Sony Cyber-shot HX200V - Fotografowanie

Cyber-shot HX200V to flagowy superzoom koncernu Sony. Aparat został wyposażony w obiektyw Zeiss o ekwiwalencie ogniskowych 27-810mm, szybki tryb seryjny, funkcje filmowe oraz nową, 18-megapikselową matrycę. To wszystko sprawia, że może być ciekawą propozycją dla osób, które szukają jednego "aparatu do wszystkiego".

Autor: Patryk Wiśniewski

6 Kwiecień 2012
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Szybkość działania

HX200V wykonuje pierwsze zdjęcie w około 1,5 sekundy po włączeniu. Trzeba przyznać, że jest to dobry wynik jak na aparat tej klasy. Zwłaszcza, że mówimy tu o w pełni działającym autofokusie. Przełączenie aparatu w tryb manualnego ostrzenia nie przyspiesza jego pracy w żaden sposób.

Pomiar ostrości

Na tym polu Cyber-shot HX200V również zbiera pochwały. Ostrzenie jest szybkie i skuteczne. Najkrótsze czasy jakie udało nam się uzyskać były poniżej 0,5 sekundy. Przebieg całej skali zajmuje niewiele ponad 0,6 sekundy. Jak na aparat kompaktowy są to bardzo dobre wyniki.

Zwłaszcza, że w złych warunkach aparat radzi sobie podobnie. W przypadku bliskich odległości, dzięki wbudowanej, skutecznej diodzie wspomagającej AF aparat daje bardzo dobre rezultaty nawet w przypadku wyjątkowo ciemnych scen.

Zdjęcia seryjne

Superzoom Sony oferuje dwie wersje trybu seryjnego. W serii szybkiej aparat robi 10 zdjęć w ciągu sekundy. Po ich zrobieniu zapis trwa ponad 13 sekund, w trakcie których aparat jest zablokowany, nie działają wtedy żadne funkcje. Możemy także zdecydować się na serię wolną, w trakcie której klatkarz wynosi 2 kl/s. Nie zmienia to liczby wykonanych zdjęć, których w serii może być 10. Zapis trwa niewiele krócej, bo 11 sekund.

Pomiar światła

Aparat oferuje trzy tradycyjne sposoby pomiaru światła: matrycowy, centralnie ważony oraz punktowy. Pomiar matrycowy, którego głównie używaliśmy w trakcie naszego testu dawał przewidywalne rezultaty dobrze interpretując scenę.

1/160 s, f/5.6, ISO 100

Tryby ekspozycji

Tradycją już dla aparatów Sony jest szeroka gama trybów ekspozycji. Nie inaczej jest w przypadku HX200V. Na kółku trybów oprócz zestawu P, A, S, M znajduję się tryb MR, który umożliwia użytkownikowi odtworzenie wcześniej zapisanych ustawień, inteligentna panorama, filmowanie, zdjęcia i panoramy w 3D, scenerie, inteligentne Auto oraz inteligentne Auto+.

inteligentne Auto+ od inteligentne Auto różni się tym, że oferuje redukcję rozmazania oraz szumu. Działa to w prosty sposób - aparat po prostu wykonuje kilka zdjęć, następnie składa je w jedno. Obraz jest optymalizowany pod kątem ilości szczegółów oraz szumów. W praktyce, inteligentne Auto+ działa zaskakująco dobrze. Jeżeli porównamy ze sobą dwa wycinki 1:1 z naszej tablicy testowej widzimy wyraźną różnicę pomiędzy zdjęciami wykonanymi na tej samej czułości. Obraz jest wyraźnie lepszy, jedyne co możemy mu zarzucić, to niewielki spadek kontrastu i klarowności.

ISO 800
ISO 800 iAuto+

Przy trybach sterowania warto wspomnieć o interfejsie kreatywnego sterowania. Dostajemy się do niego klikając dolny przycisk na nawigatorze, o ile jesteśmy w trybie iAuto lub iAuto+. Możemy w nim regulować jasność fotografowanej sceny, ocieplać lub oziębiać zdjęcie, zwiększać i zmniejszać nasycenie oraz dodać jeden z siedmiu efektów wizualnych.

Użytkownicy manualnych trybów ekspozycji mogą skorzystać nie z siedmiu, a aż z dziewięciu efektów wizualnych. Do opcji dobrze już znanych z innych aparatów Sony dodano efekt ilustracji i akwareli. Poniżej prezentujemy ich działanie.

efekt akwareli
efekt ilustracji

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o panoramach "z ręki". Jeśli chodzi o prostotę obsługi oraz kulturę pracy tej opcji Sony jest z pewnością liderem na rynku. Wystarczy ustawić odpowiedni tryb na tarczy, nacisnąć spust migawki i przesuwać aparat w podawanym na wyświetlaczu kierunku. Problemy mogą się pojawić w przypadku szybko poruszających się obiektów, oraz w przypadku podłużnych przedmiotów w pierwszym planie. Są to ograniczenia techniczne, które wynikają ze sposobu w jaki aparat rejestruje scenę. Jeżeli o nich będziemy pamiętać ten trybie nas nie zawiedzie.

1/500 s, f/2.8, ISO 100

Bracketing

Sony Cyber-shot HX200V umożliwia wykonanie trzech zdjęć ze skokiem o 1/3 EV, 2/3 EV i 1 EV. Producent udostępnił także funkcję bracketingu balansu bieli.

Balans bieli

Cyber-shot umożliwia wybór trybu automatycznego, jednego z siedmiu predefiniowanych ustawień oraz dwóch ustawień programowalnych przez użytkownika. Automatyczny balans bieli nie działa najlepiej. W przypadku światła żarowego notuje zbyt niskie wartości przez co kolory są zbyt ciepłe. Jest to zachowanie dość powszechne w przypadku aparatów cyfrowych, więc nie będziemy zapisywać go na minus. Problemem są natomiast sceny o wysokiej temperaturze barwowej, np.: w przypadku dużego zachmurzenia. Automat nie radzi sobie z poprawnym oddaniem kolorów dając delikatny zafarb w jasnych partiach obrazu.

u góry automatyczny balans bieli, na dole ustawiony według wzorca

Lampa błyskowa

HX200V został wyposażony w niewielką lampę błyskową uruchamianą automatycznie. Użytkownik, w zależności od trybu, w którym się znajduję ma do wyboru określoną liczbę trybów pracy lampy. W preselekcji przysłony mamy do wyboru aż cztery tryby pracy lampy błyskowej: włączona, synchronizacja z długimi czasami, synchronizacja z drugim przebiegiem kurtyny, lampa wyłączona. W pozostałych trybach możemy korzystać tylko z dwóch opcji, czyli lampa włączona lub wyłączona. Cieszy obecność kompensacji siły błysku wbudowanego flesza.

Działaniu lampy nie możemy nic zarzucić, dobrze radzi sobie w trybach automatycznych z doświetlaniem twarzy dając przyjemny dla oka efekt.

Filmowanie

Sony Cyber-shot HX200V dobrze radzi sobie z nagrywaniem filmów. Uruchomienie tej funkcji jest bardzo proste niezależnie od wykorzystywanego trybu. Na obudowie umieszczono dedykowany przycisk do szybkiego filmowania. Autofokus i zmiana ogniskowej działają w trakcie nagrywania. Aparat ostrzy wtedy zdecydowanie wolniej niż przy fotografowaniu. Zoomownie odbywa się bezgłośnie, głównie dzięki wysoko umieszczonym mikrofonom. Superzoom może filmować w rozdzielczości Full HD 50p lub 50i.

Podsumowanie

Funkcje fotograficzne to mocna strona nowego superzooma Sony. Szybkość działania, pewny autofokus to podstawa w każdym aparacie. W HX200V żadna z tych funkcji nie zawodzi. Możliwości jakie daje ten aparat dzięki zdjęciom seryjnym 10 kl/s na pewno ucieszą wielu użytkowników. Duży plus aparat otrzymuje za szeroką gamę trybów ekspozycji. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z trybów manualnych. Tryby automatyczne działają bez zarzutu. Cieszy fakt, że w przypadku iAuto+ widzimy rzeczywistą poprawę jakości zdjęcia.

Są też minusy, i to kilka. Pierwszy i najmniejszy to długie zgrywanie serii zdjęć, które trwa ponad 10 sekund. A mówimy tu o aparacie, który robi wyłącznie JPEG-i. Dużym minusem jest zawodność automatycznego balansu bieli, który daje często nieprzewidywalne efekty. Przyszli użytkownicy muszą pamiętać, aby korzystać z predefiniowanych trybów.

+ szybkość działania

+ autofokus

+ tryb seryjny 10 kl/s

+ panoramy "z ręki"

+ filmy Full HD

- długie zgrywanie serii zdjęć

- zawodny automatyczny balans bieli

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po latach próśb, na rynku ląduje wreszcie Leica Q w wersji z obiektywem standardowym. Sprawdzamy, co ma do zaoferowania zestaw, na który tylu czekało.
16
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover to dron zamykający esencję ujęć lotniczych w najprostszej możliwej formie, którą można obsługiwać bez żadnego kontrolera i która chce zmienić nasze myślenie o dronach....
23
Nikon Z6 III - test aparatu
Nikon Z6 III - test aparatu
Trzecia generacja Nikona Z6 ma już niewiele wspólnego z poprzednikiem. Czy nowy korpus ma szansę zdobyć szturmem rynek? Sprawdzamy jego potencjał…
63
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)