Menu i tryby odtwarzania

Po pierwszych wrażeniach i zdjęciach testowych przyszedł czas, żeby bliżej przyjrzeć się najnowszej lustrzance Olympusa - modelowi E-5. Jest to najwyżej plasowany aparat w ofercie japońskiego producenta, który będzie konkurował z lustrzankami półprofesjonalnymi.

Autor: Marcin Falana

15 Październik 2010
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

5. Menu i tryby odtwarzania
Menu Olympusa E-5 zostało dość logicznie podzielone na cztery części: menu fotografowania, odtwarzania, ustawień fotografowania i ustawień aparatu. Elementem dość niebezpiecznym jest umieszczenie ustawień karty pamięci w pierwszej zakładce menu. Co więcej wystarczy 3 razy wcisnąć przycisk OK, żeby skasować wszystkie zdjęcia. Poza tym menu nie nastręcza więcej problemów.
Olympus E-5 menu

Najbardziej rozbudowana część menu to zakładka ustawień fotografowania. Znajdziemy w niej zestaw zakładek oznaczonych kolorowymi literami i hasłami za jaki parametr odpowiadają. Dzięki temu w dość łatwy sposób odnajdziemy interesujące nas funkcje.
menu ustawień fotografowania


Pod względem odtwarzania zdjęć Olympus E-5 oferuje wszystko co potrzeba i trochę więcej. Po wciśnięciu przycisku INFO do dyspozycji mamy podstawowe informacje, szczegółowe informacje plus histogram RGB oraz alarm prześwietlenia/niedoświetlenia i punkt AF, zdjęcie z histogramem oraz zdjęcie z alarmem prześwietlenia/niedoświetlenia (ilustracja poniżej). Dodatkowo w menu aparatu mamy możliwość dostosowania sposobu wyświetlania.


Przednia tarcza pozwala na poruszanie się między zdjęciami, tylna służy do ich powiększania i wyświetlania miniatur, których ilość możemy zaprogramować w menu. Do dyspozycji mamy także kalendarz.


Z ciekawostek warto jeszcze wspomnieć o możliwości wyświetlania dwóch zdjęć obok siebie - przycisk filmowania/punktów AF. Dodatkowo po wciśnięciu przycisku Fn możemy je jednocześnie powiększać i poruszać się po nich co jest szczególnie pomocne podczas ich porównywania.
wyświetlanie dwóch zdjęć


Podsumowanie
Menu Olympusa E-5 zostało logiczne podzielone i nie nastręcza większych problemów. Poza zbyt łatwym kasowaniem wszystkich zdjęć trudno się do czegoś więcej przyczepić. Pod względem odtwarzania zdjęć E-5 oferuje wszystko co niezbędne i trochę więcej. W menu aparatu możemy zaprogramować jakie parametry będą wyświetlane, a nawet ile miniaturek. Poza wyświetlaniem informacji, histogramu i przewijaniem powiększeń do dyspozycji mamy porównywanie dwóch zdjęć z możliwością ich jednoczesnego powiększania i poruszania się po nich.

+ logiczny podział zakładek menu
+ szerokie możliwości dostosowania wyświetlania zdjęć
+ przewijanie powiększeń
+ histogram / histogram RGB
+ możliwość porównywania zdjęć

- łatwość przypadkowego skasowania zdjęć

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły