Samsung NV7 OPS - test

Wprowadzona na rynek pod koniec ubiegłego roku seria NV Samsunga wzbudziła spore zainteresowanie. Do kompletu testów Fotopolis.pl brakowało ostatniego, NV7 OPS, z najbardziej zaawansowanym obiektywem i stabilizacją optyczną. Czy wypadnie on lepiej od swoich braci? Zapraszamy do lektury.

Autor: Paweł Ryczkowski

19 Styczeń 2007
Artykuł na: 49-60 minut

7. Jakość zdjęć

Szumy

Najtrudniejsza część testu przed nami. Niestet tak jak pozostali członkowie rodziny NV "siódemka" ma wysoki poziom szumów. Zacznijmy od przykładów:

ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1000

Ślady szumu widać już przy ISO 100, ale przy tej wartości jeszcze za bardzo nie przeszkadzają. Obraz zaczyna nieładnie wyglądać od czułości ISO 400. Oprócz wysokiego zaszumienia bardzo niepokoi spadek kontrastu połączony z obniżeniem nasycenia kolorów. Przy czułości ISO 800 oraz ISO 1000 zdjęcia nie nadają się praktycznie do oglądania. NV7, podobnie jak pozostałe dwa modele tej serii, za tę część testu otrzymuje ocenę bardzo negatywną.

Podobnie kiepsko wygląda sytuacja na zdjęciach wykonanych przy użyciu długich czasów naświetlania. Nawet przy czasach rzędu jednej sekundy na zdjęciach wykonanych przy ustawieniu czułości ISO 100 pojawiają się artefakty po redukcji szumu. Znikają przy tym drobne szczegóły obrazu, co bardzo zubaża zdjęcie.

czas naświetlania 1 s, ISO 100, zaznaczony fragment pokazany niżej w skali 1:1
wyraźnie widoczne ślady usuwania szumu oraz duży spadek ilości szczegółów

Mimo szumnych zapewnień o "nowej wizji" przed Samsungiem jeszcze daleka droga do osiągnięcia wysokiej jakości obrazu w kompaktach.

Reprodukcja szczegółów

W tej części testu samsung wypadł trochę lepiej. Szczegóły reprodukowane są na przyzwoitym poziomie. Oczywiście zakładając, że fotografujemy na niskiej czułości. Analizując zdjęcie scenki testowej dochodzimy do wniosku, że pojawiają się wprawdzie plamy w okolicach dużego nagromadzenia szczegółów (okolice brody i włosów Mieszka), ale i tak widać sporo szczegółów.

ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1000

Na najtrudniejszym do zreprodukowania fragmencie banknotu (okolice znaku wodnego) widać wyraźnie linie pionowe i poziome, ale brakuje linii ukośnych. I tak jest to dobry wynik w porównaniu z niektórymi kompaktami (a nawet lustrzankami), które nie przenosiły nawet linii poziomych. Niestety wraz z podnoszeniem czułości następuje gwałtowny spadek ilości reprodukowanych detali.

zestawienie fragmentów zdjęć wykonanych na różnych ekwiwalentach czułości, od lewej ISO 100, ISO 200, ISO 400, ISO 800, ISO 1000

Poniżej przedstawiamy dodatkowo zestawienie trzech zdjęć tego samego fragmentu banknotu przy różnym stopniu wyostrzenia.

trzy stopnie wyostrzenia, od lewej: miękkie, normalne, żywe

Widać, że maksymalne wyostrzenie poprawia ostrość krawędzi, ale nie przybywa przy tym ustawieniu szczegółów. Jednak ze względu na swoją wyrazistość obraz taki może się podobać.

Reprodukcja kolorów

Sposób oddania kolorów przez testowanego samsunga pozostawia pewien niedosyt. Wprawdzie barwy są miłe dla oka, o dosyć intensywnym nasyceniu, jednak można mieć zastrzeżenia do czerwieni. Dla nas są zbyt krzykliwe. W powiększeniu widać, że czerwień z trudem utrzymuje się w granicach zdjęcia. Z kolei kolor niebieski jest za mocno przesunięty w stronę fioletu. Samsung najlepiej radzi sobie z zieleniami - są one dość nasycone, ale przyjemnie się je ogląda.

zdjęcie z zaznaczonym fragmentem przedstawionym niżej w skali 1:1
czerwienie z trudem utrzymują się w granicach zdjęcia
drugi przykład reprodukcji koloru czerwonego, jest trochę za intensywny

Lepiej wygląda sprawa oddania kolorów ludzkiej skóry. Tablica Gretaga z kratkami zawierającymi barwy odpowiadające odcieniom ludzkiej skóry została dobrze oddana na zdjęciach.

fragment tablicy Gretaga z barwami RGB oraz odpowiadającymi kolorowi ludzkiej skóry

Wprawdzie przy tym teście nie udało nam się wykonać żadnego portretu, jednak zdjęcie modelki na jednej z reklam pokazuje, że w świetle dziennym NV7 nie powinien mieć problemów z prawidłowym oddaniem koloru skóry.

zdjęcie modelki na jednej z reklam pokazuje prawidłowe oddanie koloru skóry w świetle dziennym

Podsumowanie działu

Samsung NV7 bez problemów poradził sobie z działami testu poświęconymi konstrukcji i fotografowaniu. Jednak poległ przy ocenie jakości zdjęć. Bardzo wysoki poziom szumów połączony ze spadkiem kontrastu i nasycenia barw przy wzroście czułości psuje wizerunek tego aparatu. Dość dobry poziom oddania szczegółów na zdjęciach wykonanych przy ISO 100 dramatycznie spada wraz ze zwiększeniem czułości. Nawet reprodukcja kolorów nie wypadła dobrze. Szkoda, bo wiązaliśmy z tym modelem duże nadzieje.

+ dość dobry poziom reprodukcji szczegółów

- bardzo wysoki poziom szumów przy czułościach powyżej ISO 200

- spadek nasycenia i kontrastu wraz ze wzrostem czułości

- zbyt ostro reprodukowane czerwienie, niebieski przesunięty w kierunku fioletu

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)