Menu i tryby wyświetlania

Konica Minolta jako ostatni z dużych producentów zaprezentował swoją pierwszą lustrzankę cyfrową. Warto było czekać - Konica Minolta Dynax 7D to znakomity, 6.1-megapikselowy aparat charakteryzujący się wyjątkowo udanym systemem obsługi i unikalnym systemem redukcji wstrząsów Anti-Shake. Zapraszamy do lektury naszego testu.

Autor: Tomasz Gutkowski

14 Grudzień 2004
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

MENU I TRYBY ODTWARZANIA

Tak jak cały system obsługi aparatu zaprojektowany jest niemal perfekcyjnie, tak menu 7D może być wzorcem dla innych producentów. Do dyspozycji są 4 menu tematyczne: rejestracji, odtwarzania, set-up (ustawień aparatu) i Custom (ustawień własnych). W obrębie każdego z nich znajdziemy od 2 do 4 zakładek z poszczególnymi funkcjami. Najważniejsze jest to, że każda zakładka (sekcja) zajmuje dokładnie jedną stronę, a zatem nie musimy przewijać długiej listy w poszukiwaniu określonej funkcji - wszystko widzimy od razu. Menu Dynax 7D jest bardzo czytelne, proste i szybkie w nawigacji.

Menu rejestracji

Podzielone na 3 sekcje menu rejestracji zawiera podstawowe opcje i ustawienia aparatu. Nie jest ich bardzo dużo gdyż większość funkcji ma swoje przyciski i pokrętła na obudowie. Najczęściej będziemy sięgać do rozdzielczości / jakości, trybu lampy, trybu kolorów oraz korekty cyfrowej obrazu.

Menu Custom (ustawienia użytkownika)

Przywykliśmy już do tego, że zaawansowane aparaty można ustawić "pod siebie". W tym celu stworzono menu 'Custom', które dotyczy w całości działania poszczególnych przycisków oraz sposobu uruchamiania poszczególnych funkcji. Najwięcej miejsca poświęcono systemowi pomiaru ostrości (pierwszeństwo migawki / ostrości; działanie przycisku AF / MF; iluminator AF itd.). Zachęcamy do zapoznania się z tym menu, bo może okazać się, że zamiast zmieniać swoje przyzwyczajenia z poprzedniego aparatu, możemy po prostu zmienić jedną z opcji Custom.

Menu Set-up (ustawienia aparatu)

Standardowo menu ustawień aparatu dotyczy takich kwestii jak jasność monitora, język menu, data czy protokół transferu danych. Warto zwrócić uwagę na funkcję tworzenia i organizowania nowych folderów - jeśli robimy dużo zdjęć, można zawczasu przygotować się do późniejszego przeglądania plików. W tym menu znajdziemy też funkcję czyszczenia CCD. Oczywiście nie jest to automatyczne oczyszczanie matrycy, a jedynie podniesienie lustra. Zalecamy ostrożne korzystanie z tej funkcji.

Menu odtwarzania

Dwuzakładkowe menu odtwarzania także nie odbiega od standardu. Przeglądanie zdjęć i folderów, kierowanie plików do druku (DPOF, drukowanie indeksu itd), odtwarzanie pokazu slajdów, kasowanie danych z karty...

Tryby odtwarzania

Jeśli korzystamy z odtwarzania natychmiastowego (bezpośrednio po zarejestrowaniu zdjęcia) możemy wybrać jeden z trybów wyświetlania: sam obraz, obraz + podstawowa informacja (data, rozdzielczość / jakość), obraz z histogramem i podstawową informacją o parametrach zdjęcia (rozdzielczość, jakość, korekta, przysłona, czas, tryb ekspozycji, pomiar światła, balans bieli, czułość).

Więcej opcji znajdziemy w normalnym trybie odtwarzania, uruchamianym dedykowanym przyciskiem na tyle obudowy. Zdjęcie można powiększyć, aby sprawdzić ostrość (do 2.4x dla małych plików i do 4.7x dla dużych), podejrzeć histogram by oszacować poprawność ekspozycji, wyświetlić obszar prześwietlony (migające pole) lub przejrzeć obrazy zbiorczo (indeks 4-, 9- lub 16-klatkowy).

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły