Sony SLT-A65 - test

Sony konsekwentnie rozwija serię SLT - lustrzanek z półprzepuszczalnym lustrem. Nowe modele, czyli A77 i A65, zostały wyposażone w matrycę APS-C o największej liczbie megapikseli na rynku. O tym jak nowy sensor i cały aparat sprawdza się w fotografowaniu i w filmowaniu możecie się przekonać czytając nasz test.

Autor: Patryk Wiśniewski

25 Listopad 2011
Artykuł na: 38-48 minut

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu

Menu w nowej Alfie zostało zaprojektowane w przemyślany sposób. Estetyczne, czarne plansze są czytelne, a poruszanie się po kolejnych zakładkach nie sprawia większego problemu. Producent nie zdecydował się na opisanie kolejnych działów - są one reprezentowane przez czytelne ikony.

menu pamięci


Menu fotografowania
W menu fotografowania, możemy ustawić podstawowe funkcje fotograficzne, takie jak rozmiar obrazu, redukcje szumów etc. W tej zakładce możemy też uruchomić wskazówki dotyczące fotografowania.

menu fotografowania

Jeżeli jesteśmy już przy menu fotografowania, spójrzmy również na wyjątkowo obszerne menu podręczne uruchamiane przyciskiem Fn. Znajduję się w nim aż 14 funkcji, które możemy w szybki sposób zdefiniować. Szkoda tylko, że główne parametry takie jak czułość, balans bieli, tryb pracy, regulacja lampy nie znajdują się na jednej ściance. Użytkownik szybko się do tego przyzwyczaja i zmiana parametrów nie sprawia problemów.

menu podręczne

Ustawienia
Również menu ustawień zostało rozdzielone na dwie zakładki. Pierwsza w kolejności, oznaczona trybikiem dotyczy przede wszystkim ustawień czysto fotograficznych. Możemy w niej zdecydować jaka funkcja ma być przypisana do przycisku AEL i ISO. Możemy także uruchomić wyświetlanie zdjęcia tuż po jego wykonaniu. Domyślnie ta funkcja jest wyłączona.

menu ustawień fotograficznych

Menu oznaczone kluczem zawiera główne ustawienia aparatu, takie jak język czy ustawienia wizjera i ekranu LCD.

menu ustawień głównych

Menu odtwarzania

Menu odtwarzania to dział, który użytkownik aparatu musi niestety odwiedzać najczęściej. Sony tradycyjnie dla swoich produktów zdecydowało się na rozdzielenie folderu zdjęć od folderu filmów.

menu odtwarzania

W związku z tym jeżeli wcześniej nagrywaliśmy film, a chcemy przejrzeć zdjęcia musimy wejść do do menu i przestawić folder, co jest dosyć uciążliwą czynnością.

tryb oglądania

Kolejnym nie najlepszym rozwiązaniem jest konieczność zdecydowania z poziomu menu czy indeks obrazów ma zawierać 4 czy 9 zdjęć.

wybór ilości zdjęć wyświetlanych w indeksie


Menu daty i czasu
Producent zdecydował się na oddzielenie ustawienia daty i czasu od ustawień głównych.
menu daty i czasu


Tryby odtwarzania
Poza wcześniej omówionym problemem związanym z trybem odtwarzania, w Sony A65 nie ma innych problemów. Aparat oferuje wszystko co jest potrzebne osobie fotografującej. Możemy usunąć wszystkie informacje ze zdjęcia, wyświetlić histogram oraz pomniejszyć lub powiększyć zdjęcie. Alfa płynnie przewija kolejne zdjęcia, szybko je powiększa i pomniejsza. Gorzej radzi sobie z filmami przechodzenie na kolejne ujęcia zajmuje trochę czasu.



Menu filmowania
Menu filmowania składa się z tylko jednej części, ale umożliwia ustawienie podstawowych funkcji.

menu filmowania

Podsumowanie
Menu nie odbiega od innych aparatów producenta. Jest przejrzyste, a jego obsługa nie sprawia większych problemów, poza uciążliwym przełączaniem indeksu obrazów oraz zmianą folderu. A65 otrzymuje duży plus za bogate menu podręczne.

+ przejrzyście zaprojektowane menu
+ bogate menu podręczne

- konieczność ustawiania indeksu obrazów w menu
- osobne foldery dla zdjęć i filmów
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły