Pentax K-r - test

Pentax K-x został bardzo pozytywnie przyjęty na rynku lustrzanek typu entry-level. Nie był to jednak model bez wad, toteż z uwagą przyjrzymy się jego następcy - modelowi K-r. Aparat ma 12-megapikselową matrycę CMOS umożliwiającą rejestrację filmów Full HD. Nowością jest 3-calowy monitor LCD oraz tryb seryjny 6 kl/s.

Autor: Damian Bednarzak

18 Marzec 2011
Artykuł na: 38-48 minut

9. Podsumowanie

Pentax K-r godnie zastępuje udaną konstrukcję, jaką był Pentax K-x. W modelu tym zostały poprawione niedociągnięcia poprzednika - przede wszystkim brak podświetlania aktywnego pola autofokusa w wizjerze. Najważniejszy element aparatu, jakim jest matryca, nie zmienił się znacząco - nadal posiada 12 MP i jest tradycyjną konstrukcją CMOS. Rozszerzono natomiast zakres czułości sensora, teraz możemy wybierać spośród ISO 200-12800, z możliwością rozszerzenia o ISO 100 i ISO 25600. Mimo że parametry matrycy nie zmieniły się diamentralnie, zauważyliśmy dość wyraźne zmniejszenie szumu, szczególnie na wyższych czułościach. Małego Pentaksa chwalimy także za świetną reprodukcją szczegółów i naturalną kolorystykę zdjęć.

Kolejnymi modyfikacjami są zwiększenie szybkości zdjęć seryjnych do 6 kl/s, usprawnienie trybu Live View i autofokusa. Teraz aparat możemy zasilać zarówno dedykowanym akumulatorem jak i popularnymi ogniwami AA - pod warunkiem, że zaopatrzymy się w specjalny koszyczek na baterie. Zdjęcia możemy wygodnie przeglądać na 3-calowym monitorze LCD.

Warto też pamiętać o zaletach dziedziczonych z modelu K-x. Możemy do nich zaliczyć świetną ergonomię, stosunkowo duży wizjer oraz wbudowaną stabilizację obrazu. Miłośnicy filmowania docenią rejestrację filmów HD 720p, ale niestety bez autofokusa. K-r jako nieliczny spośród lustrzanek entry-level wyróżnia się najkrótszym czasem migawki 1/6000 s, co pomaga podczas fotografowania jasną optyką. Jak przystało na nowoczesną konstrukcję, Pentax radzi sobie ze zdjęciami HDR, wywoływaniem RAW-ów oraz podstawową obróbką zdjęć JPEG.

Pomimo długiej listy zalet, K-r posiada też kilka - raczej drobnych - wad. Aparat mało precyzyjnie informuje nas o stanie naładowania baterii, wyposażony jest także w tylko jedno złącze USB/AV. Obiektyw kitowy nie jest wyposażony w ultradźwiękowy silnik, dlatego charakteryzuje się niską kulturą pracy. Życzylibyśmy sobie także czujnika zbliżeniowego wygaszającego wyświetlacz podczas przykładania oka do wizjera.


+ wygody grip
+ dobra ergonomia
+ jakość wykonania
+ 12,4 MP matryca CMOS
+ możliwość podłączenia szerokiej gamy obiektywów
+ duży wizjer
+ 3-calowy monitor LCD
+ usprawniony tryb podglądu na żywo
+ najkrótszy czas migawki 1/6000 s
+ zasilanie zarówno dedykowanym akumulatorem jak i paluszkami
+ duża liczba trybów pracy wbudowanej lampy błyskowej
+ menu funkcyjne
+ czytelny podział na zakładki
+ tryb seryjny 6 kl/s
+ zapis RAW-ów w DNG
+ stabilizacja obrazu
+ sprawny układ AF
+ mikroregulacja AF
+ interwałometr
+ zdjęcia HDR
+ jakość filmów HD
+ niski poziom szumu do ISO 3200
+ reprodukcja szczegółów
+ reprodukcja kolorów
+ zakres dynamiczny
+ szeroki zakres tonalny
+ rzeczywiste czułości zgodne z deklarowanymi

- mała liczba złączy
- brak czujnika zbliżeniowego wygaszającego monitor
- głośny obiektyw kitowy
- brak koszyczka na baterie AA w zestawie
- niedokładne informowanie o stanie naładowania baterii
- niezbyt nowoczesny wygląd menu głównego
- brak AF podczas filmowania
Pentax K-r uzyskał w swojej klasie 74%


Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły