Podsumowanie

Cyber-shot DSC-HX9V to kieszonkowy superzoom koncernu Sony o szerokim spektrum zastosowań. Duży zakres ogniskowych, tryby automatyczne specyficzne dla Sony oraz 16,2-megapikselowa matryca Exmor R tworzą bardzo ciekawą propozycję nie tylko dla fotoamatorów. O tym jak aparat sprawuje się w praktyce możecie przekonać się w dalszej części.

Autor: Patryk Wiśniewski

21 Październik 2011
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Podsumowanie

Sony Cyber-shot DSC-HX9V to bardzo ciekawa propozycja na rynku kieszonkowych superzoomów. Schludnie wykonana obudowa, ze sporym, wygodnym i gumowanym gripem umożliwiają wygodny chwyt. Ergonomia stoi na wysokim poziomie, użytkownik ma dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji z korpusu i nie musi zbyt często korzystać z menu.

Samo menu, zarówno to pełne jak i podręczne zostało dobrze przemyślane i jego obsługa nie sprawia większych problemów. Dla mniej zaawansowanych użytkowników przygotowano wyjątkowo bogaty zestaw trybów automatycznych. Jeżeli już jesteśmy przy trybach warto wspomnieć, że inżynierowie Sony ewidentnie pracowali nad panoramą, która w tym kompakcie działa po prostu świetnie. Efekt rozmytego tła daje przyjemny dla oka obraz, który chociaż trochę kompensuję brak jasnego szkła.

Sama optyka sprawuje się dobrze, spadek jakości mamy tylko w okolicach środka zakresu. Oczywiście najlepiej jest na szerokim kącie, którego najczęściej używamy. Stabilizacja obrazu sprawuje się dobrze, dzięki czemu możemy utrzymywać nawet długie czasy. Wadą natomiast jest podatność na flary - jeżeli w kadrze lub na jego skraju umieścimy silne źródło światła skutkuje to artefaktami praktycznie przez całą przekątną kadru. Oczywiście skutkuje to również spadkiem kontrastu oraz nasycenia. Jest to jedyna poważna wada tego aparatu.

Oprócz fotografowania aparat bardzo dobrze radzi sobie z filmowaniem. Do dyspozycji użytkowników oddano szeroki wachlarz funkcji od filmowania w Full HD w kodowaniu AVCHD, po bardziej przyjazne amatorom mp4/AVI. Ciekawą dodatkową funkcją jest moduł GPS, który działa jeżeli znajdujemy się na otwartych przestrzeniach.

Sony HX9 to bardzo udany aparat, który przy cenie kształtującej się trochę powyżej 1000 złotych jest bardzo ciekawą propozycją nie tylko dla fotoamatorów. Oferuje on także ciekawe funkcję dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Nie jest to aparat pozbawiony wad, ale są one tak naprawdę nieznaczne w stosunku do tego co oferuje oraz do jakości wykonania.

+ metalowa obudowa

+ wygodny chwyt

+ ergonomia

+ menu podręczne

+ stabilizacja obrazu

+ dobrze zaprojektowane menu

+ pomiar ostrości

+ przewidywalny pomiar światła

+ balans bieli

+ szeroki zakres trybów ekspozycji

+ poprawiona w stosunku do poprzednich aparatów koncernu funkcja panoramy

+ możliwość animowania zdjęć seryjnych

+ zdjęcia 3D

+ szumy do ISO 3200

+ dobra reprodukcja szczegółów do ISO 800

+ reprodukcja kolorów

- praca pod ostre światło

- brak RAW-ów

- jakość obrazu mogłaby być lepsza w środku zakresu ogniskowych

Sony Cyber-shot DSC - HX9V uzyskał w swojej klasie 66%
Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły