Software
Photoshop wprowadza funkcję Live Co-Editing - zbiorowa kolaboracja nad projektem
Korzystając z okazji, że HP wypuściło w ostatnim czasie drukarkę wielofunkcyjną z możliwością drukowania zdjęć w przystępnej cenie, postanowiliśmy sprawdzić jak ta niskobudżetowa propozycja rzeczywiście poradzi sobie z drukiem fotografii.
HP Deskjet F735 pod względem szybkości działania osiąga przyzwoite rezultaty. Oczywiście dużo zależy od rodzaju pracy, którą drukujemy. W naszym teście skupimy się na druku zdjęć w najwyższej jakości. Na wydrukowanie zdjęcia w formacie A4 w najwyższej jakości według danych producenta HP Deskjet F735 potrzebuje ponad 70 s. Jest to wynik jak najbardziej do przyjęcia biorąc pod uwagę format wydruku i klasę drukarki. W rzeczywistości jednak wydruk takiego zdjęcia w formacie A4 trwa dłużej, nawet ponad 6 minut plus 20 s na przesłanie pliku z komputera do drukarki. Ciężko więc zaliczyć HP Deskjet F735 do szybkich drukarek.
Przyjrzyjmy się teraz jak HP Deskjet F735 poradził sobie z naszą procedurą testową. Na początku sprawdziliśmy jak F735 radzi sobie ze schnięciem druku. Przeprowadziliśmy kilka testów między innymi test kropli na suchym wydruku, czy rozmazywanie druku tuż po wyjęciu papieru z drukarki i po 20 s. W tej części testu drukarka HP osiągnęła przyzwoity wynik. Bardzo brudząca zarówno tuż po wydruku jak i po wyschnięciu okazała się tyko czerń. Reszta kolorów zachowuje się bardzo przyzwoicie, co wróży dobrze kolorowym wydrukom.
Kolejna część testu sprawdza jak bardzo zniekształca się kartka przy dużym nasyceniu tuszem. Całkowicie zadrukowana na czarno kartka była dość mocno pofałdowana, więc w tej części HP Deskjet F735 poległ.
Następna część testu sprawdza jak drukarka radzi sobie z reprodukcją delikatnych przejść tonalnych. HP Deskjet F735 uzyskał 9 pkt. na 14 możliwych, oraz 11 pkt. na 12 możliwych, co trzeba zaliczyć do dość przyzwoitych wyników jak na drukarkę tej klasy.
Teraz przyjrzymy się jak HP Deskjet F735 radzi sobie z reprodukcją gradientu. Przejścia pomiędzy nasyconym kolorem do całkowitej bieli wypadły dokładnie pól na pół. Drukarka świetnie poradziła sobie z kolorem czerwonym i żółtym, gorzej z niebieskim i czarnym. Bardzo dobrze poradziła sobie natomiast z reprodukcją kuli z gradientu, co muszę przyznać zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie. Świadczy to dobrze o dokładności mechanizmu drukarki.
Pod względem odwzorowania delikatnych linii i małych fontów już nie jest tak dobrze. HP Deskjet F735 uzyskała w tej części 4 pkt. na 10 możliwych. Drukarka nie radzi sobie z odwzorowaniem coraz cieńszych linii i przerwami między gęsto zadrukowanymi cienkimi liniami.
HP Deskjet F735 przeszedł naszą procedurę z przyzwoitym wynikiem 71 pkt na 100 możliwych. Teraz nadszedł czas żeby wydrukować jakieś zdjęcie i przyjrzeć mu się dokładniej.
Generalnie zdjęcia wydrukowane na drukarce HP Deskjet F735 prezentują się dobrze. Do większości wydruków domowych i rodzinnych jest to urządzenie w zupełności wystarczające. Można mieć jednak pewne zastrzeżenia do kolorystyki wydruków. Trudno jest uzyskać prawdziwe czernie, które na zdjęciach wychodzą z lekką dominantą. Podobnie jest z bielami, które prezentują się jakby były "cieplejsze" niż byśmy tego oczekiwali po pliku, który widzimy na skalibrowanym monitorze. Otrzymujemy też bardziej wysycone kolorystycznie wydruki. Gdybym nie uczestniczył w procesie obróbki konkretnego zdjęcia to zapewne nie zauważyłbym różnicy. Jednak gdybyśmy chcieli uzyskać na odbitce identyczny kolor jak kolor sfotografowanego przedmiotu jest to prawie niemożliwe.
Biorąc pod uwagę, że HP Deskjet F735 korzysta z jednego trójkolorowego wkładu jestem pod wrażeniem efektów jakie oferuje. Zestawy zdjęć poniżej prezentują oryginalne pliki wraz ze skanami z wydruków tych zdjęć. Skany nieznacznie odbiegają od ich wydruków, jednak porównanie poniżej pokazuje różnicę kolorystyczną między plikiem oryginalnym i wydrukiem jaki jesteśmy w stanie uzyskać za pomocą HP Deskjet F735.