Sony SLT-A77 II - Budowa i obsługa

Sony SLT-A77 II to lustrzanka z półprzepuszczalnym lustrem kierowana do zaawansowanych amatorów i pasjonatów fotografii. Spory korpus z mnóstwem przycisków i przełączników kryje 24-megapikselową matrycę, szybki autofokus i tryb seryjny, obrotowy ekran, a także moduł bezprzewodowej łączności Wi-Fi. Zobaczcie jak aparat wypadł w naszym teście.

Autor: Michal Grzegorczyk

27 Czerwiec 2014
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Optyka i sensor

A77 II tradycyjnie dla lustrzanek Sony oferuje mocowanie obiektywu typu A, które koncern odziedziczył po Minolcie. Bagnet sprawia dobre wrażenie - metalowy, solidny, dobrze oznaczony. Nie mieliśmy także problemów z komunikacją między aparatem, a nawet stosunkowo ciężkimi obiektywami jak Sony 16-50 mm f/2,8. Wybór optyki jest

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

A77 II ma nieruchome, półprzepuszczalne lustro. Dzięki temu większość światła stale trafia na matrycę, a część na czujniki AF. Umożliwia to stosowanie szybkiego autofokusa opartego na detekcji fazy bez przerywania podglądu obrazu w Live View. Sensor CMOS Exmor o rozmiarze APS-C zastosowany w testowanym Sony ma rozdzielczość 24 megapikseli. Matryca o tej samej rozdzielczości była już stosowana w szeregu innych aparatów japońskiego producenta - w tym w poprzedniku, A77.

Wizjer

W tej klasie lustrzanek zazwyczaj mamy do czynienia z jasnym wizjerem pentagonalnym pokrywającym 100% kadru. W modelu A77 II, który jak wszystkie modele SLT ma nieruchome, półprzezroczyste lustro, a co za tym idzie nie ma klasycznej matówki i wizjera optycznego, Sony zastosowało wizjer elektroniczny XGA OLED o rozmiarze 1,3 centymetra i rozdzielczości 2 359 296 punktów. Jeżeli chodzi o jego rozmiar to jest porównywalny z lustrzankami pełnoklatkowymi i kryje 100% kadru. Poza tym możemy w nim wyświetlić wszystkie informacje dostępne na ekranie LCD łącznie z histogramem i menu podręcznym. Co więcej możemy wyświetlić wykonane zdjęcie i obejrzeć je bez odrywania oka od wizjera.

Jeżeli chodzi o szczegółowość wyświetlanego obrazu też nie można mieć zastrzeżeń - ponad dwa miliony punktów zapewnia obraz pozwalający dobrze ocenić scenę, a nawet zaobserwować zmiany głębi ostrości przy zmianie przysłony. Spokojnie możemy także korzystać z manualnego pomiaru ostrości. Wizjer A77 II dobrze radzi sobie także z delikatnymi przejściami tonalnymi.

Wizjera elektronicznego takiej klasy jak w A77 II używa się równie komfortowo jak dobrej klasy wizjera optycznego.

Ekran LCD

Ekran LCD zastosowany w modelu Sony A77 II (i w kilku innych modelach Sony) to jedna z dziwniejszych konstrukcji spotykanych w aparatach cyfrowych. Został osadzony na podwójnym przegubie, dzięki czemu można go odchylać niemal w każdym kierunku. Widać to na poniższym animowanym GIF-ie:

Jeśli chodzi o jakość obrazu, to 3-calowy monitor o rozdzielczość 1 229 000 punktów nie daje powodów do narzekań. Obraz jest szczegółowy, ostry, a kolory są dobrze nasycone. Nie ma problemów z manualnym ostrzeniem.

A77 II ma także monochromatyczny ekran LCD na górnej ściance. Na dodatkowym ekranie odnajdziemy wszystkie niezbędne parametry, co w połączeniu z dużą liczbą przycisków i możliwością skierowania dużego ekranu "do wewnątrz" umożliwia pracę w klasyczny sposób - tylko z wykorzystaniem wizjera, bez zerkania na ekran.

