Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Panasonic Lumix DMC-FT3
Lumix FT3 to trzeci po FT1 i FT2 "flagowy" wodoodporny i wstrząsoodporny kompakt Panasonika. Wyposażono go w 12,1-megapikselową matrycę CCD o rozmiarze 1/2,33 cala i szerokokątny obiektyw z 4,6-krotnym zoomem i optyczną stabilizacją obrazu. Co ciekawe, w porównaniu z poprzednikiem zmniejszono liczbę pikseli. Aparat możemy zanurzać do głębokości nawet 12 m, wytrzymuje także upadki z wysokości 2 m. Lumix FT3 poza zdjęciami umożliwia nagrywanie filmów Full HD 1920 x 1080 pikseli. Poza tym wyposażono go w GPS, kompas i barometr.
Budowa, ergonomia i obsługa
Po Lumiksie FT3 już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z wyjątkowo wytrzymałym i bogato wyposażonym kompaktem. Aparat robi solidne wrażenie, chociaż po kilku tygodniach ciężkiego traktowania widać tego efekty na obudowie - odłażący lakier wokół obiektywu, zarysowania na ekranie (patrz zdjęcia). W porównaniu z poprzednikiem na przedniej ściance pojawiało się przetłoczenie przypominające płaski uchwyt, a na górnej ściance moduł GPS. Zrezygnowano także z faktury przypominającej szczotkowane aluminium, co nadawało FT2 unikalnego charakteru. Zmianie uległo rozmieszczenie niektórych elementów sterujących, zrezygnowano także z tarczy trybów ekspozycji.
Panasonic FT2 jest wodoodporny do głębokości 12 m i wytrzymuje upadki z 2 m. Poza tym jest pyłoszczelny i mrozoodporny do temperatury -10 stopni C.
Lumix FT3 jest nadal kieszonkowym kompaktem, który bez problemu możemy schować do kieszeni i zawsze mieć przy sobie podczas wakacyjnych przygód. Przy grubości 27 mm i masie niecałych 200 g FT3 jest propozycją akurat, niezbyt lekki i nie za mały - dzięki czemu trzyma się go i obsługuje bardzo wygodnie. W zestawie z aparatem dostajemy smyczkę z ogranicznikiem, który pozwala zablokować pętlę na ręku. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, szczególnie gdy fotografujemy w otwartym zbiorniku wodnym, gdzie istnieje prawdopodobieństwo utopienia aparatu na dużej głębokości.
Dzięki nowemu przetłoczeniu na przedniej ściance i nie najmniejszym gabarytom FT3 trzyma się bardzo wygodnie.
Na górnej ściance znajdziemy włącznik ON/OFF, spust migawki i przycisk dedykowany do nagrywania filmów. Spust migawki działa z wyczuwalnym skokiem, dając odczuć moment wyostrzenia.
Reszta elementów sterujących znajduje się na tylnej ściance po prawej stronie ekranu. Idąc od góry umieszczono tu przyciski zooma, które w trybie odtwarzania służą do powiększania zdjęć i wyświetlania miniaturek. Pod nimi znalazły się dwa przyciski - odtwarzania zdjęć i trybu działania aparatu MODE.
Poniżej znajdziemy nawigator, którego przyciski obsługują korektę ekspozycji / bracketing, tryb lampy błyskowej, tryb makro oraz samowyzwalacz. Środkowy przycisk nawigatora daje nam dostęp menu i zatwierdza wybrane funkcje.
Pod nawigatorem znalazły się jeszcze dwa przyciski: DISP - obsługujący liczbę wyświetlanych informacji oraz Q. MENU pozwalający na uruchomienie szybkiego manu podręcznego i kasowanie zdjęć.
Monitor
Lumix FT3 został wyposażony w 2,7-calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 tys. punktów. Wyświetlany na nim obraz jest jasny i klarowny, a dzięki funkcji Power LCD możemy go jeszcze rozjaśnić, co jest przydatne podczas fotografowania w słońcu.
Obiektyw
W Lumiksie FT3 koncern Panasonic zastosował obiektyw Leica DC Vario-Elmar, który daje do naszej dyspozycji uniwersalny ekwiwalent ogniskowej 28-128 mm i światło f/3.3 (W), f/5.9 (T). Warto w tym miejscu wspomnieć, że to Panasonic był pionierem w zastosowaniu szerokokątnych obiektywów w aparatach kompaktowych.
Tradycyjne najlepsze osiągi dostajemy na szerokim kącie. Na 28 mm możemy pochwalić FT3 zarówno za rozdzielczość jak i niski poziom aberracji. Niestety jakość dość wyraźnie spada wraz ze wzrostem ogniskowej.
Makro
Podobnie jak poprzednik, Panasonic FT3 pozwala zbliżyć się do fotografowanego obiektu na odległość 5 cm na szerokim kącie. Gdy korzystamy z zooma odległość ta zwiększa się do 30 cm na najdłuższej ogniskowej. FT3 umożliwia także cyfrowe zbliżenia dzieki czemu możemy osiągnąć jeszcze większą skalę odwzorowania.
