Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Fotografka i dyrektora artystyczna National Geographic Polska odchodzi od relacjonowania bieżących wydarzeń i prezentuje swoją pierwszą serię artystyczną. Zadra to projekt eksplorujący temat łączności z naturą.
Wystawa ZADRA prezentuje fotografie, które powstały z potrzeby porozumienia z przyrodą. Zatrzymują nas, dając obietnicę rozmowy twórczyni z otaczającym ją światem. Prywatną i poufną. Są również przypomnieniem surowej mocy natury i jej zdolności do dokonywania
w nas zmian poprzez luzowanie ucisków, które trzymają nasz umysł i ciało. To osobista, wręcz intymna podróż autorki w głąb siebie, a drzewo jest dobrym kompasem w tej podróży.
"Wskazówki, gdzie szukać łączności z naturą są w każdej sytuacji, w której jestem, doświadczeniu, które jest moim udziałem. Te wskazówki daje mi ciało, oddech, zapach, dotyk. Szukam takiego kontaktu z przyrodą, który pozwala mi na uchwycenie oddziaływania jej zewnętrznych struktur mających odpowiedniki w moim ciele. Dwa organizmy, z którego mój - niedoskonały i cierpiący - ulecza się poprzez kontakt z drugim. Drzewo milczy, nie patrzy, nie pyta… Jest. I ta obecność jest mi potrzebna, by uwolnić się od doświadczeń granicznych i związanych z nimi napięć. Odnaleźć wdzięczność, spokój, równowagę" - mówi autorka Iwona El Tanbouli-Jabłońska, fotografka i współwłaścicielka studia F11, dyrektorka artystyczna National Geographic Polska.
Fot. Iwona El Tanbouli-Jabłońska, z projektu "Zadra"
Autorka prowadzi warsztaty, przeglądy portfolio, zajmuje się fotoedycją i projektowaniem photo książek. Większość jej pracy koncentruje się na fotoreportażu i projektach długoterminowych. Wystawa ZADRA jest jej pierwszą, w której nie pokazuje bieżących wydarzeń, a przenosi widza do intymnego świata autorki.
Istotnym elementem wystawy jest dźwięk. To nagrania pochodzące z wnętrza drzew. Jego przepływów, tętna i rozprowadzaniu od korzeni aż po każdą gałązkę, substancji odżywczych, cukrów i wody. Dźwięk ruchu, który odbywa się od dołu do góry, i który dla człowieka, gołym uchem jest niesłyszalny. To zanurzenie się kolejnym zmysłem w strukturę organizmu drzewa.
Fot. Iwona El Tanbouli-Jabłońska, z projektu "Zadra"
Za jego realizację odpowiada Maciej Jabłoński - fotograf, filmowiec, właściciel studia F11. Absolwent Politechniki Śląskiej i poznańskiej ASP na wydziale Realizacji Obrazu Filmowego i Fotografii. Tworzy projekty filmowe i dokumentalne, w których opowiada o świecie i jego zależnościach, odpowiedzialnym działaniu i związku człowieka z naturą. Dwukrotny laureat w konkursie fotografii prasowej Grand Press Photo. Na wystawie ZADRA jest autorem nagrań i oprawy dźwiękowej.
Wernisaż wystawy Zadra” odbędzie się w sobotę, 6 lipca 2024 roku, o godz. 19.30 w Galerii Poprzeczna, przy ul.Poprzecznej 3 w Miechowie koło Krakowa. Zdjęcia będzie można oglądać do 30 września.
Wystawa jest cześcią Miesiąca Fotografii w Krakowie.
Więcej informacji na facebookowej stronie wydarzenia.