Lampa błyskowa

Sony A77 II ma lampę błyskową o liczbie przewodniej 12 przy ISO 100, która pozwala na skuteczne oświetlenie grupy ludzi. Lampa unosi się dość wysoko nad korpus, jednak czasem występuje efekt czerwonych oczu, więc warto włączyć funkcję redukującą tę przypadłość.

1/60 s, f/3.2, ISO 400, ogniskowa: 27 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Zasilanie i pamięć

W modelu A77 II Sony zastosowało akumulator litowo-jonowy NP-FM500H o pojemności 1600 mAh znany z wielu innych konstrukcji Sony, nawet lustrzanki A700. W naszym teście jedno ładowanie wystarczało na wykonanie około 450 zdjęć. To mniej niż w wielu klasycznych lustrzankach z wizjerem optycznym, ale wystarczająco dla większości amatorów. Jeśli ktoś robi więcej zdjęć, powinien zaopatrzyć się w dodatkową baterię.

Gniazdo kart pamięci znajduje się na prawej bocznej ściance. Aparat korzysta ze standardów SD/SDHC/SDXC oraz Memory Stick. Po stronie plusów zapisujemy możliwość dostępu do kart niezależnie od używania statywu.

Złącza

Gniazda złącz znajdują się na ściance pod zaślepkami z tworzywa sztucznego. Przylegają one ciasno do korpusu i robią solidne wrażenie. Podczas ich zamykania da się odczuć delikatne kliknięcie, co potwierdza właściwe ułożenie klapki. Do dyspozycji mamy stare, dobre gniazdo X, wejście pilota, gniazdo mikrofonu, zailania, HDMI, a także złącze Multi.

Stabilizacja

Lustrzanki firmy Sony mają stabilizowane matryce. Taki sam mechanizm znalazł się w modelu A77 II. Plus jest oczywisty: stabilizacja działa ze wszystkimi obiektywami. W przypadku klasycznych lustrzanek z wizjerem optycznym argumentem przeciw stabilizowanej matrycy było to, że w wizjerze nie widać ustabilizowanego obrazu. W konstrukcjach typu SLT ten argument traci oczywiście rację bytu. W naszym teście wydajności stabilizacji okazało się, że jej skuteczność minimalnie przekracza 2 EV. To wynik niezły, choć nie bardzo dobry.

Wi-Fi

Jak na nowoczesny aparat przystało, A77 II ma bezprzewodową łączność Wi-Fi. W osobnej zakładce w menu możemy zdecydować, czy chcemy wysłać obraz do smartfona, na komputer, oglądać go przez TV, czy zdalnie sterować funkcjami aparatu. Możliwości przesłania obrazu ma większość aparatów, różnice dotyczą głównie możliwości kontroli na odległość. Sony A77 II nas pod tym względem nieco zawiodło. Połączenie odbywa się bez żadnych problemów, ale rozczarowuje niewielka liczba dostępnych opcji. Użytkownik może wybrać fotografowanie lub filmowanie, a także włączyć samowyzwalacz i lampę błyskową.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Podsumowanie

Aparat Sony A77 II zbiera w tym dziale sporo plusów. Podoba nam się 24-megapikselowa matryca, znakomity wizjer elektroniczny, który powinien przekonać do siebie nawet tradycjonalistów, a także bardzo dobry ekran LCD na podwójnym przegubie, który umożliwia fotografowanie z niemal dowolnej perspektywy. A77 II oferuje mnóstwo złącz i możliwość użycia kart w dwóch standardach. Warto pochwalić obecność łączności Wi-Fi, ale wolelibyśmy, żeby fotograf miał szerze możliwości zdalnej kontroli aparatu.

+ matryca o rozdzielczości 24-megapikseli

+ czyszczenie matrycy

+ wizjer elektroniczny (1,3 centymetra, 2 359 296 punktów)

+ wyświetlanie wszystkich informacji w wizjerze

+ ruchomy ekran LCD

+ stabilizacja matrycy

+ górny wyświetlacz monochromatyczny

- ograniczona funkcjonalność bezprzewodowego sterowania ze smartfona

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)