Obiektywy
Leica Summilux-M 50 mm f/1.4 - jasny standard w stylu retro
Czym jest tożsamość wschodnioeuropejska? Jak postrzegają ją współcześni artyści? Robert Capa Contemporary Photography Center zaprasza do Budapesztu na zbiorową wystawę European Kinship – Eastern European Perspective, która dogłębnie bada skomplikowane wątki społeczne i polityczne regionu.
Czy można wyróżnić zjawiska i cechy, które łączą społeczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej, w kontekście wspólnej historii, położenia geograficznego i związków ze wspólnotą europejską i globalną? Jakiego komentarza do tych zjawisk dostarczają współcześni artyści i artystki z regionu, tworzący za pomocą medium fotografii?
To tematy i pytania zbiorowej wystawy „Europejskie pokrewieństwo – perspektywa wschodnioeuropejska” (European Kinship – Eastern European Perspective) w Robert Capa Contemporary Photography Center w Budapeszcie, która potrwa do 30 marca 2025 roku. Kuratorkami wystawy są dr Wiktoria Michałkiewicz (REZO Agency) i Emese Mucsi (Robert Capa Contemporary Photography Center). Jest to projekt realizowany we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w ramach programu polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025.
Fot. Zsofia Doroszlo / Pictorial Collective
Wystawa składa się z sześciu rozdziałów i jest wizualnym esejem, który odzwierciedla wschodnioeuropejską perspektywę na zjawiska lokalne i szerzej rozumianą tożsamość europejską przez pryzmat twórczości dziesięciu artystów i artystek pochodzących lub mieszkających w Polsce i na Węgrzech, oraz dwóch kolektywów z tego regionu, zestawionych tematycznie w pary w ramach kolejnych rozdziałów wystawy.
Fot. Karolina Wojtas, "Made in Poland"
Punktem wyjścia jest „Transformacja”, rozumiana jako kulturowy i społeczny moment przejścia zarówno w archiwum pamięci zbiorowej i jako wspólnota uczuć i doświadczeń w projektach dwóch kolektywów fotograficznych: Sputnik Photos („Stracone terytoria”) i Pictorial Collective („Mieszkańcy ulic nazwanych na cześć poety Sándora Petőfiego”).
Wystawa "European Kinship – Easter European Perspective" w Robert Capa Contemporary Photography Center
Wystawa "European Kinship – Easter European Perspective" w Robert Capa Contemporary Photography Center
Wystawa "European Kinship – Easter European Perspective" w Robert Capa Contemporary Photography Center
Wystawa "European Kinship – Easter European Perspective" w Robert Capa Contemporary Photography Center
Kolejne rozdziały, „Przestrzeń” i „Tożsamość”, poświęcone są materialnym i symbolicznym reprezentacjom narracji politycznych i ich aspektów: kontroli, władzy i emancypacji, zarówno wyrażonych w przestrzeni, jak i symbolice kultury materialnej w pracach Kateriny Kouzmitschevy („BETONIUM”) i Julii Standovar („ Kinky Concrete"), a także negocjowane za pośrednictwem polityki ciała w performatywnych projektach Ilony Szwarc („I am a Woman and I Feast on Memory”) i Anity Horváth („You are not like them”).
Rozdział „Duchowość” to artystyczna odpowiedź na emblematyczne zjawiska społeczne: religię i politykę („HOAX” Agnieszki Sejud i „And We Keep On Living” Zsuzsi Simon), podczas gdy „Groteska” podejmuje temat ideologii i oporu manifestującego się we wschodnioeuropejskim absurdzie i ironii (Ada Zielińska „Pyromaniac’s Manual” i Szabolcs Barakonyi „Fine,thanks!”).
Fot. Ada Zielińska, "Pyromaniac's Manual"
Wreszcie „Post-Nostalgia” to kawalkada kreatywności zakorzenionej w poczuciu nieograniczonej wolności i refleksja nad przeszłością w formie nonszalanckich i odważnych eksperymentów inspirowanych artefaktami nowej rzeczywistości („Made in Poland” Karoliny Wojtas i „Echo in Delirium” Évy Szombat).
Wystawa European Kinship porusza wiele skomplikowanych wątków społecznych i politycznych, ale jego głównymi tematami są kwestie wspólnoty i współdzielonych doświadczeń w tym regionie.
Fot. Szabolcs Barakonyi, "Fine Thanks!"
Kuratorki: Dr Wiktoria Michałkiewicz (REZO Agency) i Emese Mucsi (Capa Center)
Artyści i artystki: Szabolcs BARAKONYI, Anita HORVÁTH, Katerina KOUZMITCHEVA, PICTORIAL COLLECTIVE, Agnieszka SEJUD, Zsuzsi SIMON, SPUTNIK PHOTOS, Júlia STANDOVÁR, Éva SZOMBAT, Ilona SZWARC, Karolina WOJTAS, Ada ZIELINSKA
Partnerzy wystawy: Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Budapeszcie (Budapest), British Journal of Photography (London)
Wystawę "European Kinship – Easter European Perspective" można oglądać do 30 marca 2025 roku w Robert Capa Contemporary Photography Center przy ul. Nagymező 8 w Budapeszcie.
Fot. Zsuzsi Simon, "And yet we still keep on living"
Wystawa-satelita w Instytucie Polskim w Budapeszcie zatytułowana „A Book of Long Objects” autorstwa ukraińskiej artystki Lii Dostlievej zostanie otwarta 27 marca i będzie można ją zwiedzać do 25 kwietnia. Przedstawiając losy trzech pokoleń jednej ukraińskiej rodziny, seria fotograficzna ukazuje historię wojen i okupacji Ukrainy przez pryzmat losów trzech pokoleń kobiet z jednej rodziny.
Professional Weekend, z udziałem kuratorów i kuratorek z branży fotograficznej z całej Europy odbędzie się 27 marca w Instytucie Polskim w Budapeszcie (Konferencja European Kinship – Eastern European Perspective). Budapest Portfolio Reviews w Robert Capa Contemporary Photography Center w Budapeszcie odbędzie się w dniach 28 i 29 marca. Wydarzenia są otwarte dla publiczności. Obowiązują zapisy. Informacje wkrótce na stronie Instytutu Polskiego w Budapeszcie i Capa Center.
Więcej informacji na stronie capacenter.hu.