Sony Cyber-shot DSC-QX10 - Jakość zdjęć

Premiera "aparatu" Sony Cyber-shot DSC-QX10 wzbudziła bardzo duże zainteresowanie przedstawicieli mediów podczas dnia prasowego na targach IFA w Berlinie. Nietypowy pomysł na rozszerzenie fotograficznych możliwości smartfona był szeroko komentowany również przez użytkowników. Dziś, po kilku dniach używania QX10 możemy się już podzielić naszą opinią na temat tego urządzenia.

Autor: Michal Grzegorczyk

20 Wrzesień 2013
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

W związku z ograniczeniami funkcjonalności (brak możliwości wyboru czułości, przysłony) nie mogliśmy przeprowadzić naszej standardowej procedury testowej. O jakości obrazu można jednak wnioskować na podstawie zdjęć przykładowych. Jakość zdjęć jaką oferuje Cyber-shot QX10 jest typowa dla kieszonkowych kompaktów i nic w tym dziwnego - 18,2-megapikselowa matryca Exmor R CMOS o rozmiarze 1/2,3 cala i obiektyw Sony G z 10-krotnym zoomem optycznym o zakresie 25-250 milimetrów to dokładnie taki sam zestaw jak w aparacie kompaktowym Sony Cyber-shot WX200. Obraz jest lepszy niż z większości smartfonów, ale przewaga nie jest miażdżąca (szczególnie w porównaniu do najbardziej zaawansowanych modeli smartfonów na rynku). Dużym atutem jest obiektyw Sony G z 10-krotnym zoomem i stabilizacją optyczną.

ISO 200, tryb P
ISO 400, tryb P
ISO 400, tryb Lepsza automatyka

Sony Cyber-shot QX10 nie ma problemów z prawidłową reprodukcją kolorów. Jedyne, naprawdę nieduże zastrzeżenia można mieć do reprodukcji koloru niebieskiego.

Kolory skóry są reprodukowane naturalnie.

1/80 s, f/3.5, ISO 100

Zastosowanie obietywu z zoomem o wielosoczewkowej konstrukcji to duża zaleta urządzenia, ale trzeba pamiętać, że są też pewne minusy takiego rozwiązania. Podczas fotografowania ze słońcem w kadrze można się spodziewać brzydkich, trudnych do usunięcia w postrodukcji flar, a także aberracji chromatycznej. Przykłady poniżej.

1/1600 s, f/3.3, ISO 100
1/500 s, f/3.5, ISO 100
crop 100%

Tryby fotografowania

Aparat Sony Cyber-shot QX10 oferuje trzy tryby fotografowania:

  • Inteligenta automatyka
  • Lepsza automatyka
  • P - autoprogram

My najczęściej używaliśmy trybu "Lepsza automatyka", który wykorzystuje dużą prędkość matrycy Exmor R, robi kilka klatek pod rząd i skleja je w celu uzyskania mniejszego szumu lub większej dynamiki. Przykłady działania tych trybów widać na poniższych zdjęciach.

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
31
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po latach próśb, na rynku ląduje wreszcie Leica Q w wersji z obiektywem standardowym. Sprawdzamy, co ma do zaoferowania zestaw, na który tylu czekało.
16
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover to dron zamykający esencję ujęć lotniczych w najprostszej możliwej formie, którą można obsługiwać bez żadnego kontrolera i która chce zmienić nasze myślenie o dronach....
23
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)