Samsung NV7 OPS - test

Wprowadzona na rynek pod koniec ubiegłego roku seria NV Samsunga wzbudziła spore zainteresowanie. Do kompletu testów Fotopolis.pl brakowało ostatniego, NV7 OPS, z najbardziej zaawansowanym obiektywem i stabilizacją optyczną. Czy wypadnie on lepiej od swoich braci? Zapraszamy do lektury.

Autor: Paweł Ryczkowski

19 Styczeń 2007
Artykuł na: 49-60 minut

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu

Wielokrotnie już chwalony interfejs użytkownika stanowi podstawę działania menu. Zastosowanie przycisków dotykowych wymusiło zupełnie nową organizację obsługi aparatu. I tak możliwy stał się dostęp do wszystkich parametrów fotografowania po naciśnięciu jednego przycisku, a w najgorszym wypadku dwóch. Z czystym sumieniem można powiedzieć, że panel sterowania aparatem opracowany przez Samsunga jest najszybszy na rynku.

ustawienia parametrów fotografowania

Choć dokładne omówienie sposobu działania systemu Smart Touch na łamach Fotopolis.pl pojawiło się już dwukrotnie (przy okazji premiery serii NV oraz w teście modelu NV10), warto przypomnieć jak on działa. Po dotknięciu przycisku sensorowego powiększa się i podświetla ikonka informująca o wybranej funkcji. Po naciśnięciu przycisku pojawia się pasek, na którym widoczne są wszystkie dostępne opcje ustawień. Korzystając z drugiego rzędu przycisków wybieramy interesującą nas pozycję. Po dotknięciu przycisku pojawia się drugi pasek ułatwiający dokonanie wyboru. Skrzyżowanie obu pasków wskazuje pozycję, którą wybieramy. Naciśnięcie przycisku powoduje zaakceptowanie wyboru. Taki system umożliwia niezwykle szybkie i intuicyjne dokonywanie zmian ustawień aparatu.

prezentacja sposobu działania panelu dotykowego Smart Touch

Podczas fotografowania w trybie programu (P), parametry, które można zmienić, nie mieszczą się w jednym rzędzie, w związku z czym pojawia się ikonka umożliwiająca wyświetlenie pozostałych parametrów, wśród których znajduje się symbol ustawień aparatu. Po jego wybraniu pojawia się menu o bardziej klasycznym wyglądzie, składające się z 4 zakładek. Jednak nie wszystko wygląda tak dobrze. Do układu trzeba się przyzwyczaić, gdyż kolejne pozycje menu wyświetlane są po prawej stronie ekranu, a stan ustawienia po lewej. Spowodowane jest to układem przycisków sensorowych. Jednak dość szybko można się nauczyć tego nietypowego sposobu wyświetlania informacji.

główne menu aparatu

Dużo bardziej irytujące okazało się stosowanie skrótów w oznaczeniach pozycji menu. Doprowadza to do zupełnego zagubienia użytkownika. Dla przykładu, czy ktoś może powiedzieć, co oznacza skrót S.ZDJ.? Albo S.DŹWIĘK? I jeszcze jeden rodzynek SH.DŹWIĘK. Po przeprowadzeniu krótkiego testu w redakcji okazało się, że nikt nie wskazał prawidłowej odpowiedzi. A przecież niejeden aparat już testowaliśmy. Czas na wyjaśnienie tych zagadkowych określeń. S.ZDJ. - zdjęcie startowe, czyli pojawiające się zaraz po włączeniu aparatu, S.DŹWIĘK - dźwięk pojawiający się po włączeniu aparatu, SH.DŹWIĘK - dźwięk migawki (to pewnie skrót od angielskiego shutter - migawka). Kompletne pomieszanie z poplątaniem...

Przeglądanie i odtwarzanie zdjęć

Po naciśnięciu przycisku odtwarzania zdjęć wchodzimy w tryb odtwarzania. Na dole monitora pojawia się wtedy pasek, na którym widoczna jest pozycja wyświetlanego zdjęcia wśród pozostałych fotografii. Przesuwając palec po przyciskach dotykowych wybieramy zdjęcie, które zamierzamy obejrzeć. Metoda szybka, ale przy dużej liczbie zdjęć zapisanych na karcie trzeba uważać, aby nie przeskoczyć kilku na raz. Dużo łatwiejsze jest przeglądanie miniaturek. Wtedy precyzyjniej daje się określić pozycję oglądanego zdjęcia wśród pozostałych fotografii.

sposoby odtwarzania zdjęć

W trybie przeglądania zdjęć możliwe jest wykonanie kilku podstawowych operacji na zdjęciu, takich jak:

  • obracanie
  • zmiana rozmiaru
  • kadrowanie
  • dodanie efektów kolorystycznych
  • wykonywanie ruchomych zdjęć w fromacie GIF

Wystarczy to z pewnością do podstawowego przygotowania zdjęcia do druku. A wydruk możliwy jest oczywiście bezpośrednio z karty pamięci dzięki funkcji DPOF lub bezpośrednio z aparatu po podłączeniu go do drukarki (z wykorzystaniem standardu PictBridge).

Ciekawą funkcję magazynującą fotografie stanowi tworzenie albumów. Jest ich kilka, więc łatwo katalogować zdjęcia o różnej tematyce, co z kolei upraszcza późniejsze ich odszukanie. Jednak zdjęcia nie są zapisywane w pamięci wewnętrznej, więc po wymianie karty pamięci albumy zostają skasowane.

funkcje albumu

Podsumowanie działu

Na temat zalet systemu Smart Touch już się rozpisywaliśmy. Jednak nie sposób je pominąć przy ocenie menu. Dlatego i tym razem wymienimy zalety interfejsu użytkownika. Jako minus wskazać należy nieczytelne skróty użyte w opisie pozycji menu.

+ bardzo intuicyjne korzystanie z menu

+ świetna komunikacja z aparatem (choć zaletę tę już wymieniliśmy w dziale 3 Ergonomia i funkcje przycisków)

+ błyskawiczna dostępność wszystkich trybów fotografowania

- nieczytelne skróty w opisie pozycji menu

- niezbyt precyzyjne działanie przeglądania zdjęć

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)