Budowa i obsługa

Najnowsza propozycja Nikona dla początkujących - model D5000 jest aparatem wprowadzającym nowe tendencje w klasie starter-level. Oferuje 12,3 Mp matrycę CMOS, 2,7-calowy, obracany ekran LCD, 11-polowy autofokus oraz tryb podglądu na żywo - Live View. Poza tym mamy możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 720p.

Autor: Marcin Falana

15 Maj 2009
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

4. Budowa i obsługa

Optyka i sensor

Nikon D5000 nie został wyposażony w tzw "śrubokręt" czyli własny silnik autofokusa. Oznacza to, że po przypięciu niektórych (głównie starszych) obiektywów nie będzie działało automatyczne ustawianie ostrości. Wszystkie funkcje są dostępne z obiektywami Nikkor AF-S i AF-I, a także wieloma szkłami niezależnych producentów, które mają wbudowany napęd autofokusa.

Jeżeli chodzi o kitowy obiektyw to odsyłam do jego testu na fotopolis.pl Nikkor AF-S DX 18-55 mm f/3.5-5.6G VR.

W modelu D5000 Nikon pierwszy raz zastosował matrycę CMOS w amatorskiej lustrzance. D5000 wyposażono 12,3 Mp sensor CMOS o rozmiarze DX (APS-C - 23,6 x 15,8 mm, crop 1,5). Skalibrowane czułości ISO zawierają się w przedziale ISO 200 - ISO 3200, do dyspozycji mamy także ISO L1 odpowiednik ISO 100 oraz H1 odpowiednik ISO 6400. Matryca została także wyposażona w bardzo przydatny system czyszczenia.

Wizjer

D5000 został wyposażony w wizjer z pentagonalnym układem luster. Pokrycie kadru wynosi około 95% w pionie i poziomie. Z prawej strony wizjera znajduje się suwak do korekty dioptrażu od -1,7 do 0,5 dprt. Z kolei na matówce typu B BriteView znajduje się 11 punktów AF. Pod nim znajduje się wyświetlacz z najważniejszymi parametrami fotografowania.

Podgląd na żywo

Kolejnym elementem, który odróżnia D5000 od modelu D60 jest tryb podglądu na żywo - Live View (LV). Nikon D5000 oferuje LV aktywowany dedykowanym przyciskiem z możliwością ustawiania ostrości opartym na detekcji kontrastu. Szybkość ustawiania ostrości w tybie LV nie powala na kolana. D5000 potrzebuje kilku sekund, żeby ustawić ostrość. Tryb LV w połączeniu z wychylanym wyświetlaczem może sprawić wiele radości i daje dużo kreatywnych możliwości. Ostrzenie w LV i wykorzystanie odchylanego ekranu prezentujemy na poniższym filmie.

wyświetlanie informacji w trybie Live View

Monitor

Jednym z nowych elementów, które wyróżniają D5000 jest 2,7-calowy wychylany i obracany ekran LCD. Mamy możliwość pochylania go o 180 stopni w dół oraz obracania o 180 stopni w jedną i 90 stopni w drugą stronę. Poza tym możemy zwrócić monitor w stronę korpusu dla zabezpieczenia przed uszkodzeniem.

wychylany i obracany wyświetlacz LCD


Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.

Widać, że rynek popularnych lustrzanek wymógł na Nikonie takie rozwiązanie. Po Olympusie i Sony przyszedł czas także na Nikona, a z czasem sądzę, że Canon także pójdzie w ich ślady. Obracany ekran to bardzo przydatne rozwiązanie, które umożliwia fotografowanie znad innych, czy też z żabiej perspektywy bez potrzeby pokładania się na ziemi.

Lampa błyskowa

D5000 został wyposażony we wbudowaną lampę błyskową o liczbie przewodniej 12 dla ISO 200. Dostępne tryby pracy lampy błyskowej:

  • Automatyczny
  • Automatyczny z redukcją efektu czerwonych oczu
  • Błysk wypełniający
  • Automatyczna synchronizacja z długimi czasami ekspozycji
  • Automatyczna synchronizacja z długimi czasami ekspozycji i redukcją efektu czerwonych oczu
  • Synchronizacja na tylną kurtynkę migawki z długimi czasami ekspozycji
lampa błyskowa
tryby lampy błyskowej

Poza tym możemy skorzystać z kompensacji błysku w zakresie od -3 do + 1 EV i bracketingu mocy błysku.

Jakby tego było mało D5000 obsługuje kreatywny system oświetlenia Nikon (CLS), który umożliwia obsługiwanie lamp SB-900 i SB-800 i wyzwalanie lampy SU-800 bez potrzeby używania wyzwalaczy radiowych.

Zasilanie

D5000 został wyposażony w akumulator litowo-jonowy EN-EL9a o pojemności 1080 mAh. Na pełne naładowanie potrzebujemy około półtorej godziny i wystarcza ono na wykonanie około 500 zdjęć z czego 1/4 była wykonana z automatycznym błyskiem. Jest to bardzo przyzwoity wynik, który dodatkowo odpowiada danym podawanym przez producenta.

Komora baterii została umieszczona tradycyjnie w gripie. Po otwarciu klapki akumulator wysuwa się i zatrzymuje, potem musimy pociągnąć go w celu wyjęcia. Jest to bezpieczne i wygodne rozwiązanie umożliwiające łatwe i bezpieczne wyciąganie akumulatora nawet w rękawiczkach.

Pamięć

Nikon D5000 zapisuje zdjęcia na kartach SD i ich szybszych wersjach SDHC. Ten format kart jest używany przez Nikona w amatorskich i półprofesjonalnych modelach.

gniazdko karty pamięci

Gniazdo kart pamięci umieszczono po prawej stronie korpusu. Klapka została wyposażona w sprężynkę więc po wysunięciu odskakuje dając łatwy dostęp do gniazda.

Złącza

Gniazdo złącz zostało umieszczone po lewej stronie korpusu. Pod gumową zatyczką znajdziemy złącze USB 2.0 i wyjście wideo. Poza tym D5000 został wyposażony w złącze HDMI umożliwiające podłączenie aparatu do telewizora HD.

D5000 jak większość lustrzanek dla amatorów nie wyposażono w gniazdo synchronizacji z lampami błyskowymi. Ewentualna współpraca ze studyjnymi lampami błyskowymi może odbywać się za pomocą jakiejś przejściówki podłączanej do gorącej stopki.

Podsumowanie

Jedynym mankamentem jaki jestem w stanie wymienić w tej części testu jest brak napędu autofokusa w korpusie D5000. Reszta przemawia na plus najnowszego Nikona. Zarówno sensor jak i kitowy obiektyw zaspokoją nawet najbardziej wymagających amatorów. Wizjer także trzyma najwyższą jakość dając czysty i duży obraz na matówce. Wielki plus należy się Nikonowi D5000 za uchylany i obracany ekran LCD. Lampa błyskowa też wyróżnia się w swojej klasie oferując system sterowania zewnętrznymi dedykowanymi lampami. Poprawiono też wydajność baterii w porównaniu z modelem D60. Na koniec pozostaje jeszcze wspomnieć o złączu HDMI.

+ system czyszczenia matrycy

+ obracany ekran LCD

+ złącze HDMI

+ wydajność baterii

+ wyzwalanie i obsługa dedykowanych, zewnętrznych lamp błyskowych

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)