Nikon D90 - Menu i tryby odtwarzania

Jako jedni z pierwszych na świecie mamy przyjemność opublikować test najnowszej lustrzanki cyfrowej Nikon D90. Nikon konsekwentnie odświeża linię swoich lustrzanek. Po wprowadzeniu modeli D60 i D700 przyszedł czas na następce bardzo popularnego modelu D80, który jest już na rynku od dwóch lat. Nikon D90 jest aparatem skierowanym do wymagających amatorów, który otwiera użytkownikowi drogę do poważniejszego zajęcia się fotografią. D90 ma wszystko co powinna mieć lustrzanka plus nagrywanie filmów w jakości HD.

Autor: Marcin Falana

27 Sierpień 2008
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

 

Menu D90 jest spójne z całą linią lustrzanek Nikona i jest oczywiście dostępne w języku polskim, co z pewnością ułatwi korzystanie z aparatu osobom ze słabszą znajomością języków obcych. Dodatkowo wszystkie opcje menu zostały zaopatrzone w system pomocy, kryjący się pod przyciskiem z symbolem ?. Wystarczy najechać na interesującą nas pozycję menu i wcisnąć przycisk ?, a na ekranie pojawi się krótka notka wyjaśniająca działanie wybranej opcji. Przydatne rozwiązanie.

przykładowa informacja po wciśnięciu przycisku ?

Kolejne zakładki menu są oznaczone różnymi kolorami, co pozwala się szybko zorientować, gdzie się znajdujemy. Całe menu obsługujemy nawigatorem, a opcje możemy zatwierdzać zarówno przyciskiem OK, jak i prawym przyciskiem nawigatora. Menu zostało podzielone na następujące części:

  • menu odtwarzania
  • menu fotografowania
  • menu ustawień osobistych
  • ustawienia
  • menu retuszu
  • moje menu
główne zakładki menu

Menu odtwarzania

Ta część menu jest odpowiedzialna za odtwarzanie i drukowanie zdjęć. Wszystkie pozycje tej zakładki są łatwe do zrozumienia.

meu odtwarzania

Menu fotografowania

W tej zakładce znalazły się ustawienia, które mają bezpośredni wpływ na fotografowanie.

Większość parametry umieszczonych w Menu fotografowania możemy zmieniać po naciśnięciu przypisanego do nich przycisku na korpusie i w menu info.

menu fotografowania

Do ważniejszych należy zakładka przetwarzania obrazu w której wybieramy sposób reprodukcji kolorów. Do dyspozycji mamy także 9 ustawień własnych.

zakładka przetwarzania obrazu

Po wciśnięciu OK dostajemy się do ustawień wyostrzenia, kontrastu, jasności, nasycenia i odcienia.

Natomiast po wciśnięciu lupki z symbolem minus zobaczymy wykres obrazujący sposoby przetwarzania obrazu.

przetwarzanie obrazu wykres

Menu ustawień osobistych

Jest to najbogatsza zakładka menu, która umożliwia dopasowanie aparatu do własnego sposobu pracy. Na pierwszej stronie widzimy kolorowe litery z hasłami oznaczające kolejne części tej części menu.

pierwsza strona zakładki menu ustawień osobistych

Poniżej przedstawiamy widok gdy wejdziemy dalej w zakładkę ustawień osobistych. Dzięki oznaczeniu kolejnych części literami i kolorami ta długa zakładka zyskała na przejrzystości w porównaniu z modelem D80.

menu ustawień osobistych rozwinięcie

Menu ustawienia

Zakładka Ustawienia zawiera funkcje, które nie są bezpośrednio związane z fotografowaniem jak formatowanie karty, czyszczenie sensora czy jasność monitora. W porównaniu z D80 zrezygnowano z możliwości wyświetlania menu ustawień osobistych w postaci podstawowej i moje menu. Dzięki temu, że menu ustawień osobistych jest dobrze oznaczone można było zrezygnować z tej funkcji.

menu ustawienia

Menu retuszu

Ta zakładka pozwala na modyfikowanie zrobionych wcześniej zdjęć, po wykonaniu retuszu aparat zapisuje dodatkowy plik zachowując oryginał nietknięty. W kolejnych modelach lustrzanek Nikona menu retuszu daje coraz więcej funkcji. Z ciekawszych D90 oferuje nakładanie zdjęć, korektę zniekształceń i rybie oko. Poza tym do dyspozycji mamy też wywoływanie plików RAW, redukcję czerwonych oczu, D-Lighting i balans kolorów. Bliżej przyjrzymy się działaniu kolejnych funkcji w drugiej części testu. Poniżej przedstawiamy widok zakładki retuszu.

Moje menu/Ostatnie ustawienia

Zakładka Moje menu umożliwia zgrupowanie najczęściej używanych pozycji menu. Możemy dodawać i usuwać zakładki ze wszystkich części menu.

moje menu

Poza tym możemy przełączyć tą zakładkę na ostatnie ustawienia.

Wtedy dostajemy się do zakładki z ostatnio używanymi funkcjami. Dzięki obu tym rozwiązaniom skraca się czasu dostępu do najczęściej używanych funkcji.

Menu info

Po wciśnięciu dwa razy przycisku info dostajemy się do menu info. Dzięki niemu możemy zaprogramować przyciski, ustawić sposób przetwarzania obrazu, aktywować D-Lighting, czy włączyć redukcję szumu. Dzięki tej zakładce mamy szybki dostęp dp funkcji, które nie są wyciągnięte na wierzch.

menu info

Na tym kończymy pierwszą część testu Nikona D90. Drugą część udostępnimy jak najszybciej po pojawieniu się produkcyjnej wersji aparatu.

{EUROBOX1|503613]

Spis treści

Następna

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
35
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
Powiązane artykuły