Tryb makro możemy pochwalić za szybkość i celność autofokusa. Aparat sporadycznie się myli i daje większość zdjęć ostrych, co przy korzystaniu z trybu makro nie jest takie oczywiste. Pod tym względem FT3 plasuje się w czołówce stawki.
Fotografowanie
Szybkość działania
Panasonic Lumix FT3 jest gotowy do wykonania pierwszego zdjęcia po niecałych 2 s od włączenia. Na przezoomowanie od szerokiego kąta do tele potrzebuje około 2,5 s. Nie można narzekać na szybkość zmiany zakładek w menu czy przewijania zdjęć w trybie odtwarzania.
Pomiar ostrości
FT3 możemy pochwalić za szybkość pomiaru ostrości, która plasuje go w czołówce wodoodpornych kompaktów. FT3 rzadko się myli, a gubi się jedynie na jednolitych fakturach. Zazwyczaj mieści się w czasie od 0,2 s w dobrych warunkach oświetleniowych do 2 s w gorszych. W słabszym oświetleniu FT3 wspomaga się dobrze działającą diodą wspomagającą autofokus. Co ciekawe z diody możemy także korzystać podczas filmowania doświetlając naszą scenę - jest to przydatne, kreatywne rozwiąznie.
To czego zabrakło, to zmiana obszaru pomiaru ostrości. Pomimo, że FT3 oferuje kilka trybów autofokusa jak np. wykrywanie twarzy czy automatyczny wybór pola AF nie znajdziemy wśród nich możliwości manualnej zmiany obszaru AF. Możemy skorzystać ze śledzenia jednak funkcja ta póki co pozostawia wiele do życzenia, przeskakując po przedmiotach o podobnej kolorystyce.
Zdjęcia seryjne
Według danych producenta Lumix FT3 pozwala na wykonanie serii 7 zdjęć w pełnej rozdzielczości z prędkością około 3,7 kl/s. Jest to wynik lepszy od poprzednika jednak nadal przeciętny szczególnie w kontekście Sony TX10, który oferuje 10 kl/s. W praktyce FT3 osiąga nieco ponad 3 kl/s osiągając 6 klatek w 2 s.
Poza trybem seryjnym w pełnej rozdzielczości możemy skorzystać z trybu scenerii Szybkie zdjęcia seryjne, w której mamy do dyspozycji 10 kl/s w ograniczonej rozdzielczości 3 Mp.
Pomiar światła
FT3 podobnie jak poprzednik oferuje jedynie pomiar matrycowy, który radzi sobie bardzo dobrze nawet w trudnych warunkach oświetleniowych jak choćby basen. W miarę potrzeby możemy wprowadzić korektę ekspozycji czy bracketing.
Brak pomiaru centralnie ważonego i punktowego trudno traktować jako poważną wadę w kieszonkowym kompakcie, szczególnie gdy oferuje dobry pomiar matrycowy, z którego i tak najczęściej korzystamy.
Filmowanie
Panasonic FT3 pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości HD 1920 x 1080 pikseli. Do dyspozycji mamy dwa formaty zapisu: mniej pamięciożerny AVCHD oraz Quick Time Motion JPEG, który w łatwy sposób odtworzymy na komputerze.
Podczas filmowania FT3 pozwala na korzystanie z zooma. Warto przy tym zaznaczyć, że aparat nie rejestruje dźwięków obiektywu. Lumix FT3 sprawnie łapie też ostrość w trybie ciągłym AF. Jeżeli chodzi o jakość filmów z kieszonkowego FT3, to nie można mieć większych zastrzeżeń. Obraz jest płynny i bogaty w szczegóły.
GPS i czujniki (kompas, wysokościomierz, wskaźnik głębokości)
Lumix FT3 został wyposażony w odbiornik GPS i funkcję geotagowania zdjęć. Uruchamiamy ją w wygodny sposób przez menu podręczne lub główne. W menu głównym możemy ponowić pozycjonowanie i dostosować wyświetlanie nazw geograficznych.
W praktyce GPS sprawuje się całkiem przyzwoicie pod warunkiem, że aparat nie będzie chowany do kieszeni. Istnieje wtedy prawdopodobieństwo zgubienia sygnału. Zdjęcia są wtedy przypisywane do ostatniego zapamiętanego punktu. Na poniższej ilustracji widać zdjęcia zrobione na moście Siekierkowskim, które zostały przyporządkowane do dzielnicy Gocław.
Poza tym do dyspozycji mamy kompas, który informuje nas o kierunku fotografowania - N, NE, NW, S, SE, SW, E i W. Na ekranie wyświetlana jest także cyfrowa "igła" wskazująca północ. Kolejnymi gadżetami jakie oferuje Lumix FT3 jest wysokościomierz i barometr, który działa również jako głębokościomierz. Są to przydatne elementy szczególnie dla aktywnych podróżników, którzy nurkują i chodzą po górach.
Jakość zdjęć
Szum
Pod względem szumu Lumix FT3 sprawuje się przyzwoicie. Podobnie jak u konkurencji poziom szumu do ISO 400 jest do przyjęcia. Wyższe czułości nadają się małych odbitek lub internetu.
