Fujifilm Finepix F550 EXR - test

Na targach CES 2011 firma Fujifilm zaprezentowała dwa bliźniacze modele kompaktów F500 i F550, obydwa z oznaczeniem EXR. Oba aparaty mają 16-megapikselową matrycą EXR BSI-CMOS i 15-krotnym zoom. Zapraszamy do testu bardziej zaawansowanego modelu F550 EXR.

Autor: Sebastian Stasiuk

14 Październik 2011
Artykuł na: 23-28 minut

4. Menu i tryby odtwarzania

Menu główne

Menu główne aparatu podzielono na dwie główne części. Pierwsza podzielona na 3 karty, zawiera opcje dotyczące fotografowania, działania systemu AF, kolorystyki i jakości zapisu. Druga dotyczy opcji związanych z działaniem samego urządzenia, daty, jasności ekranu, działania systemu GPS oraz wielu innych pobocznych funkcji. Aparat udostępnia zapis do plików RAW, jednak odnalezienie tej opcji jak i wielu innych, nie jest ani łatwe, ani intuicyjne. Programiści umieścili tę opcję, jako jedną z wielu, w 4 karcie drugiej części menu głównego.

menu główne

Menu podręczne

Do menu podręcznego można dostać się po naciśnięciu przycisku "F". Samo menu jest bardzo ubogie, ponieważ zawiera tylko następujące pozycje:

  • czułość ISO
  • rozmiar zdjęcia
  • zdjęcia seryjne
  • wyszukiwanie lokalizacji
  • opcje zaawansowane stabilizacji obrazu
  • symulacje filmu
menu podręczne
zmiana informacji w trybie fotografowania

Menu odtwarzania

F550 EXR nie oferuje zbyt wielu opcji odtwarzania, a w menu znajdziemy tylko te najważniejsze, np. proste opcje edycji i kadrowania.

podgląd zdjęć

Podsumowanie

Menu aparatu jest łatwe w obsłudze, jednak nielogiczny podział i brak konsekwencji może łatwo wprowadzić w błąd nowych użytkowników Fuji. Szkoda, że menu podręczne jest bardzo ubogie i brakuje w nim opcji dotyczących np. balansu bieli czy metody pomiaru światła. Brakuje również szybkiego dostępu do zapisu RAW i przycisków programowalnych.

+ zapis plików RAW

+ szybki dostęp do menu podręcznego za pomocą przycisku "F"

- niekonsekwentne i nieintuicyjne menu

- blokowanie się wielu funkcji aparatu podczas zapisu zdjęć na kartę

- ubogie menu podręczne

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37