Optyka

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
6
Ergonomia:
7
Cena / Jakość:
7
Wydajność:
7
Funkcjonalność:
7
Nasza ocena:

Panasonic Lumix FZ300 to najnowszy superzoom producenta, który swoimi możliwościami może zawstydzić nawet bardziej zaawansowane konstrukcje z tego segmentu. Aparat oferuje między innymi szeroki zakres zooma (25-600 mm), superszybki autofokus, tryb seryjny 12kl./s, w pełni manualny tryb filmowy 4K i uszczelnioną obudowę. Sprawdziliśmy jak radzi sobie w praktyce.

Autor: Maciej Luśtyk

23 Październik 2015
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 

6. Optyka


Aparat wyposażono w uszczelniany obiektyw zoom Leica DC VARIO-ELMARIT 25-600 mm f/2.8 ASPH, zbudowany z 14 elementów w 11 grupach, w tym z 5 soczewek asferycznych. Dodatkowo poszczególne elementy pokryto warstwami antyrefleksyjnymi, co do minimum ograniczać ma występowanie odbić i flar. Szkło, dzięki bardzo dużemu zakresowi ogniskowych jest konstrukcją uniwersalną, a na dodatek oferuje stałą światłosiłę w całym zakresie ogniskowych. Warto nadmienić, że obiektyw umożliwia ostrzenie już od 1 cm, co spodoba się miłośnikom fotografii makro.
{GAL|21184}
Niestety rozdzielczość obiektywu wypada dość przeciętnie i oferuje maksymalne wyniki rzędu 54 lp/mm na środku i 42 lp/mm na brzegach kadru. Jak pokazują poniższe wykresy MTF10, najlepsze rezultaty, co ciekawe, uzyskamy fotografując z maksymalnie otwartą przysłoną. Powyżej przysłony f/5.6 obserwujemy już znaczny spadek na jakości, zarówno na brzegach, jak i na środku kadru.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Pewnym mankamentem obiektywu jest także to, że oferuje dość wąski zakres przysłon, co potrafi utrudniać pracę w mocnym świetle. Bardzo przydałby się wbudowany filtr ND, który oferują na przykład superzoomy Canona i Sony.

Algorytmy korekcji JPEG bardzo dobrze radzą sobie z dystorsją, która nawet przy szerokim kącie nie będzie widoczna gołym okiem. Aparat dobrze koryguje także aberracje chromatyczną, która nie przekracza 0,3 piksela, chociaż jak widzimy poniżej ma dość nierównomierną charakterystykę i może uwidaczniać się na zdjęciach.

Dystorsja:

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Aberracja:

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)


Obiektyw bardzo dobrze radzi sobie z odblaskami, chociaż fotografując pod światło raczej nie unikniemy drobnych flar i odbić światła. Niemniej jednak i tak pod tym względem szkło wypada powyżej przeciętnej.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Jasność f/2.8 sprawia, że za pomocą obiektywu będziemy w stanie uzyskać ładne, plastyczne rozmycie podczas wykonywania zbliżeń na obiekty znajdujące się w niedalekiej odległości od aparatu. Niestety z racji niewielkiej matrycy, mimo bardzo długich ogniskowych nie uda nam się „odseparować” od tła obiektów znajdujących się dalej niż kilka metrów.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)


Podsumowanie tej części:
+ uniwersalny zakres ogniskowych
+ dobrze skorygowana aberracja i dystorsja
+ powłoki antyrefleksyjne

- rozdzielczość obiektywu
- wąski zakres przysłon
- brak wbudowanego filtra ND


Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)