Reprodukcja szczegółów
Po względem reprodukcji szczegółów Panasonic FT3 trochę ustępuje dzisiejszym konkurentom. Nie jest to duża różnica, ale jednak. Przyzwoity poziom reprodukcji szczegółów utrzymuje się do ISO 400.
Reprodukcja kolorów
Panasonic Lumix FT3 nie ma problemów z prawidłową reprodukcją kolorów. Jak widać po zdjęciach poniżej barwy są przyjemnie wysycone i prezentują się bardzo naturalnie.
Pod wodą
W tej części testu wybraliśmy się na basen, żeby wykonać podwodną część testu. Na wstępie należy zaznaczyć, że TX10 pomyślnie przeszedł test wody. Działał bez zarzutu zarówno pod wodą jak i po kąpieli.
Jeżeli chodzi o prędkość działania to Lumix FT3 plasuje się w czołówce wodoodpornych kompaktów. Tradycyjne przyciski pozwalają na szybką obsługę. Poza tym FT3 pozwala szybko wyostrzyć i wykonać zdjęcie, dzięki czemu możemy zrobić kilka kadrów na jednym wdechu. FT3 warto także pochwalić za celny autofokus, który w większości przypadków trafiał w fotografowany przedmiot, co pod wodą nie jest takie oczywiste.
W warunkach basenu krytego oświetlenie nie jest zbyt mocne, a gdy zanurzymy się w wodzie natężenie światła jeszcze bardziej spada. Aparaty mają tendencję do używania lampy błyskowej lub wysokich czułości ISO wraz ze stabilizacją obrazu. Nie inaczej było z Panasonikiem FT3, ktory skorzystał z lampy błyskowej i czułości ISO 200.
Następnie wykonaliśmy kilka kadrów w trybie P oraz dedykowanym trybie podwodnym z włączoną lampą błyskową i czułością ISO Auto. Jak widać tryb podwodny daje naturalniejszą kolorystykę skóry jednak kolory są bliższe rzeczywistości w trybie P.
Kolejną próbą pod wodą jest wąski portret na czułości ISO 1600. Jak widać poniżej FT3 poradził sobie z tym zadaniem bardzo dobrze.
Podsumowanie
Panasonic Lumix FT3 to największy twardziej spośród przetestowanych dziś aparatów. Jeżeli priorytetem jest głębokość zanurzenia to FT3 nie ma sobie równych. Jest także najbardziej wytrzymały na upadki - aż z 2 metrów. Nie omieszkaliśmy tego sprawdzić - aparat wytrzymał, jednak stracił trochę na urodzie.
Pod względem ergonomii FT3 sprawuje się bardzo dobrze. Aparat pozwala na bezpieczny uchwyt i wygodną obsługę przycisków. Został także wyposażony w smyczkę z ogranicznikiem co jest bardzo przydatnym rozwiązaniem szczególnie podczas nurkowania. Nie można też narzekać na szybkość działania odpornego Lumixa.
Na plus możemy też zaliczyć szerokokątny obiektyw 28-128 mm. Niestety jakoś spada wraz ze wzrostem ogniskowej, więc jeżeli zależy nam na jakości powinniśmy korzystać z szerokiego kąta. Lumiksa FT3 możemy natomiast pochwalić za tryb makro, pozwalający uzyskać ciekawe powiększenia.
Panasonic FT3 dostaje duży plus za szybkość działania autofokusa, plasującą go w czołówce odpornych kompaktów. Niemały udział ma w tym świetnie działająca dioda wspomagająca AF.
Zdjęcia seryjne na poziomie 3,7 kl/s to wynik raczej przeciętny, szczególnie w kontekście 10 kl/s jakie oferuje Sony TX10.
FT3 możemy natomiast pochwalić za pomiar światła i funkcje filmowe - Full HD ze sprawnym autofokusem i bezgłośnym zoomowaniem w kompakcie.
Jeśli chodzi o jakość zdjęć Panasonic poprawił trochę swoje osiągi pod względem szumu, jednak reprodukcja szczegółów delikatnie odbiega od dzisiejszych konkurentów. Nie można mieć natomiast zastrzeżeń do reprodukcji kolorów.
Jako, że Lumix FT3 jest flagowym, odpornym kompaktem Panasonika wyposażono go w takie funkcje jak GPS, kompas oraz barometr. Nie są to może rzeczy nieodzowne, jednak przyjemnie jest oglądając zdjęcia wiedzieć gdzie były wykonane.
+ szerokokątny obiektyw
+ optyczna stabilizacja obrazu
+ tryb makro
+ szybki autofokus
+ wodoodporność do 15 m
+ odporność na upadki z 2m
+ pomiar światła
+ smyczka z ogranicznikiem
+ wygodny uchwyt
+ bezpośredni przycisk filmowania
+ filmy Full HD
+ funkcje filmowe
+ GPS, kompas, barometr
- zdjęcia seryjne
Zdjęcia do pobrania