwignią kurtyny zasłaniającej okular

Obraz widoczny w wizjerze jest duży, jasny i klarowny. Poza informacjami umieszczonymi z prawej strony i pod wizjerem widzimy aktywny punkt AF zaznaczony na czerwono. D3S został także wyposażony w wymienną matówkę. Informacje widoczne w wizjerze są dobrze rozmieszczone i pozwalają na obsługę aparatu bez odrywania od niego oka.
informacje dostępne w wizjerze

1. Obszar odniesienia o średnicy 12 mm do centralnego pomiaru ekspozycji
2. Ramki pól ostrości
3. Punkty autofokusa / cele pomiaru punktowego
4. Wskaźnik ostrości
5. Pomiar światła
6. Blokada automatycznej ekspozycji
7. Tryby ekspozycji
8. Ikona blokady czasu otwarcia migawki
9. Czas otwarcia migawki
10. Ikona blokady wartości przysłony
11. Przysłona
12. Wskaźnik czułości ISO / automatycznego ISO
13. Czułość ISO
14. Liczba zdjęć / pozostałych zdjęć / pozostałych zdjęć do zapełnienia bufora / kompensacja ekspozycji
15. K - symbol wyświetlany gdy w pamięci pozostaje miejsce na ponad 1000 zdjęć
16. Gotowość lampy błyskowej
17. Wskaźnik blokady mocy błysku
18. Wskaźnik synchronizacji błysku
19. Wskaźnik stopnia przysłony
20. Stan akumulatora
21. Wskaźnik ekspozycji / korekty ekspozycji / wskaźnik pochylenia

Podgląd na żywo
Nikon D3S oferuje tryb podglądu na żywo - live view. Uruchamiamy go za pomocą dedykowanego przycisku Lv umieszczonego na tylnej ściance. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż to, które oferował model D3 - przełącznik live view znajduje się w tym modelu na tarczy napędu, co znacznie utrudnia korzystanie z tego trybu. W modelu D3S łatwiej dostajemy się do trybu live view, który obsługuje też nagrywanie klipów wideo poprzez wciśnięcie środkowego przycisku nawigatora.

Jednak nie można mieć wszystkiego, albo musi być coś do poprawienia w kolejnym modelu ponieważ przechodzenie z trybu live view do odtwarzania zdjęć wymusza na nas najpierw wyłączenie tego trybu przyciskiem Lv, a następnie włączenie odtwarzania. Jest to spowodowane przypisaniem do przycisku odtwarzania funkcji jasności monitora i czułości mikrofonu w trybie live view.

W trybie live view możemy korzystać z dwóch metod pomiaru ostrości:
  • bez statywu - opartej na detekcji kontrastu, efekty ostrzenia widzimy na ekranie
  • statyw - opartej na detekcji fazowej, aparat na moment opuszcza lustro i mierzy ostrość, w tym czasie tracimy obraz z ekranu
Podobnie jak w innych lustrzankach, poza niektórymi modelami Sony, szybkość pomiaru opartego na detekcji kontrastu nie powala na kolana i jest na poziomie przeciętnego kompaktu. Jednym słowem do szybkiego reportażu się nie nadaje.

Monitor i górny panel LCD
D3S został wyposażony w 3-calowy ekran LCD z matrycą TFT o rozdzielczości 921 tys punktów (VGA). Jego rozdzielczość pozwala na dobrą ocenę szczegółów, głębi ostrości czy wielkości szumu, świetnie przedstawia się także sprawa kontrastu i nasycenia. Jednym słowem - pierwsza liga.
set1

W menu ustawień mamy możliwość dostosowania jasności ekranu w zakresie +/- 3 EV co pozwala na prawidłową ocenę zdjęć w różnych warunkach oświetleniowych. Dodatkowo mamy możliwość zmiany jasności ekranu podczas filmowania i pracy w trybie live view - służy do tego przycisk play w połączeniu z nawigatorem.
zakładka jasności ekranu LCD

Na górnej ściance znalazł się czarno-biały wyświetlacz LCD. Są na nim widoczne wszystkie przydatne dane dotyczące ustawień aparatu i parametrów fotografowania. Znajdziemy tu między innymi informacje o trybie fotografowania, parametrach ekspozycji, trybie autofokusa, lampy błyskowej, bracketingu czy ilości zdjęć w serii i na karcie.
górny wyświetlacz LCD

Standardowo dla lustrzanek Nikona włącznik podświetlania górnego LCD został umieszczony na tarczy wokół spustu migawki, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Warto też wspomnieć o większej intensywności i równomierności podświetlenia górnego wyświetlacza w porównaniu z modelem D300S, inny jest też jego kolor.

Czytelność i przejrzystość informacji wyświetlanej na górnym LCD nie wzbudza żadnych zastrzeżeń. Pomimo, że są one mocno upchane, to dobrze opracowane symbole i właściwe rozmieszczenie nie pozostawia wątpliwości z jaką funkcją mamy do czynienia.

Lampa błyskowa
Nikon D3S nie został wyposażony we wbudowaną lampę błyskową. Nad wizjerem znajduje się gorąca stopka, do której możemy podpiąć lampę błyskową. Do dyspozycji mamy kilka trybów pracy:
  • synchronizacja na przednią kurtynę migawki
  • synchronizacja z długimi czasami ekspozycji
  • synchronizacja na tylną kurtyną migawki
  • redukcja efektu czerwonych oczu
  • redukcja efektu czerwonych oczu z synchronizacją z długimi czasami ekspozycji


Poza tym do dyspozycji mamy kreatywny system oświetlenia - CLS pozwalający na zdalne wyzwalanie dedykowanych lamp błyskowych. Ze względu na brak lampy wbudowanej jako sterownik błysku musimy użyć innej lampy Nikona lub sterownika SU-800.

