Nelli Palomäki "Breathing the Same Air" - recenzja

Autor: Marcin Grabowiecki

8 Maj 2014
Artykuł na: 4-5 minut
"Breathing the Same Air" to wzruszająca publikacja, na którą składają się chwytające za serce, ponadczasowe portrety młodych ludzi. Ich autorką jest Nelli Palomäki, a książka została wydana przez Hatje Cantz.

W publikacji Breathing the Same Air znalazły się pogłębione, psychologiczne portrety. Modelami Nelli Palomäki są dzieci i młodzi, dorastający ludzie. Kierują ku nam swoje skupione, świdrujące spojrzenia. Wydają się świadomi siebie i swojej obecności przed obiektywem, a zarazem bezbronni. Charakteryzują się kruchością i wrażliwością. W oczy rzuca się niewinność, emocjonalna nagość bohaterów, którzy odsłaniają przed artystką kawałek swojego wnętrza.

Zdjęcia Nelli Palomäki są może odrobinę staroświeckie (przez stroje, wnętrza, klasyczne kadrowanie), co bynajmniej nie jest zarzutem. Elegancją przypominają portrety z początku XX wieku. Chociaż daty powstania zdjęć wskazują na początek XXI wieku, równie dobrze mogłyby powstać 100 lat wcześniej. Uderza nas ich prostolinijność i szczerość. Mocna, wyraziste portrety mają w sobie spokój i niewysłowiony smutek. Książka jest hołdem dla klasycznej, czarno-białej fotografii portretowej. Zawarte w niej prace charakteryzuje szlachetność i prostota, godna dawnych mistrzów malarstwa i fotografii. W czasach pogoni za nowością jej wyciszone fotografie zwracają na siebie uwagę ponadczasowym urokiem i wdziękiem.

At 27 with my dad, 2009 (c) Nelli Palomäki, dzięki uprzejmości Hatje Cantz
Julia turning five, 2009 (c) Nelli Palomäki, dzięki uprzejmości Hatje Cantz
Andréas, 2010 (c) Nelli Palomäki, dzięki uprzejmości Hatje Cantz

"Breathing the Same Air" to także książka o relacji model - fotograf. O momencie, w którym na przeciwko siebie stają dwie osoby, pełne oczekiwań, nadziei, ale i obaw. Stoją tak i, jak chce tytuł, oddychają tym samym powietrzem. Fotografia staje się zapisem tego spotkania, ale nie jedynym dowodem, że do niego doszło. Innym są wspomnienia autorki, która pamięta do dziś twarze swoich modeli. Nie opuszcza jej jednak rozdzierająca serce myśl, że wszyscy oni umrą, tak jak i ona sama kiedyś zakończy ziemski żywot.

Być może najważniejszym tematem prac Palomäki jest przemijanie i związana z nim trudność w pogodzeniu się z upływającym czasem. Wiele zdjęć informuje nas już w tytule o wieku modeli, co oznacza, że odgrywa on dla autorki ważną rolę. Jak sama zauważa: Walczymy z naszą śmiertelnością, zaprzeczamy jej, jednak fotografie są po to, żeby zaświadczać o naszym nieuniknionym przeznaczeniu. Jej słowa nie wymagają komentarza.

Nelli Palomäki Breathing the Same Air

Twarda oprawa
Format: 24,60 x 29,10 cm
136 stron, 66 fotografii
Hatje Cantz 2013

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Magdalena Paszkowska: moja przygoda z Quadralite Snoot SN-200LED
Magdalena Paszkowska: moja przygoda z Quadralite Snoot SN-200LED
Snoot SN-200LED pozwala uzyskać w studio wiele oświetleniowych efektów. Ceniona fotografka fine art i prelegentka, Magdalena Paszkowska zdradza, dlaczego sięgnęła po ten modyfikator.
4
Dumka na szkle i błonie. Międzywojenne Kresy w nowym albumie Narodowego Archiwum Cyfrowego [RECENZJA]
Dumka na szkle i błonie. Międzywojenne Kresy w nowym albumie Narodowego Archiwum Cyfrowego...
Tak zwane Kresy Wschodnie zapisały się w polskiej pamięci zbiorowej jako kraina w połowie mityczna - idealizowana, bo „utracona”. Jak wyglądało w rzeczywistości zwykłe życie jej...
21
„King, Queen, Knave” - zaklęty trójkąt Gregorego Halperna [Recenzja]
„King, Queen, Knave” - zaklęty trójkąt Gregorego Halperna [Recenzja]
W „King, Queen, Knave” Halpern konfrontuje się z przeszłością i pamięcią o miejscu, w którym dorastał i do którego powrócił, gdy przeżywał twórczy kryzys. Zdjęcia powstawały przez niemal dwie...
34