Wirtualne archiwum pandemii Covid-19 - wyjątkowy projekt Międzynarodowego Centrum Fotografii

Autor: Andrzej Wencel

2 Kwiecień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Ty też możesz pomóc je budować.Organizacja zachęca wszystkich fotografów, aby dołączyli do akcji i poprzez dodawanie zdjęć zwiększali świadomość społeczną na temat tego, jak wygląda życie podczas pandemii.

Powstałe w 1974 roku International Center of Photography (ICP) to muzeum, szkoła i ośrodek badawczy, znajdujący się w centrum Manhattanu w Nowym Jorku. Zostało założone przez Cornella Capę - fotografa, członka agencji fotograficznej Magnum i młodszego brata znanego fotografa Roberta Capy. Ośrodek powstał z zamiarem kształcenia, ale też kultywowania wizerunku fotografa dokumentalnego, przechowywania i pokazywania szerokopojętej opinii publicznej pracy fotografów i ich fotograficznych dokumentacji otaczającego nas świata.

Kolektywny obraz naszych czasów

Pierwsza wzmianka o tej fotograficznej inicjatywie pojawiła się 20 marca na stronie internetowej Międzynarodowego Centrum Fotografii oraz jego profilu w serwisie Instagram. Organizatorzy namawiają, aby dzielić się fotografiami, pokazującymi jak wygląda i jak zmienia się nasze życie w czasie panującej pandemii.

„W Międzynarodowym Centrum Fotografii znamy wartość komunikacji w trudnych czasach. Znamy też wartość ludzkiego życia, dobrobytu i solidarności ” - czytamy na oficjalnej stronie internetowej ICP. „Chcielibyśmy zobaczyć, co tworzysz w tym wyjątkowym dla wszystkich czasie. Będzie to funkcjonować jako kolektywne wyobrażenie naszych czasów - sugestywne, dostępne i pilne ”.

Jak zgłosić swoje prace?

Wszyscy zainteresowani uczestnictwem w tej inicjatywie mogą albo oznaczyć swoje zdjęcia tagiem #ICPConcerned, albo wysłać je e-mailem bezpośrednio do zespołu mediów społecznościowych centrum ICP. Jak donosi „New York Times”, zespół 5 kompetentnych kuratorów przeanalizuje wszystkie napływające zgłoszenia, a następnie wybierze od 3 do 6 zdjęć, które każdego dnia pandemii zostaną opublikowane na oficjalnym koncie Instagramowym @ICP.

„Pokaż nam, jak reagujesz” - pisze organizacja. „Pojedyncze obrazy. Sekwencje zdjęć. Obrazy i tekst. Wideo. Audio. Zapraszamy do dzielenia się swoimi narracjami. Razem możemy nadal budować i wzmacniać naszą społeczność. ”

Do profilu ICP dodano już ponad 5000 zdjęć z hasztageiem #ICPConcerned, a ich liczba cały czas rośnie. Jeśli chcesz się przyłączyć, dokładnie zapoznaj się z oficjalnymi informacjami na stronie organizatora. I nie zapominaj, że musisz przestrzegać wszystkich wytycznych dotyczących zdrowia publicznego i nie podejmować niepotrzebnego ryzyka. Wiele nadesłanych do tej pory zdjęć zostało wykonanych w domu i nie ma potrzeby narażania siebie i bliskich.

Skopiuj link

Autor: Andrzej Wencel

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)