Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Prezentujemy test najnowszej lustrzanki Nikona - modelu D5100. Jest to aparat skierowany do amatorów, nie znaczy to jednak, że brakuje mu zaawansowanych rozwiązań. Jednym z nich jest zastosowanie 16,2-megapikselowej matrycy typu CMOS znanej z wyższego modelu D7000.
Menu
Menu modelu D5100 nie odbiega od innych lustrzanek Nikona z ostatniego okresu. Do dyspozycji mamy 6 zakładek: menu odtwarzana, menu fotografowania, menu ustawień osobistych, menu ustawień, menu retuszu i ostatnie ustawienia/moje menu. Ogólnie menu jest logicznie podzielone i pozwala dość szybko znaleźć interesujące nas funkcje. Poruszamy się po nim w wygodny sposób za pomocą nawigatora. Szkoda jedynie, że nie możemy szybko przewijać zakładek tylną tarczą nastaw.
Menu odtwarzania
Menu fotografowania
Menu ustawień osobistych
Menu ustawień
Menu retuszu
Ustawienia/Moje menu
Odtwarzanie zdjęć
Jak we wszystkich lustrzankach Nikona system przeglądania zdjęć jest dobrze zaprojektowany. Przyciski z ikonką lupy z symbolem + i - odpowiadają za powiększanie i zmniejszanie zdjęcia. Przy powiększaniu i poruszaniu się po zdjęciu ma monitorze pojawia się miniaturka zdjęcia z zaznaczonym obszarem powiększenia. Nawigatorem można poruszać się po powierzchni zdjęcia wybierając powiększony fragment. Dodatkowo możemy szybko wyjść z powiększenia lub miniaturek po wciśnięciu środkowego przycisku nawigatora OK. Przycisk zmniejszania zdjęcia umożliwia nam wyświetlanie miniatur. Następnie mamy dostęp do kalendarza i paska zdjęć z danego dnia po prawej stronie.
Dodatkowo w menu odtwarzania możemy ustalić jakie informacje będą wyświetlane przy ich zmianie - służy do tego górny i dolny przycisk nawigatora. Dzięki czemu możemy zadecydować jakie informacje o zdjęciu są nam niezbędne, a z jakich możemy zrezygnować.
Podsumowanie
Menu Nikona D5100 zostało logiczne podzielone i umożliwia szybką obsługę. Na plus trzeba zaliczyć możliwość wyboru zakładki Ostatnie ustawienia/ Moje menu oraz rozbudowane menu retuszu. Przydatną funkcją w amatorskim korpusie jest też wywoływanie plików RAW w korpusie z możliwością wprowadzenia korekty podstawowych parametrów. Pod względem odtwarzania zdjęć znajdziemy wszystko co nam potrzeba od informacji o zdjęciu do miniatur i przewijania powiększeń. Jedynym zauważalnym minusem jest brak możliwości poruszania się po menu za pomocą tylnej tarczy nastaw.
+ logiczny podział zakładek menu
+ moje menu/ostatnie ustawienia
+ wywoływanie plików RAW
+ przewijanie powiększonych zdjęć
-brak możliwości poruszania się po menu za pomocą tylnej tarczy nastaw.