Po ustawieniu trybu TTL w lampie błyskowej zgodnej z CLS, aparat automatycznie wybiera zaawansowane sterowanie i-TTL realizowane przez 1005-polowy sensor RGB. Tuż przed właściwym błyskiem lampa emituje serię niemal niewidzialnych przedbłysków, na podstawie których 1005-pikselowy czujnik RGB ustala jego moc. Podczas pokazu mody system sprawdził się bardzo dobrze odpowiednio balansując między światłem zastanym i błyskiem.

Zasilanie
Do zasilania Nikona D3S służy akumulator litowo-jonowy EN-EL4a o pojemności 2500 mAh. Został on ukryty w lewej części pionowego gripa. Wyjmujemy go po odchyleniu i przekręceniu dźwigni znajdującej się na klapce zamykającej komorę baterii. Klapka ta jest przymocowana do baterii za pomocą szybkozłączki. Odpowiednia dźwignia pozwala na szybkie odpięcie baterii, następnie mocujemy do niej naładowany akumulator i mocujemy wszystko w gnieździe. Jest to bardzo wygodne, profesjonalne rozwiązanie. Warto jeszcze wspomnieć o gumowych uszczelnieniach widocznych na brzegu klapki.
akumulator EN-EL4a

Podczas testu na jednym ładowaniu osiągnęliśmy 1200 zdjęć co trzeba zaliczyć do bardzo dobrych rezultatów. Ładowanie baterii trwa około 2,5 godziny. W menu aparatu znajdziemy przydatną zakładkę informującą o akumulatorze. Możemy sprawdzić jaki jest stan naładowania baterii w procentach i ile zdjęć zrobiliśmy na aktualnym ładowaniu. Dodatkowo wyświetlana jest informacja o żywotności baterii.
zakładka informacji o baterii

W zestawie z aparatem dołączana jest szybka ładowarka MN-22. Pokazuje ona także poziom naładowania i szacunkowy czas ładowania. Jedyną jej wadą są dość duże gabaryty jak na ładowarkę baterii, zaletą jest jednak możliwość ładowania dwóch baterii, co dla zawodowców może być czynnikiem decydującym.

Pamięć
Model D3 był pierwszą lustrzanką Nikona wyposażoną w dwa gniazda kart pamięci. Podobnie jest z Nikonem D3S, który oferuje dwa gniazda na karty typu CF - CompactFlash, obsługujące standard UDMA. Nikon konsekwentnie stosuje tylko ten standard kart w profesjonalnej linii lustrzanek, jednak już model D300S otrzymał drugie gniazdo na karty SD (SDHC). W czasach kiedy karty SDHC są już standardem, a niedługo coraz więcej aparatów będzie obsługiwać jeszcze szybsze karty w formacie SD - SDXC, Nikon mógł pokusić się o dołożenie gniazda SD.
gniazdo kart pamięci

Tak czy inaczej do dyspozycji mamy dwie karty, co pozwala na dużą swobodę zapisu zdjęć. Do dyspozycji mamy przepełnienie - aparat po zapełnieniu pierwszej karty zapisuje zdjęcia na drugiej, kopię zapasową - aparat zapisuje zdjęcia na obu kartach oraz zapis RAW-ów na pierwszej karcie, a JPEG-ów na drugiej.

Do gniazda kart dostajemy się po odchyleniu klapki i wciśnięciu znajdującego się pod nią przycisku, który otwiera klapkę gniazda na sprężynce. Karty wyjmujemy po wciśnięciu szarych przycisków znajdujących się nad nimi. Jest to proste i wygodne rozwiązanie, zapewniające duży komfort.

Złącza
W modelu D3S, podobnie jak w innych profesjonalnych lustrzankach Nikona, wszystkie złącza zostały zabezpieczone gumowymi zatyczkami przymocowanymi do korpusu. Jest to proste i skuteczne rozwiązanie zabezpieczające przed ewentualnym zgubieniem takiej zatyczki.

W porównaniu z modelem D3 przybyło jedno gniazdo obsługujące zewnętrzny mikrofon - mini jack. Poza tym w modelu D3S zastosowano mniejsze niż w D3 złącze HDMI typu C. Do dyspozycji mamy także złącze USB, wyjście wideo i gniazdo zasilacza.

Na przedniej ściance znalazło się gniazdo synchronizacji ze studyjnymi lampami błyskowymi i 10-stykowe gniazdo zdalnego sterowania, do którego możemy też podłączyć moduł GPS.


Podsumowanie
W tej części D3S zbiera dużo plusów. Pierwszy należy się za przeprojektowaną 12,1-megapikselową matrycę, która umożliwia korzystanie ze zdefiniowanych czułości do ISO 12800. Dodatkowo matryca została wyposażona w system czyszczenia, co w porównaniu z poprzednikiem jest dużym udogodnieniem. Kolejne plusy należą się za jasny wizjer kryjący 100% kadru i przejrzystą informację w nim zawartą. Warto też wspomnieć o znakomitym ekranie LCD i górnym wyświetlaczu, z dobrze rozmieszczoną informacją. Na większą uwagę zasługuje także wydajna bateria.

+ pełnoklatkowa matryca CMOS 12,1 Mp
+ system czyszczenia matrycy
+ jasny wizjer, kryjący 100% kadru
+ dedykowany przycisk do trybu live view
+ rozmieszczenie informacji w wizjerze i na górnym LCD
+ górny wyświetlacz LCD
+ 3-calowy monitor o rozdzielczości 921 tys. punktów
+ złącze mikrofonu
+ złącze HDMI
+ gniazdo mikrofonu
+ sterowanie zewnętrznymi dedykowanymi lampami błyskowymi
+ wydajna bateria
+ dwa gniazda kart pamięci

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)