Pentax *ist DS - test

Zaprezentowany we wrześniu 2004 roku Pentax *ist DS był pierwszą lustrzanką cyfrową na karty SD. Pomyślany jako młodszy brat wcześniejszego *ista D miał być sprzedawany równocześnie z poprzednikiem, ale skierowano go do nieco innego klienta docelowego. Jak sprawuje się w praktyce? Zapraszamy do lektury naszego testu.

Autor: Łukasz Kacperczyk

24 Marzec 2005
Artykuł na: 49-60 minut

3. Budowa i funkcje przycisków

Pentax *ist DS jest w tej chwili najmniejszą lustrzanką cyfrową dostępną na rynku - ma wymiary 125 x 93 x 66 mm i na żywo rzeczywiście robi duże (małe?) wrażenie. Jest to plus dla osób, które lubią nosić aparat cały czas ze sobą i cenią sobie kompaktowe korpusy, ale fotografujący, których natura wyposażyła w dłonie większe niż mniejsze mogą mieć pewne problemy z obsługą. Tym samym dziwi nieco brak możliwości zastosowania dodatkowego pojemnika na baterie, który ułatwiłby życie wielu osobom. Z drugiej jednak strony ergonomii DS-a trudno dużo zarzucić. Trzyma się go w dłoni o niebo lepiej niż *ista D, a to za sprawą bardzo dobrze wyprofilowanego, gumowanego uchwytu. Pentax pokazał już kiedyś, że wygodny grip nie musi być duży, żeby zapewniać wygodną obsługę - model MZ-S miał uchwyt wystający poza linię korpusu naprawdę minimalnie, ale właśnie dzięki odpowiedniemu kształtowi i materiałowi pokrycia trzymało się go znakomicie. Tak samo jest z *istem DS. Pozytywnie zaskoczyła mnie jakość wykonania, mimo że jedynie wewnętrzny szkielet aparatu jest metalowy. Wszystko, z czym użytkownik ma bezpośrednią styczność (poza bagnetem oczywiście), jest z tworzywa, ale sprawia bardzo solidne wrażenie. Wszystkie elementy sterownicze "chodzą" jak należy, nic nie trzeszczy, klapki pokrywy gniazda kart i baterii zamykają się ze wzbudzającą zaufanie pewnością. Mimo tylko jednego kółka nastawczego obsługa jest wygodna i szybka, a częściowo schowane w specjalnym menu funkcyjnym ustawienia czułości i balansu bieli dość łatwo dostępne (łatwiej niż można się spodziewać z opisów). Niestety już wybór pola AF czy rodzaju pomiaru światła dokonuje się przez długie menu, co znacznie utrudnia pracę, ale o tym w dalszej części naszego testu. Ciekawostką jest mała wypustka na przycisku kasowania, dzięki której nawet nie patrząc na tylną ściankę nie sposób pomylić go z czym innym i przypadkiem skasować zdjęcie. Jak na tak mały aparat, który właściwie można obsługiwać jedną ręką, przycisk aktywujący tryb odtwarzania umieszczono w miejscu, które zmusza do użycia lewej ręki - szkoda. Wystarczyłoby umieścić go pod kciukiem, a byłoby znacznie łatwiej. Jednak ogólne wrażenie jest bardzo dobre, a biorąc pod uwagę bezpośrednią konkurencję, nawet bardzo dobre.

Poniżej szczegółowy opis wszystkich elementów sterujących oraz zdjęcia aparatu.

Zdjęcia aparatu

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)