Aparaty
Leica M11 Black Paint - nowa wersja, która pięknie się zestarzeje
Sony SLT-A77 II to lustrzanka z półprzepuszczalnym lustrem kierowana do zaawansowanych amatorów i pasjonatów fotografii. Spory korpus z mnóstwem przycisków i przełączników kryje 24-megapikselową matrycę, szybki autofokus i tryb seryjny, obrotowy ekran, a także moduł bezprzewodowej łączności Wi-Fi. Zobaczcie jak aparat wypadł w naszym teście.
Szybkość działania
Sony A77 II jest szybkim aparatem. Uruchomienie i zrobienie pierwszego zdjęcia zajmuje niewiele ponad jedną sekundę. Sytuacja praktycznie nie zmienia się po uruchomieniu manualnego ostrzenia. Aparat bardzo dobrze reaguje na wciśnięcie spustu migawki. Fotograf nie powinien mieć żadnych problemów z uchwyceniem wybranej chwili.
Bardzo sprawnie działa menu. Do ustawień aparatu można się dostać bez żadnej zwłoki. Krótką chwilę trwa natomiast oczekiwanie na powiększenie zdjęcia 1:1 i przewijanie powiększeń. Trzeba także pamiętać, że dość długo trwa tworzenie katalogu na czystej karcie pamięci, więc szybka wymiana karty i natychmiastowe dalsze fotografowanie może być utrudnione. Warto przygotować karty wcześniej.
Pomiar ostrości
Autofokus to jedna z największych nowości jakie zaproponował japoński producent w modelu A77 II. Nowy czujnik ma aż 79 pól, w tym 15 krzyżowych. Imponuje liczba dostępnych funkcji i możliwości konfiguracji. Na przedniej ściance mamy do wyboru cztery tryby (AF-S, AF-A, AF-C i MF), a w menu podręcznym obszar działania:
Jak to się wszystko sprawdza w praktyce? Bardzo dobrze. W trakcie testu korzystaliśmy z obiektywu Sony 16-50mm f/2.8 z napędem ultradźwiękowym SSM. Taki zestaw w dobrych warunkach oświetleniowych działał błyskawicznie. Czas potrzebny na przeostrzenie całego zakresu i zrobienie zdjęcia to najczęściej około 0,2 sekundy. Nieco gorzej sprawy się mają w trudniejszych warunkach. Aparat nie ma diody doświetlającej i w ciemnościach wspomaga się lampą błyskową. Nie jest to najbardziej "przyjazna" metoda, ale musimy przyznać, że działa skutecznie. Jeśli jednak nie podniesiemy lampy również nie ma tragedii. Poszukiwanie ostrości trwa nieco dłużej, ale i tak na tle konkurencji jest bardzo dobrze.
Na osobną wzmiankę zasługuje limiter autofokusa dostępny pod przyciskiem C na tylnej ściance. Jednym ruchem użytkownik może ograniczyć zakres pracy AF, co w niektórych sytuacjach przyczyni się do dalszego zwiększenia szybkości systemu automatycznego ustawiania ostrości.
Zdjęcia seryjne
Tryb seryjny to jedna z najbardziej eksponowanych funkcji A77 II. Sony stworzyło nawet specjalny tryb 12, który pojawił się na tarczy ekspozycji. W tym trybie A77 II pracuje jak w trybie preselekcji przysłony, możemy także zmieniać czułość i wprowadzać korektę ekspozycji i zmieniać inne funkcje fotograficzne jak tryb AF czy pomiar światła. W trybie 12 A77 II trzyma deklarowane 12 kl/s zarówno w JPEG-ach, RAW-ach jak i w tandemie RAW+JPEG. Poza tym użytkownik może skorzystać z normalnego trybu seryjnego dostępnego pod przyciskiem napędu. Wtedy prędkość aparatu to około 9 kl/s.
Zgrywanie serii trwa dłuższą chwilę, jednak aparat jest gotowy do wykonywania kolejnych zdjęć dużo szybciej.
Pomiar światła
A77 oferuje tradycyjny zestaw trybów pomiaru światła - wielopunktowy, centralnie ważony oraz punktowy. Tryb pomiaru zmieniamy za pomocą menu podręcznego. Podczas testu głównie korzystaliśmy z pomiaru wielopunktowego, który w większości przypadków dawał zamierzone rezultaty bez konieczności wprowadzania korekty ekspozycji. Pomiar punktowy działa zgodnie ze swoją charakterystyką.
Tryby ekspozycji
Na blokowanej przyciskiem tarczy trybów ekspozycji znajdziemy zarówno tryby manualne jak i automatyczne. A77 II oferuje tradycyjny zestaw trybów manualnych P, A, S i M. Poza tym do dyspozycji mamy tryb auto, scenerie, panoramy z ręki, zdjęcia 3D, 12 kl/s oraz film. A77 daje nam do dyspozycji możliwość zapamiętania trzech zestawów ustawień.
Bracketing
Bracketing znajduje się w zakładce napędu. A77 II daje nam do dyspozycji bracketing ekspozycji 3 lub 5 klatek ze skokiem co 0,3, 0,5, 1, 2 i 3 EV. Bracketing ekspozycji możemy wykonywać serią lub pojedynczo. Poza tym A77 II oferuje bracketing balansu bieli i zakresu dynamicznego DRO.
Filmowanie
Sony A77 II pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości Full HD. Filmy możemy zapisywać w formacie MP4 lub AVCHD pierwszy z nich jest bardziej powszechny i odtwarzany przez wiele programów, natomiast drugi charakteryzuje się wysoką kompresją połączoną z dobrą jakością. Podczas filmowanie możemy korzystać z ciągłego autofokusa, który tak jak w przypadku fotografowania radzi sobie nieźle. Po ustawieniu formatu AVCHD użytkownik może zdecydować o jakości nagrania. Do wyboru ma 50i 24M, 50i 17M, 50p 28M, 25p 24M, 25p 17M.
Podsumowanie
Pod względem funkcji fotograficznych Sony A77 II trzyma równy, wysoki poziom. Aparat jest szybki, a tyb zdjęć seryjnych mógłby być wzorem dla innych aparatów w tym segmencie. Producent skupił swoją uwagę na poprawie autofokusa i widać efekty. A77 II ostrzy szybko i pewnie, choć w trudnych warunkach brakuje światła diody wspomagającej. Jeśli mamy akurat uniesioną lampą aparat wspomaga się dwoma błyskami, ale nie jest to "przyjazne" rozwiązanie (choć skuteczne).
+ dobra szybkość działania aparatu
+ świetny tryb seryjny
+ szybki autofokus
+ dużo pół AF i szerokie możliwości konfiguracji zachowania AF
- brak wbudowanej diody wspomagającej AF