Sony Cyber-shot DSC-QX10 - Jakość zdjęć

Premiera "aparatu" Sony Cyber-shot DSC-QX10 wzbudziła bardzo duże zainteresowanie przedstawicieli mediów podczas dnia prasowego na targach IFA w Berlinie. Nietypowy pomysł na rozszerzenie fotograficznych możliwości smartfona był szeroko komentowany również przez użytkowników. Dziś, po kilku dniach używania QX10 możemy się już podzielić naszą opinią na temat tego urządzenia.

Autor: Michal Grzegorczyk

20 Wrzesień 2013
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

W związku z ograniczeniami funkcjonalności (brak możliwości wyboru czułości, przysłony) nie mogliśmy przeprowadzić naszej standardowej procedury testowej. O jakości obrazu można jednak wnioskować na podstawie zdjęć przykładowych. Jakość zdjęć jaką oferuje Cyber-shot QX10 jest typowa dla kieszonkowych kompaktów i nic w tym dziwnego - 18,2-megapikselowa matryca Exmor R CMOS o rozmiarze 1/2,3 cala i obiektyw Sony G z 10-krotnym zoomem optycznym o zakresie 25-250 milimetrów to dokładnie taki sam zestaw jak w aparacie kompaktowym Sony Cyber-shot WX200. Obraz jest lepszy niż z większości smartfonów, ale przewaga nie jest miażdżąca (szczególnie w porównaniu do najbardziej zaawansowanych modeli smartfonów na rynku). Dużym atutem jest obiektyw Sony G z 10-krotnym zoomem i stabilizacją optyczną.

ISO 200, tryb P
ISO 400, tryb P
ISO 400, tryb Lepsza automatyka

Sony Cyber-shot QX10 nie ma problemów z prawidłową reprodukcją kolorów. Jedyne, naprawdę nieduże zastrzeżenia można mieć do reprodukcji koloru niebieskiego.

Kolory skóry są reprodukowane naturalnie.

1/80 s, f/3.5, ISO 100

Zastosowanie obietywu z zoomem o wielosoczewkowej konstrukcji to duża zaleta urządzenia, ale trzeba pamiętać, że są też pewne minusy takiego rozwiązania. Podczas fotografowania ze słońcem w kadrze można się spodziewać brzydkich, trudnych do usunięcia w postrodukcji flar, a także aberracji chromatycznej. Przykłady poniżej.

1/1600 s, f/3.3, ISO 100
1/500 s, f/3.5, ISO 100
crop 100%

Tryby fotografowania

Aparat Sony Cyber-shot QX10 oferuje trzy tryby fotografowania:

  • Inteligenta automatyka
  • Lepsza automatyka
  • P - autoprogram

My najczęściej używaliśmy trybu "Lepsza automatyka", który wykorzystuje dużą prędkość matrycy Exmor R, robi kilka klatek pod rząd i skleja je w celu uzyskania mniejszego szumu lub większej dynamiki. Przykłady działania tych trybów widać na poniższych zdjęciach.

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)